Mluvčí Karoline Leavittová minulou středu uvedla, že byli vystaveni „bombovým hrozbám“ a obtěžování.
Několik členů kabinetu nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa se minulý týden stalo terčem „bombových hrozeb“ a pokusů o útok, uvedla Trumpova mluvčí.
V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích mluvčí Trumpova přechodného týmu Karoline Leavittová uvedla, že nejmenovaní nominanti kabinetu a úředníci administrativy byli vystaveni „násilným, neamerickým výhrůžkám ohrožujícím jejich životy a životy těch, kteří s nimi žijí“.
Leavittová uvedla, že představitelé orgánů činných v trestním řízení jednali rychle, aby problém zmírnili, ale další podrobnosti neuvedla.
„Prezident Trump a celý přechodný tým jim děkuje za jejich rychlou akci,“ řekla s odkazem na pracovníky orgánů činných v trestním řízení.
FBI v pozdějším středečním prohlášení uvedla, že si je vědoma případů swattingu a bombových hrozeb namířených proti Trumpovým nominantům. Termínem swatting se označuje klamavý telefonát na tísňové linky s cílem přimět k vyslání velkého počtu ozbrojených policistů na určitou adresu.
„Spolupracujeme s našimi partnery z řad orgánů činných v trestním řízení,“ uvádí se v prohlášení FBI. „Všechny potenciální hrozby bereme vážně a jako vždy vyzýváme členy veřejnosti, aby vše, co považují za podezřelé, okamžitě nahlásili orgánům činným v trestním řízení.“
Trumpova nastupující velvyslankyně při OSN, kongresmanka Elise Stefaniková, krátce poté vydala prohlášení, v němž potvrdila, že se stala terčem bombové hrozby.
„Dnes ráno se kongresmanka Elise Stefaniková, její manžel a jejich tříletý syn vraceli z Washingtonu domů do okresu Saratoga na Den díkůvzdání, když byli informováni o bombové hrozbě v jejich rezidenci,“ uvedla její kancelář v prohlášení na sociální síti X.
Dodala, že na incident reagovala policie Kapitolu USA, místní policie a policie státu New York.
Leavittová uvedla, že Trump a nastupující administrativa „se soustředí na práci na sjednocení naší země zajištěním bezpečné a prosperující budoucnosti“.
„S prezidentem Trumpem coby naším vzorem nás nebezpečné projevy násilí a zastrašování neodradí,“ dodala.
Trump ani nově zvolený viceprezident J. D. Vance se k incidentům nevyjádřili.
V loňském roce kongresmanka Marjorie Taylorová Greeneová na sociálních sítích uvedla, že se stala obětí několika pokusů o swatting, mj. i o loňských Vánocích.
„Právě jsem se stala obětí swattingu. Je to už asi poosmé. O Vánocích s mojí rodinou tady. Moje místní policie je NEJLEPŠÍ a neměla by se s něčím takovým potýkat,“ napsala tehdy Greeneová v příspěvku na X.
Během kampaně čelil Trump několika pokusům o vraždu.
V červenci při projevu na shromáždění v Pensylvánii jen o vlásek přežil pokus o atentát – kulka ho zasáhla do pravého ucha. Střelec, dvacetiletý Thomas Matthew Crooks, byl zastřelen zasahujícím odstřelovačem tajné služby.
O dva měsíce později, v polovině září, členové FBI a policisté zatkli muže, který několik hodin tábořil před Trumpovým golfovým hřištěm na Floridě a vyčkával s puškou typu SKS. Podle prokuratury podezřelý Ryan Wesley Routh napsal dopis, v němž podrobně popsal svůj záměr spáchat na Trumpa atentát, protože Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Íránem.
Zákonodárci potvrdili, že Trump měl v té době již od Tajné služby ochranu na úrovni prezidenta.
Trump veřejně nenaznačil, zda chce Tajnou službu zreorganizovat. Po červencovém pokusu o atentát, kdy po několikahodinovém slyšení v Kongresu odstoupila z funkce i její bývalá ředitelka Kimberly Cheatleová, se tato služba potýká s kontroverzemi.
–ete–