Michael Wing

18. 12. 2024

Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2022. Některé informace již nemusí být aktuální.

Britský fotograf Tim Flach zaměřuje svůj objektiv na některá z nejohroženějších zvířat na Zemi.

Ve vzpomínkách na dětství, kdy kreslil venku v přírodě, popisuje pouto, které si k přírodě vytvořil trávením času v jejím prostředí. Doslova cítil energii včely letící oblohou, zatímco jeho tužka škrábala po papíře. Toto prvotní spojení se snaží zprostředkovat divákům prostřednictvím svých fotografií tím, že vědomě používá antropomorfismus přírody – přisuzování lidských vlastností tvorům, kteří lezou, plazí se, plavou či poletují ve světě kolem nás.

Ubývající druhy – jako například lemur korunkatý s velkýma očima na obálce jeho knihy Endangered (Ohrožení) – jsou Flachem zachyceny způsobem, který nám lidem umožňuje se s nimi ztotožnit. To vzbuzuje novou empatii k těmto nádherným stvořením, empatii nezbytnou pro jejich záchranu. Jak poznamenává Flach, myšlenkově podnětná studie z roku 2001 od Kalofa, Zammita-Lucii a Kellyho vysvětluje, že „umístění zvířecích zobrazení do vizuálního kontextu obvykle spojeného s lidmi zvyšuje pocity příbuznosti“.

Lemur korunkatý. (S laskavým svolením Tima Flacha)

Zmíněný lemur, stočený s pažemi ovinutými kolem nohou, nápadně připomíná malé dítě. „Tento postoj evokuje dítě držící si kolena,“ konstatuje Flach pro Epoch Times, čímž připomíná scénu školáků sedících na podlaze v tělocvičně.

Zatímco tradiční fotografie divoké přírody, jako je ta v National Geographic, vytváří pocit „jinakosti“, Flach se snaží překlenout propast mezi „námi a jimi“ a vyvolat pocit „stejnosti“. Namísto pouhého zachycování toho, co „se očekává“ v knize o divoké přírodě – „zvířat, která by mohla být v dětském pokoji, jako jsou plameňák nebo tukan“, říká Flach – je tu prostor pro nečekané, co odhaluje jejich důležitý okolní příběh.

„Bohatství obrazů spočívá v tom, že mohou mít tento přechod mezi různými významy… Byla tam fotografie tygra, jak setřásá vodu. Pamatujete si tu scénu?“ připomíná, odkazujíc na úchvatný detailní záběr mokrého tygra bengálského, jak setřásá vodu ze své srsti – připomínající „vašeho zlatého retrívra“, živého s mimikou tváře v pohybu a vousky, jak víří a stříká vodu a sliny všemi směry.

Tygr bengálský. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Plavající lední medvěd. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Tim Flach se chlubí fotografií rybáka inky. (S laskavým svolením Tima Flacha)

Flach ukazuje peruánského rybáka inku s téměř absurdně legračními „kníry ve stylu motorkářských řídítek“, čímž ještě více posiluje antropomorfismus tím, že využívá naše kulturní povědomí o tvaru vousů, aniž by to snižovalo krásu ptáka. U fotografování ledních medvědů, kteří mohou působit „jako klišé“, přidává zajímavý pohled – například snímek, kde medvěd plave se zavřenýma očima, jako by přemýšlel pod vodou, což může připomínat nás samotné při rozjímání nad problémem, třeba ve vaně.

Na jednom z portrétů představuje podivně vyhlížejícího tvora zvaného sajga tatarská, vyfotografovaného poblíž Kaspického moře v Rusku, který byl loven pro své rohy, ceněnou alternativu ke slonovině. Tento podivný a úžasný tvor, druh antilopy, má světlou srst, žebrované rohy a nos připomínající chobot, který vypadá jako něco z mimozemského světa. „Mají tento – nazýváme to chobot – nos, který jim pomáhá ve velmi prašných prostředích,“ poznamenává Flach. „Ale byli loveni až na pokraj vyhubení.“ Připomíná to něco z prostředí Star Wars, jak to my lidé dobře známe z dnešní popkultury.

