Podle údajů zveřejněných kanadskou zdravotní službou Health Canada téměř polovina Kanaďanů v neterminálním stadiu nemoci, kteří v loňském roce požádali o eutanazii, uvedla jako faktor, který je vedl k rozhodnutí ukončit svůj život, osamělost.
Z páté výroční zprávy o lékařské asistenci při umírání (MAID) v Kanadě vyplývá, že tento zákrok loni podstoupilo 15 343 osob. Z nich 14 721 byla zařazena do první skupiny, tzv. „Track 1“, kdy byla smrt v důsledku vážné nemoci, onemocnění nebo postižení považována za „rozumně předvídatelnou“, zatímco 622 osob bylo zařazeno do druhé skupiny, tzv. „Track 2“, kdy jim nehrozila bezprostřední smrt.
Na otázku, co je zdrojem jejich utrpení, uvedlo 47,1 % příjemců MAID v rámci druhé skupiny – přibližně 300 osob – jako faktor, který k tomu přispěl, „izolaci nebo osamělost“. Naproti tomu 21,1 % příjemců v rámci první skupiny, tedy přibližně 3 100 osob, uvedlo totéž.
„Ukazuje se, že sociální izolace a osamělost mají vážný dopad na fyzické a duševní zdraví, kvalitu života a délku života,“ uvádí se ve zprávě zveřejněné 11. prosince. K posouzení možné sociální izolace byly shromážděny údaje o životních podmínkách příjemců MAID.
Zpráva zjistila, že 35,7 % příjemců v rámci druhé skupiny žilo osaměle, zatímco u příjemců v rámci první skupiny to bylo 30,2 %. Příjemci v rámci druhé skupiny také s menší pravděpodobností (32,8 %) žili s partnery, dětmi nebo rodiči, zatímco 45,9 % příjemců v rámci první skupiny žilo s rodinou.
Všichni příjemci lékařské asistence při umírání uváděli také další důvody svého rozhodnutí, přičemž nejčastěji se jednalo o „ztrátu schopnosti zapojit se do smysluplných aktivit“, „ztrátu schopnosti vykonávat činnosti denního života“ a „ztrátu důstojnosti“.
Průměrný věk příjemců v rámci první skupiny byl 77,7 roku, přičemž 59,7 % z nich bylo starších 75 let. Nejčastějším základním onemocněním byla podle zprávy rakovina, která byla uvedena v 64,1 % případů.
Medián věku příjemců v rámci druhé skupiny byl o něco nižší, a to 75 let, přičemž 50,2 % příjemců bylo starších 75 let. U této skupiny bylo hlavním faktorem dlouhodobé chronické onemocnění, které způsobovalo trvalé utrpení, ale nečinilo smrt rozumně předvídatelnou. Nejčastěji uváděným základním onemocněním byly neurologické stavy a „jiné“ stavy, jako je cukrovka, slabost, autoimunitní poruchy a chronická bolest.
Růst využívání eutanazie
Údaje ze zprávy kanadského ministerstva zdravotnictví naznačují, že počty eutanazií rychle dohánějí a možná i překonávají čísla v Nizozemsku, jež je první zemí, která tento postup legalizovala. V roce 2023 Nizozemsko hlásilo 9 068 případů eutanazie, což představovalo 5,4 % všech úmrtí, v těsném náskoku před Kanadou se 4,7 % případů.
Rychlý růst využívání eutanazie v Kanadě výrazně předčí Nizozemsko. Zatímco nizozemskému programu asistované smrti trvalo dvě desetiletí, než dosáhl 5 % z celkového počtu úmrtí, Kanada se k této hranici přiblížila během sedmi let. Zpráva uvádí, že kanadská ustanovení o lékařské asistenci při umírání měla mezi lety 2019 a 2022 průměrnou míru růstu 31 %. Ačkoli se tempo růstu v roce 2023 zpomalilo, stále se oproti předchozímu roku zvýšilo o 15,8 %.
Podle zprávy bylo v Kanadě odmítnuto jen málo žádostí o eutanazii. Z 19 660 žádostí, které zdravotní služba Health Canada v loňském roce obdržela, jich nebylo vyřízeno 4 317. Mezi nimi bylo 2 906 osob, které zemřely před zákrokem, 915 osob, které byly považovány za nezpůsobilé, a 496 osob, které své žádosti stáhly.
Letošní zpráva je první, která započítává jako oficiální také „neverbální“ žádosti o eutanazii. V předchozích letech museli jedinci žádající o eutanazii předložit formulář, aby služba Health Canada oficiálně zaznamenala žádost o předčasnou smrt.
„Podle novelizovaných předpisů pro sledování MAID může být požadavek na hlášení vyvolán jakoukoli úmyslnou a záměrnou žádostí o MAID (ústní nebo písemnou), včetně těch, které obdrží předběžní posuzovatelé. Očekává se, že tento přístup lépe zachytí jemnější projevy zájmu o MAID,“ uvádí se ve zprávě.
–ete–
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte žurnalistiku, která staví na tradičních hodnotách pravdy
a integrity.
Limitovaná nabídka. Lze kdykoli zrušit.
„Vědomé rozpoznání vlastního názoru, schopnost od něj ustoupit a umožnit čtenáři, aby si na základě vyčerpávajících informací vytvořil vlastní, nezaujatý názor – to je tradiční žurnalistika. My v Epoch Times se k ní hlásíme.“
Juraj Skovajsa, editor českého zpravodajství