Redakce Epoch Times

12. 12. 2024

Vánoce se slaví ve více než 160 zemích světa, ale každá z nich má své unikátní tradice a zvyky. Více než 160 zemí si tento sváteční čas připomíná, zatímco v některých státech, například v Saúdské Arábii nebo Afghánistánu, nejsou Vánoce dokonce ani státním svátkem a navíc se vůbec neslaví. Pojďme nahlédnout do tradic několika zemí a nechat se inspirovat jejich jedinečnými zvyky. Mezi nimi najdeme jak milé a inspirativní tradice, tak i ty, které nás mohou překvapit svou originalitou.

Švédsko: Od gnóma k Santa Clausovi

Ve Švédsku byl Santa Claus původně představován jako gnóm či trpaslík, který se postupně vyvinul v postavu, jakou známe dnes. Švédové by tedy teoreticky mohli tvrdit, že vědí, jak Santa vypadal ještě před narozením Ježíška.

Podobně jako IKEA přinesla světu švédská slova, mají i vánoční tradice svá specifika. Typickým příkladem je smörgåsbord, tradiční bufetový stůl, na kterém nechybí vajíčka, sledě či vánoční šunka glazovaná hořčicí, vejci a drobky chleba. Švédské Vánoce se podobají těm našim – zdobí se stromeček, zpívají koledy a lidé navštěvují své blízké.

Zajímavostí je švédská vánoční televize. Místo našich Tří oříšků pro Popelku se zde stal vánoční tradicí sestřih kreslených příběhů s Kačerem Donaldem. Vánoce ve Švédsku oficiálně končí až 13. ledna.

Smörgåsbord: Švédský bufetový stůl sestávající z různých druhů studených i teplých jídel, často včetně ryb, masa a salátů. (Pixibay)

Dánsko: Vánoční pivo a tanec kolem stromku

Dánové Vánoce opravdu milují, a proto na Štědrý den mezi 17:30 a 22:00 nejezdí autobusy – všichni mají být doma s rodinou. Vánoční pivo, známé jako Juleøl, se vyrábí v mnoha variantách. Ti opravdu zvědaví a odhodlaní turisté i Dánové tak mají před sebou nelehký úkol vyzkoušet 350 druhů piv kolem Vánoc a přesto být schopni si pořád zapamatovat, že jsou Vánoce.

Ano, nikdo to nemá lehké v životě, že.

Dalším tradičním dánským dezertem je rýžový puding. Do něj se schová mandle a kdo ji bude mít ve svém rýžovém pudingu pak dostane „mandlový dárek“.

Po večeři, ještě než se rozbalí dárky, následuje tanec kolem stromečku a zpívání koled.

Tradiční sváteční chléb. (wirestock / Envato)

Japonsko: KFC místo kapra

V Japonsku se Vánoce slaví, ale hlavní roli hrají jako den k odpočinku, nebo někdy vzácně k tomu být se svou rodinou a přáteli. Ty vyloženě klasické zvyky, jako je štědrovečerní večeře nebo vánoční stromeček se buď neslaví, nebo se jim věnuje jen menší procento lidí.

Ve výsledku jsou tak vánoční zvyky v Japonsku… pořádná jízda.

Myslíte, že jedí kapra, nebo alespoň nějaký ten salát? Omyl. Oni jedí kuře. Často konkrétně Kentucky Fried Chicken kuře, tedy KFC. Vychází to z reklamy ze sedmdesátých let, kdy se této značce povedlo spojit se s tématem Vánoc. Jestli nevěříte a máte dost odvahy, můžete si vygooglit KFC vánoční menu. 

Na KFC se tak dokonce dělají i rezervace až týdny předem.

V Japonsku mají ale alespoň svůj originální vánoční zákusek. Je jím lehký a krémový vanilkový dezert s jahodami. 

Celkově se tak v Japonsku Vánoce slaví trochu jídlem a pak komerčně, ale velká rodinná sešlost to většinou ani není. 