Sajga tatarská v Rusku. (S laskavým svolením Tima Flacha)

Bohužel sajga čelí negativním dopadům lidských aktivit. „Jsou tak vyděšené z lidí, protože je honí na motorkách a doslova je uštvou,“ uvádí Flach. „Dostanou infarkt, lidé je pak dobíjí, a když narazí na jakoukoliv lidskou aktivitu, jsou opravdu, opravdu nervózní.“

Fotograf procestoval Keňu, aby pohlédl do očí poslednímu samci nosorožce tuponosého; navštívil Galapážské ostrovy, kde pozoroval kladivouny velké, jak ladně krouží nad ním; a Mexiko, aby vzhlédl k tisícům motýlů monarchů stěhovavých plujících vzduchem jako zlaté konfety.

Ačkoli Flach plánuje své výpravy s konkrétním zvířetem v hledáčku, vždy do procesu vstupuje prvek náhody – a ten je podle něj klíčový pro kreativní tvorbu. Návštěva čínské provincie Sichuan, kde chtěl fotografovat pandy velké nedaleko města Chendu, mu také přinesla příležitost zachytit kočkodany zlaté (druh opice) a pandy červené. Jeho původní představy se často liší od výsledku. „Vím, že potřebuji dvoustránkový snímek,“ sdílí. „Ale musím zkrátka hledat a zjistit, co se objeví samo.“

Dodává: „Kreativní proces je jako rybaření: musíte vyrazit něco chytit. A když už jste tam, musíte být plně přítomní, musíte pozorovat – skutečně se dívat, co se objeví. Když se něco objeví a překvapí vás, překvapí to i ostatní. Pokud zachytíte jen to, co jste očekávali, bývá to méně zajímavé.“

Detailní záběr na langura čínského z provincie Yunnan. (S laskavým svolením Tima Flacha)

Odkazuje také na výzvy, kterým lidstvo čelí při hledání harmonie s přírodou, a používá přitom termín „antropocén“ – označení pro epochu, kdy člověk formuje planetu geograficky, na rozdíl od přírodních sil, které ji formovaly dříve. Naopak holocén označuje období, které tomu předcházelo, až do příchodu průmyslové revoluce.

Pro svou knihu spolupracoval Flach s předním ochráncem přírody Jonathanem Baileym, který pomohl osvětlit příběhy za fotografiemi svým psaním, a s Červeným seznamem ohrožených druhů IUCN, který poskytl cenné zdroje k podrobnému zobrazení toho, jak druhy zvířat podléhají nebezpečným a fatálním poklesům.

Tím, že propojuje lidi emocionálně s tvory naší planety – velkými i malými – doufá fotograf Tim Flach, že osloví srdce a mysl těch, kteří rozhodují o budoucnosti ochrany přírody po celém světě.

Další fotografie Tima Flacha:

volavka, mořský anděl
Detailní záběr valovky neboli mořského anděla. (S laskavým svolením Tima Flacha)
simpanz
Šimpanzí matka s mládětem. (S laskavým svolením Tima Flacha)
sloni
Sloni afričtí. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Žraloci kladivouni bronzoví kroužící ve vodě. (S laskavým svolením Tima Flacha)
lemur kata
Pár lemurů kata. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Lemur vari
Lemur vari, černobílý. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Roj světlušek. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Lesní světelné houby. (S laskavým svolením Tima Flacha)
hroch
Hroch. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Chráněná oblast údolí Danum na Borneu. (S laskavým svolením Tima Flacha)
medvěd lední
Odpočívající medvěd lední. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Axolotl mexický
Axolotl mexický. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Želva
Želva angonoka. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Motýli monarchové
Motýli monarchové stěhovaví. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Medvěd lední
Medvěd lední pod vodou. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Orel opičí. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Člunozobec
Člunozobec africký. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Gepardi. (S laskavým svolením Tima Flacha)
valovka, mořský anděl
Skupina valovek (mořských andělů). (S laskavým svolením Tima Flacha)
Rys iberský
Rys iberský. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Irbis neboli levhart sněžný
Irbis neboli levhart sněžný. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Luskoun
Luskouni. (S laskavým svolením Tima Flacha)
panda
Pandy velké. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Mládě pandy s ochránci přírody. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Kahau nosatý
Kahau nosatý. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Mandril
Mandril rýholící. (S laskavým svolením Tima Flacha)
Tim Flach představuje fotografii holuba parukáře, nebo také anglického parukáře. (S laskavým svolením Tima Flacha)

