Syrští povstalci pod vedením islamistů dnes pokračovali desátým dnem v bleskové ofenzivě proti vládním silám syrského prezidenta Bašára Asada, které jejich postupu nekladly větší odpor, a nacházejí se v těsné blízkosti klíčového města Homs v centrální části země. Kurdy vedená koalice dnes mezitím ovládla město Dajr az-Zaur na východě země a Asadův režim také ztratil kontrolu nad dvěma důležitými hraničními přechody do Iráku a do Jordánska. Na jihu země se proti syrskému režimu vzbouřilo i město obývané menšinovými drúzy. Vojenskou pomoc Asadovi přislíbili jeho spojenci – Írán a libanonské militantní hnutí Hizballáh. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naopak poprvé otevřeně podpořil postup povstalců.
Po několika letech prakticky zamrzlého syrského konfliktu zahájili minulou středu povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) úspěšnou ofenzivu proti Asadovu režimu. Nejprve během dvou dnů dobyli druhé největší město Halab (Aleppo) na severu země, ve čtvrtek obsadili další velké město Hamá a nyní podle tiskových agentur stojí před branami Homsu, strategicky významného města v centrální části země. Večer povstalci na platformě Telegram oznámili, že postoupili až k okraji města, a vyzvali vládní síly k dezerci. Exilová nevládní Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že ruské letectvo předtím provedlo 11 náletů a syrské letectvo devět náletů na vesnice v blízkosti města, syrská armáda je také ostřelovala raketami a dělostřelectvem.
Syrské demokratické síly (SDF), koalice dalších protirežimních skupin vedená Kurdy a podporovaná USA, mezitím obsadily přechod Búkamál mezi Irákem a Sýrií, který dříve používaly k převozu bojovníků a zbraní proíránské a provládní irácké milice. SDF předtím také získaly kontrolu nad městem Dajr az-Zaur na řece Eufrat, z něhož se stáhly jednotky syrské armády a irácké milice. V provincii Dará na jihu země povstalci obsadili i hraniční přechod Nasíb do Jordánska, které tento přechod na své straně hranice uzavřelo. Povstalci v oblasti obsadili rovněž základnu syrské armády. Uzavření většiny přechodů do Sýrie oznámil také sousední Libanon.
Ve městě Suvajda na jihu Sýrie se střetly se syrskými bezpečnostními složkami milice menšinových drúzů, které mimo jiné obsadily místní policejní stanici a věznici, kde osvobodily vězně. V bojích zde zahynuli nejméně tři lidé. Vládní bezpečnostní a administrativní aparát později město opustil. Asadův režim tak čelí další ozbrojené skupině, která se proti němu v posledních dnech vzbouřila.
Současné situace v Sýrii využila i teroristická organizace Islámský stát, která se zmocnila některých území na východě země, řekl dnes novinářům velitel SDF.
Syrské ministerstvo obrany dopoledne uvedlo, že armáda ve spolupráci s ruským letectvem zaútočila ze vzduchu a za použití dělostřelectva na povstalce na několika místech v provincii Hamá. Ruské letectvo podle agentury Reuters udeřilo na klíčový most mezi Hamá a Homsem ve snaze postup povstalců zpomalit. Ti však zatím silnější vzdor provládních vojsk nezaznamenali. Síly podporující Asada oznámily, že organizují obranu Homsu.
Postup povstalců nicméně vyvolal u obyvatel třetího největšího syrského města obavy. Tisíce z nich se podle SOHR rozhodly Homs opustit a míří hlavně na západní pobřeží. Město Homs je strategicky významné, neboť jeho pád by pro syrský režim znamenal přerušení spojení hlavního města Damašku, vzdáleného asi 150 kilometrů, s pobřežní oblastí měst Latákíja a Tartús. V přístavu v Tartúsu má svoji námořní základnu Rusko, které si tak zajišťuje přítomnost ve Středozemním moři. Homs byl jedním z hlavních center vzpoury proti Asadovu režimu, od roku 2017 je ale pod kontrolou provládních sil.
HTS je radikální islamistické uskupení, které vzešlo ze syrské pobočky teroristické sítě Al-Káida. Jeho vůdce Abú Muhammad Džúlání se však v posledních dnech snažil ujistit etnické a náboženské menšiny v Sýrii, že se postupu povstalců nemusí obávat a že jim je zaručena bezpečnost. V rozhovoru pro CNN řekl, že Asadův režim je mrtvý a že Írán a Rusko mu jen kupují čas. „Cílem revoluce zůstává svržení režimu. A je naším právem použít všechny prostředky pro dosažení tohoto cíle,“ řekl Džúlání.
Své bojovníky do Sýrie vyslalo libanonské hnutí Hizballáh, zatímco Írán chce zvýšit počet svých vojenských poradců v zemi, uvedla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Podle jednoho z nich je pravděpodobné, že Írán bude muset vyslat do Sýrie vojenskou výbavu, rakety a bezpilotní prostředky. Nyní Teherán podle těchto zdrojů poskytuje Sýrii zpravodajskou podporu a satelitní data.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dnes poprvé otevřeně postavil na stranu protivládních sil. „Idlib, Hamá, Homs a dalším cílem je zajisté Damašek. Postup protivníků vlády pokračuje a my si přejeme, aby pokračoval bez incidentů,“ řekl. Do bojů v Sýrii se zapojily i proturecké oddíly zvané Syrská národní armáda, ty se ovšem zaměřují především na útoky na další opoziční síly vedené kurdskými milicemi YPG. Turečtí představitelé včetně ministra zahraničí Hakana Fidana už dříve vyzvali Asadovu vládu k jednání s povstalci a odmítli tvrzení Íránu, že ofenzivu vyvolal komplot Izraele a Spojených států. Fidan by měl o situaci v Sýrii v sobotu jednat v Kataru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem a také íránským šéfem diplomacie Abbásem Arakčím.