Je to tak nejspíše i kvůli tomu, že Vánoce nejsou v Japonsku státním svátkem.

Brazílie: Vánoce v létě

V tropické Brazílii je vánočním symbolem Papai Noel, kterému se také říká „Starý dobrý muž“. 

To, že dokonce i jméno hlavní postavy Vánoc je jiné rozhodně nevadí, protože koneckonců Brazilci s ohledem na teplotní rozdíly na zemi slaví Vánoce v létě. To jim pak člověk odpustí všechno, včetně toho, že jedním z vánočních jídel je zmrzlina. Kromě tedy různých mas, rýže a salátů.

Jdou na to ale docela prakticky, a je u nich poměrně běžné, že se v prosinci dostávají 13. platy, aby se „posílila ekonomika“. Asi každému je jasné, že to je opravdu dobrý a moudrý vánoční nápad. 

Island: Třináct vánočních trollů

Na Islandu mají sněhu a tmy více než dost, nejen v zimě. Možná proto si řekli, že jim jeden Santa nestačí, a mají jich rovnou 13. Říkají jim chlapci Yuke (angl. Yule lads) a představují vtipálky. 

Tomu odpovídají vesměs i jejich jména jako je „zloděj klobás“, „pojídač skyru“ (typ islandského jogurtu), „bouchač dveří“ anebo „lízač lžiček“.

Co se jejich rasové identity týče, tak jsou všichni trollové. S ohledem na jejich jména a představu vtipálků by na ně ale to označení možná sedělo i tak.

Docela obvyklé je i pořádání vánočních koncertů, vánoční výzdoba a namísto adventních kalendářů děti spíše vyvěšují od 11. do 24. prosince vánoční ponožky do oken, aby dostaly malý dárek od chlapců Yule. 

S jídlem jsou islanďané na tom trochu podobní ostatním skandinávským zemím – rýžový puding, nějací sledi či uzené jehněčí.

Irsko: Charitativní koncerty a krocan

Irské Vánoce jsou plné hudby a charity. Na slavné ulici Grafton v Dublinu vystupují známí hudebníci, jako je Bono z U2 nebo Glen Hansard, aby podpořili dobročinné charitu.

Večery před Vánoci bývají tradičně spojeny s návštěvami hospod, kde se lidé setkávají s rodinou a přáteli. 

Zajímavostí je, že i přes svojí mnohem severnější polohu oproti ČR v Irsku na Vánoce skoro nikdy nesněží.

Vánoční menu zahrnuje krocana, brusinkovou omáčku a koláče s mletým masem.

El Salvador: Ohňostroje a nové oblečení

Salvador je trochu napřed a tak má ohňostroje už i na Vánoce. Dalším zvykem je také například „El Estreno“, což je nošení nového oblečení na Štědrý večer.

Jejich jídlo spíše pak odpovídá jejich regionu – quesadilly a podobně. Připravuje se také ve značném množství, protože je v Salvadoru zvykem, že se u přátel nebo příbuzných objevíte dokonce bez ohlášení.

Přímo na Štědrý večer se jí například pečené kuře či lasagne. Na štědrý den je také odpáleno nejvíce zmiňovaných ohňostrojů, které se jinak dějí i v průběhu celého prosince.

Na Vánoce se také tančí a den po Vánocích, 25. prosince, se chodí na pláž.

Kanada: Dopisy Ježíškovi

V Kanadě se hodně posílají vánoční přání (kartičky). S jídlem je to trochu jako v Irsku a také je tu krocan, dále koláče z mletého masa a švestkové pudingy. Už více originální je poté fakt, že v období Vánoc se také jí velký ovocný vánoční koláč.

Trochu v Kanadě panuje víra, že právě jejich země je domovem Santa Clause.

Mají stoletou tradici vánočního pochodu a každým rokem je to velká událost, které se účastní dva tisíce lidí a 35 pohyblivých prvků.