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Požáry v Kalifornii si vyžádaly už 16 mrtvých, vítr podle předpovědí zesílí
Požáry v Kalifornii si vyžádaly už 16 mrtvých, vítr podle předpovědí zesílí

Počet obětí ničivých požárů v Los Angeles se zvýšil z 11 na nejméně 16, informoval úřad losangeleského koronera. Následující dny budou klíčové, neboť má v oblasti zesílit vítr, což práci hasičům zkomplikuje.

Masivní hackerská kampaň Číny zaměřená na USA
Masivní hackerská kampaň Číny zaměřená na USA

Od špionáže přes krádeže duševního vlastnictví až po sabotáž, zde je pohled na 20 největších čínských kybernetických útoků proti Spojeným státům za poslední desetiletí.

Při nočním požáru restaurace v Mostě zemřelo šest lidí
Při nočním požáru restaurace v Mostě zemřelo šest lidí

Při nočním požáru restaurace U Kojota v Mostě zemřelo šest lidí. Dalších osm lidí je zraněných, z toho šest těžce. Hasiči staticky zajišťují budovu.

Severní moře zažívá pozvolný návrat ryb, velryb a plejtváků
Severní moře zažívá pozvolný návrat ryb, velryb a plejtváků

Křídové útesy, mořské louky a mělké vody Severního moře jsou domovem pestrého podmořského světa.

Významná studie spojuje mikroplasty ve vzduchu s rakovinou a neplodností
Významná studie spojuje mikroplasty ve vzduchu s rakovinou a neplodností

Mikroplasty ohrožují zdraví lidí i zvířat, způsobují záněty, narušují hormony a zvyšují riziko rakoviny. Vědci apelují na regulaci jejich expozice.

Čínská komunistická strana se obává, že její zločiny proti pronásledované duchovní skupině by mohly znamenat konec strany, tvrdí zdroj
Čínská komunistická strana se obává, že její zločiny proti pronásledované duchovní skupině by mohly znamenat konec strany, tvrdí zdroj

Čínská komunistická strana se obává, že odhalení jejích zločinů, včetně zabíjení lidí praktikujících Falun Gong kvůli orgánům, by mohlo vést k mezinárodnímu vyšetřování a ohrozit stabilitu režimu.

Ušetřete peníze s tím, co máte doma
Ušetřete peníze s tím, co máte doma

Objevte užitečné tipy na úsporu peněz a zjednodušení domácnosti – od domácího hnědého cukru až po chytré triky na čištění a opravy.

Dánsko se ohledně Grónska soukromě spojilo s Trumpovým týmem
Dánsko se ohledně Grónska soukromě spojilo s Trumpovým týmem

Dánsko poslalo soukromé zprávy přípravnému týmu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, v nichž vyjádřilo ochotu diskutovat o zvýšení bezpečnosti Grónska nebo posílení americké vojenské přítomnosti na tomto arktickém ostrově.

Skutečná definice úzkosti z dojezdu elektromobilů
Skutečná definice úzkosti z dojezdu elektromobilů

Jeden z Konfuciových výroků, kterého si nejvíce cením, zní: „Vědět, co víš... a co nevíš... to je pravé poznání.“ Proto jsem osobně vlastnil čtyři elektromobily (EV) a najezdil s nimi desítky tisíc kilometrů. Chci vědět všechno, co přechod na elektromobily, jak se tomu říká, obnáší.