Dva koaliční místopředsedové Poslanecké sněmovny apelovali v nedělní Partii Terezy Tománkové na zlepšení kultury projevu poslanců a upozorňovali na „obstrukce“, které předsedové opozičních stran ANO a SPD vytvářejí svými dlouhými proslovy. A co na to opozice?
Jejich protějšky v pořadu byli opoziční poslanci Aleš Juchelka (ANO) a Radek Koten (SPD).
Podle Kotena je jedním z důvodů napjatého vztahu mezi koalicí a opozicí záměrné odsouvání návrhů zákonů.
Aby se kultura sněmovny zlepšila, „koalice by si musela“ podle Kotena „uvědomit, že jsme na začátku volebního období podávali jako opozice novely zákonů, které tam jsou se sněmovními tisky číslo jedna a dvacet, a ty se vůbec nedostaly na projednání sněmovny, a nyní ty tisky mají číslo osm set“.
Podle Kotena nejsou jejich návrhy na jednání sněmovny zařazovány záměrně.
Juchelka prohlásil, že zlepšení kultury ve Sněmovně „bude záležet na tom, jaké zákony bude koalice předkládat“, a zmínil konkrétně zákony o korespondenčním hlasování nebo důchodech, které podle něho „koalice předkládala bez jakékoliv dohody s opozicí“. Jednání o těchto zákonech bylo silně blokováno opozicí mnohahodinovými proslovy jejích představitelů, Andrejem Babišem (ANO) a Tomiem Okamurou (SPD).
Juchelka v pořadu provedl výčet případů „zneužívání jednacího řádu“, které podle něho učinila předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová (TOP09) na úkor opozice.
Samozřejmě souhlasím s tím, abychom jednali korektně a slušně… Takže za mě, pojďme to zlepšovat.
— Ing. Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny
Na otázku, co bude dál, Juchelka odpověděl, že „sněmovna normálně jedná“ a v průběhu minulého týdne byly schvalovány zákony, jejichž projednávání opozice nijak neblokovala. Vzácnou jednomyslnou shodu pak nalezl u „kryptolegislativy“.
Podle Kotena bude postup opozice záviset na navrhovaných zákonech.
„My chceme schvalovat zákony pro lidi, nikoliv proti lidem,“ řekl Koten a vysvětloval, že obstrukce směřovaly zejména proti korespondenčnímu hlasování ve volbách. „Korespondenční hlasování bylo pro nějakou menšinu lidí, kteří jsou v zahraničí, neplatí daně v České republice a hlasují o tom, kdo bude rozhodovat o využívání peněz daňových poplatníků, kteří platí daně v České republice.“
Podle poslance Juchelky jsou problematické také zákony o poplatcích pro Českou televizi a Český rozhlas.
Ohledně politické kultury v Poslanecké sněmovně řekl její opoziční místopředseda: „Samozřejmě souhlasím s tím, abychom jednali korektně a slušně.“ Upozornil však na to, že sněmovní kultura se podle něho hroutila postupně během dlouhého období.
Útoky a urážky podle Juchelky probíhají mimo sněmovnu a ovlivňují dění a mění kulturu jednání ve sněmovně.
„V minulém volebním období si ministryně financí (Alena Schillerová) vyslechla tak vysoké a velké urážky ze strany opozice…,“ kritizoval její kolega některé koaliční poslance za projevy na sociálních sítích. „Koalice SPOLU zobrazovala na billboardech Andreje Babiše s Putinem. Já jsem byl několikrát dehonestován různýma grafikama, ale na oficiálních stránkách koalice SPOLU.“
„Je to otázka politické kultury. Mně tohle vadí, já to nedělám a dělat to nebudu. Bohužel se to potom přenáší na Poslaneckou sněmovnu, protože si někteří poslanci nedokáží odpustit urážky na sociálních sítích a neberou si servítky,“ řekl Juchelka. „Mně vadí i to klasické posměvačství, kterého jsme na sociálních sítích svědky.“
„Takže za mě, pojďme to zlepšovat,“ dodal.
Postoje koaličních zástupců najdete v souvisejícím článku níže.