Kalifornští vědci identifikovali nový druh žijící v oceánu, který klasifikovali jako mořského slimáka.
Vědecký poradce výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) Bruce Robison ve videopříspěvku z 12. listopadu uvedl, že ačkoli hlubokomořský výzkum v institutu vedl k objevu „ohromujícího množství živočichů“, tento nejnovější nález „je jedním z nejpozoruhodnějších“.
„Seznamte se se záhadným měkkýšem Bathydevius caudactylus,“ řekl Robison.
Poprvé se s měkkýšem setkal počátkem roku 2000 při průzkumu vod v hloubce půldruhého kilometru pod hladinou oceánu.
„Byli jsme okouzleni éterickými pohyby zvířete,“ uvedl. „Podivná kombinace tělesných rysů nás zanechala v úžasu.“
Vědci tohoto tvora původně nazvali záhadným měkkýšem, protože jeho svalnatá noha naznačovala, že by mohlo jít o plovoucího šneka.
Jeho „objemná kapuce na jednom konci“ s „plochým pádlovitým ocasem s četnými výčnělky podobným prstům na druhém konci“ však podle Robisona vědce stále uváděla v rozpaky.
Jeho vnitřek průhledně odhaloval „živé vnitřní orgány“, řekl.
Podle Robisona si vědci nebyli jisti, kam tvora zařadit.
„Po šetrném odběru vzorku jsme si detaily mohli prohlédnout v laboratoři a pustili jsme se do řešení naší záhady prostřednictvím podrobného zkoumání anatomie a genetiky,“ řekl.
Vědcům se podařilo potvrdit, že záhadný měkkýš patřil do čeledi mořských plžů nahých, kteří žijí v „bathypelagických hlubinách ve východní části severního Tichého oceánu“.
Podle Robisona jsou tito tvorové známí jako nazí plži, kteří žijí v „široké škále zeměpisných šířek od tropů po polární moře“ a běžně se vyskytují na mořském dně.
Tento konkrétní druh je prvním známým druhem, který se vyskytuje v „hlubokém vodním sloupci půlnoční zóny oceánu“, kterou MBARI popisuje jako rozsáhlé prostředí otevřené vody 1 000 až 4 000 metrů pod hladinou, známé také jako bathypelagická zóna.
Na rozdíl od většiny mořských plžů, kteří k lovu potravy na mořském dně používají svůj „chrčivý” jazyk, se tento záhadný měkkýš spoléhá na svou jeskynní kapuci, do níž lapá korýše.
„V případě ohrožení se záhadný měkkýš dokáže rozsvítit bioluminiscencí, aby odradil a odlákal hladové predátory,“ napsal institut MBARI. „Při jedné příležitosti vědci pozorovali, jak se zvíře rozsvítilo a poté oddělilo od ocasu trvale svítící výčnělek podobný prstu, který pravděpodobně sloužil jako návnada k odlákání pozornosti potenciálního predátora.“
Za posledních 20 let zaznamenal institut MBARI více než 150 pozorování mořských plžů.
„Na tomto záhadném měkkýši je pro mě vzrušující, že je příkladem toho, kolik se toho učíme, když trávíme více času v mořských hlubinách, zejména pod 2 000 metry,“ řekl Bill Haddock, vedoucí vědecký pracovník MBARI a spoluautor Robisonova článku. „To, že se zde vyskytuje poměrně velký, jedinečný a zářící živočich, který patří do dosud neznámé čeledi, skutečně podtrhuje význam využívání nových technologií ke katalogizaci tohoto rozsáhlého prostředí. Čím více se toho o hlubokomořských společenstvech dozvíme, tím lépe budeme moci přijímat rozhodnutí o oceánech.“
Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.
–ete–