Vladislava Mašková

12. 12. 2024

Události po 17. listopadu v roce 1989 a oslabující moc tehdejšího vládního aparátu vzbudily otázku, jak naložit s choulostivými dokumenty Státní bezpečnosti (StB). O zametání stop StB a takzvané „Lorencově skartaci“ hovořil 2. prosince na půdě Poslanecké sněmovny historik a předseda výboru pro bezpečnost PS PČR Pavel Žáček.

Již několik málo dní po sametové revoluci si podle Žáčka nechal zastupující ministr vnitra, náměstek a šéf Státní bezpečnosti genpor. Alojz Lorenc vytvořit dva scénáře, které se měly uskutečnit, podle toho, jakým směrem se bude politická situace v zemi ubírat.

„Kromě připravenosti plnit ,základní úkoly‘ v případě zvolení varianty mocenského zásahu se měly útvary tajné policie také připravit na variantu druhou, předpokládající práci v nových politických podmínkách, což znamenalo zpracování nové metodiky činnosti kontrarozvědných správ Státní bezpečnosti,“ uvedl ve své práci historik.

Poté, co bylo více než jasné, že síla komunistické moci oslabuje, zadal Lorenc svým podřízeným úkol „zpracovat reálný postup vytřiďování, evakuace a ukrytí důležitých operativních dokumentů“.

Pokyn k likvidaci, známý jako Lorencova skartace, byl vydán 1. prosince 1989. O tom, kdo přesně pokyn vydal, jestli to byl sám Lorenc, nebo jeho podřízený Otta Sedlák, který je pod pokynem podepsán, neexistuje přímý doklad.

Podle Žáčka nicméně nejpravděpodobnější scénář vypadal následovně: „Někdy v dopoledních hodinách gen. Lorenc zavolal tzv. bílým telefonem náměstkovi plk. Sedlákovi do jeho kanceláře a informoval ho, že ,se dole zpracovává dost závažný pokyn‘. Zároveň svého kolegu požádal, aby – pokud by nebyl přítomen – pokyn ,podepsal, aby mohl být odeslán na kraje‘.“

Historik dále dodává, že se „dokonce zachoval originál onoho pokynu ke skartaci. Měl ho doma v Bratislavě sám Lorenc a našli ho u něj policisté, když ho šli na jaře 1990 zatknout“.

Během skartace byly zničeny tuny dosvědčujících materiálů, řekl Žáček v rozhovoru pro iRozhlas.

„Zlikvidovány byly desítky tisíc operativních svazků. Jedním z takových míst, kde jsem později osobně pátral, byla papírna ve Štětí, kde bylo takto zničeno 60 tun písemností,“ konstatuje Žáček.

To, že se jednalo o masové ničení, vychází i ze samotného skartovacího dokumentu, tzv. generální klauzule, která naznačovala důvody masového ničení operativních písemností StB.

„Je potřebné postupovat tak, aby na útvarech nezůstaly materiály, jež by měly vzhledem k současnému politickému uspořádání kompromitující charakter,“ uvádí se v klauzuli.

Při vyšetřování Lorenc v protokolu opakovaně zdůraznil, že se obával, že by informace z „živých svazků“ vedených StB, pokud by vyšly najevo, mohly vyvolat vážné nepokoje. „Byl jsem veden pouze strachem, že mohou vzniknout obrovské potíže při případném zneužití materiálů, nebyl jsem schopen zaručit, že jednotliví operativní pracovníci Bezpečnosti materiály nezneužijí, chci říci, že v těchto materiálech byly například i informace o různých osobnostech,“ uvedl během vyšetřování.

Náčelník federální správy VB pplk. JUDr. J. Vostárek v protokolu k této věci tehdy řekl: „… můj osobní názor je takový, že materiály v oboru působnosti FMV byly ničeny s cílem zakrýt metody práce Státní bezpečnosti a, nebojím se říci, takové formy práce, které byly v rozporu se zákony, a nelze i vyloučit, že se vedení Státní bezpečnosti rozhodlo zničit materiály, které by mohly kompromitovat některé osoby z hlediska jejich minulé spolupráce se Státní bezpečností.“

Na post ministra vnitra byl v prosinci 1989 jmenován člen KSČM František Pinc, který podle svých slov o resortu „nevěděl vůbec nic“. Na otázku „jak je možné, že dochází k ničení dokumentů vnitra“, mu Lorenc se Sedlákem údajně odpověděli, že „vůbec nejde o nic mimořádného, jedná se o běžnou každoroční skartaci dokumentů, tak jak se provádí prakticky v každém podniku“. Pinc podle informací iRozhlas opakovaně požadoval, aby skartace byly zastaveny. Vydal i ministerské příkazy, které však nebyly uposlechnuty a ve skartacích se pokračovalo.

„Jeho pokyny estébáci neposlechli, protože měli své ‚vlastní‘ úkoly, které konzultovali se sovětskou KGB, a míst, kam materiály odváželi, byla celá řada. Jedním z nich byly i Milovice, kde byla sovětská vojenská posádka,“ řekl pro iRozhlas Žáček a dodal:

„Když jsme jako studenti organizovali různé řetězy okolo budov Státní bezpečnosti, tak oni mezi tím dávali materiály do pytlů a odváželi je k likvidaci. Chtěli tak chránit estébáky, aby nemohli být v budoucnu trestně stíhaní.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.