Milan Kajínek

13. 12. 2024

Výroční zpráva o prověřování zahraničních investic do České republiky za rok 2023 ukazuje navyšování investic z USA, Velké Británie, ale zejména ze Spojených arabských emirátů. Investice přicházely také z Číny a malé procento z Ruska.

Zprávu (pdf) vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které prověřuje zahraniční investice z hlediska bezpečnosti. „Prověřování investic zabraňuje například tomu, aby rizikový aktér získal kontrolu nad významným prvkem kritické infrastruktury nebo přístup k citlivým technologiím a informacím,“ uvádí MPO.

„Mechanismus prověřování zahraničních investic brání před toxickými investory naši infrastrukturu a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace a obranný průmysl, a zároveň zajišťuje transparentní a předvídatelné prostředí pro zahraniční investory, kteří chtějí v České republice podnikat,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Konečný vlastník, který stál za zahraniční investicí do České republiky, nejčastěji sídlil v USA a na Tchaj-wanu. MPO se ale zabývalo i investicemi například z Kanady, Ruska, Turecka, Japonska či Velké Británie.

Nejvíce případů se týkalo sektoru elektrotechnického průmyslu. Na druhém místě byl sektor informačních a komunikačních technologií. Zastoupeny byly také obory jako zdravotnictví, energetika, zbrojní a automobilový průmysl.

Konečný beneficient, který stál za zahraniční investicí do České republiky, nejčastěji sídlil v US (11 případů, 40 %), na Tchaj-wanu (3 případy, 11 %), v Kanadě (2 případy, 8 %) Rausku (2 případy, 8 %). statní země byly zastoupeny shodně po jednom případu. Patřily mezi ně Turecko, Čína, Guernsey, Japonsko, Jersey, Kajmanské ostrovy, Maďarsko, Spojené arabské emiráty a Švýcarsko. (Zdroj: MPO)
V roce 2023 členské státy EU nejčastěji notifikovaly10 americké investice (33 % ze všech případů), následovaly investice ze Spojeného království. Zmíněné státy se v notifikacích oproti roku 2022 objevovaly častěji, k významnému navýšení ale došlo zejména u transakcí ze Spojených arabských emirátů, jejichž podíl na celkovém počtu transakcí se více než zdvojnásobil z 3 % v roce 2022 na 7 % v roce 2023. Na ostatní státy připadalo zbylých 33 % transakcí. Investice z Číny (včetně Hongkongu) tvořily 6% podíl (mírný nárůst z 5,4 % v roce 2022). Rusko a Bělorusko v roce 2023 představovalo méně než 1,6 %11. (Zdroj: MPO)

Proč se investice prověřují

Prověřování investic má podle ministra umožnit ochranu kritické infrastruktury v rámci EU a NATO. „Naším cílem je předcházet investicím, které by mohly být zneužity k destabilizaci země nebo ohrožení našich strategických zájmů,“ dodává Vlček.

České firmy mohou ministerstvo požádat o konzultaci v případě vstupu menšinového investora. Ministerstvo prověří investice a může odhalit rizika, „kterých si nemusí být na základě jim
přístupných informací vědomy“.

„V relevantních případech může také zabránit krádeži know-how či jiných citlivých dat, poškození dobrého jména firmy a v důsledku ohrožení jejího fungování,“ dodává MPO. „Záruka, že v jejich vlastnické struktuře nefiguruje rizikový investor, jim také může usnadnit přístup na trhy zemí, které přikládají velkou váhu integritě dodavatelských řetězců v bezpečnostní oblasti. Nejedná se pouze o výrobce vojenského materiálu, ale i start-upy, spin-offy či malé firmy, které vyvíjejí unikátní řešení za pomoci nových a nastupujících technologií“.

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.