Výroční zpráva o prověřování zahraničních investic do České republiky za rok 2023 ukazuje navyšování investic z USA, Velké Británie, ale zejména ze Spojených arabských emirátů. Investice přicházely také z Číny a malé procento z Ruska.
Zprávu (pdf) vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které prověřuje zahraniční investice z hlediska bezpečnosti. „Prověřování investic zabraňuje například tomu, aby rizikový aktér získal kontrolu nad významným prvkem kritické infrastruktury nebo přístup k citlivým technologiím a informacím,“ uvádí MPO.
„Mechanismus prověřování zahraničních investic brání před toxickými investory naši infrastrukturu a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace a obranný průmysl, a zároveň zajišťuje transparentní a předvídatelné prostředí pro zahraniční investory, kteří chtějí v České republice podnikat,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Konečný vlastník, který stál za zahraniční investicí do České republiky, nejčastěji sídlil v USA a na Tchaj-wanu. MPO se ale zabývalo i investicemi například z Kanady, Ruska, Turecka, Japonska či Velké Británie.
Nejvíce případů se týkalo sektoru elektrotechnického průmyslu. Na druhém místě byl sektor informačních a komunikačních technologií. Zastoupeny byly také obory jako zdravotnictví, energetika, zbrojní a automobilový průmysl.
Proč se investice prověřují
Prověřování investic má podle ministra umožnit ochranu kritické infrastruktury v rámci EU a NATO. „Naším cílem je předcházet investicím, které by mohly být zneužity k destabilizaci země nebo ohrožení našich strategických zájmů,“ dodává Vlček.
České firmy mohou ministerstvo požádat o konzultaci v případě vstupu menšinového investora. Ministerstvo prověří investice a může odhalit rizika, „kterých si nemusí být na základě jim
přístupných informací vědomy“.
„V relevantních případech může také zabránit krádeži know-how či jiných citlivých dat, poškození dobrého jména firmy a v důsledku ohrožení jejího fungování,“ dodává MPO. „Záruka, že v jejich vlastnické struktuře nefiguruje rizikový investor, jim také může usnadnit přístup na trhy zemí, které přikládají velkou váhu integritě dodavatelských řetězců v bezpečnostní oblasti. Nejedná se pouze o výrobce vojenského materiálu, ale i start-upy, spin-offy či malé firmy, které vyvíjejí unikátní řešení za pomoci nových a nastupujících technologií“.