Vánoční perníčky a cukroví se pečou skupinově. Tradicí je, že se sejde více lidí, upečou se perníčky, a pak se část vymění s ostatními. Díky tomu každý má více variant.

Podivuhodná je také tradice posílání dopisů Ježíškovi poštou. Každý rok kolem milionu a půl dětí pošle dopis přes poštu Santovi na severní pól.

Lze si jen představit jak odolní musí být kanadští pošťáci, aby ten nával dopisů zvládli. Zejména nějaký ten nováček, kterého chudáka pošlou možná schválně až na severní pól, aby zjistili, jestli se nechá nachytat.

Mexiko: Ředkvičky a vánoční punč

Na Štědrý večer, známý jako „Noche Buena“, se podává Pozole – polévka s masem, zeleninou a chilli. 

Vyřezávají vánoční figurky z ohromných ředkviček, které váží třeba až 3 kilogramy a jsou delší než 50 centimetrů, které se poté prodávají na trzích. Tento zvyk obecně může být ale rozšířen i mimo vánoční svátky.

Mají také inovativní svátek nazvaný „Den nevinných svatých“, který připadá na 28. prosince. Je charakterem obdobou prvního apríla. 

Dárky dává buď malý Ježíšek nebo Santa Claus. Trochu mezi těmito dvěma postavami rozlišují v závislosti na oblasti v Mexiku.

Vánoce v USA: Tradice, které známe z filmů

Pečený krocan je ve Spojených státech tradiční pokrm nejen na Den díkůvzdání, ale i během Vánoc, často podávaný s nádivkou a brusinkovou omáčkou. (AlexRaths / Getty Images)

Ve Spojených státech začíná odobí Vánoc Dnem díkuvzdání, které připadá na čtvrtý čtvrtek listopadu. Právě s tímto dnem se pojí tak známé pečení krocana.

První velkou odlišností, jak ji můžeme znát z filmů, je oslava Vánoc právě až 25. prosince. Santa nechává dárky na stromečku právě přes noc z 24. prosince na 25. prosince, a tak to může být i pro rodiče… řekněme logisticky snazší.

Na večeři o Vánocích zase připadá krocan.

Jenže, a to je další změna, ani ty dárky se neotevírají až po večeři, ale ráno 25. prosince po společné snídani. Během té se dělají palačinky, vafle, vajíčka, klobásy, slanina, ale podává se i ovoce.

Na závěr si lze vybrat to nejlepší

Nespočet různých vánočních zvyků po světě umožňuje vybrat si to nejlepší co chceme a dokonce tím zpestřit své české Vánoce.

Lze mít ale také kompletně originální, celosvětově kulturní Vánoce. Kupříkladu na večeři si lze prostě objednat KFC (Japonsko), zapít to spoustou piva (Dánsko), říkat všem ostatním, že čekáte, až přijde „bouchač dveří“ a dá vám dárky (Island), vypustit ohňostroje (Salvador), zavolat šéfovi, zda dostanete letos 13. plat (Brazílie) a na závěr si pustit sestřih kačera Donalda (Švédsko).

Ať už máte jakákoliv přání jak trávit Vánoce, tak určitě musí existovat země, která je tráví přesně tak jako vy. Případně si to prostě nakombinujete.

Konzervativně se lze pak inspirovat tančením kolem stromu (Dánsko), perníčky péct skupinově (Kanada), přání nakopírovat a poslat poštou (Kanada) a udělat si přes den bufetový smörgåsbord (Švédsko).

Už i na Vánoce si světově může přijít na to své úplně každý.

Inspirujte se těmito jedinečnými zvyky a zkuste přidat do svých českých Vánoc něco nového. Koneckonců, Vánoce jsou o radosti, sdílení a nezapomenutelných zážitcích.

Vánoční rodinná pohoda, hřejivé chvíle plné radosti, lásky a sdílení u stolu ozdobeného vánočními tradicemi, kde každý okamžik připomíná hodnotu blízkosti a společného prožívání svátků. (Impactphotography / Envato)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.