Aktualizace: Článek byl 20. prosince 2024 doplněn o vyjádření spol. Veolia ČR.
Ústavní soud rozhodl na začátku listopadu o další odnoži soudních sporů okolo Vodárny Kladno-Mělník, a.s., kterou podle obžaloby dostala protiprávními kroky pod kontrolu francouzská společnost Veolia. Nyní máme k dispozici písemné znění jeho rozhodnutí.
Ústavní soud potvrdil protiprávnost konání koncernu Veolia vyřčenou soudy nižší instance a podanou stížnost proti rozhodnutí soudů označil jako „zjevně neopodstatněnou“. Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.
„Veolia nebude soudní spor komentovat, neboť není účastníkem jak tohoto ústavního řízení, tak ani jiných souvisejících řízení,“ sdělila deníku Epoch Times výkonná ředitelka komunikace Veolia ČR Marcela Dvořáková.
Soudní spor o správu vody v rámci Vodárny Kladno-Mělník, a.s. začal už v roce 2004. Obžaloba prohlašuje, že francouzská společnost Veolia provedla protiprávní kroky, aby v regionu dostala pod kontrolu distribuci vody a s tím spojené zisky.
„Lidé napojení na společnost Veolia“ byli „instalováni do vedení městské Vodárny Kladno-Mělník, a.s. protiprávně,“ uvádí Ing. Radek Novotný, MBA za žalující stranu. „Ti využili své pozice v městské vodárně k přípravě a předložení návrhu vazalských smluv, díky kterým korporace ovládla monopol prodeje vody v regionu namísto původní městské vodárny na desetiletí a s tím i mnohamilionové zisky z dodávky vody v daném regionu,“ dodává.
V rámci interaktivní mapy, kterou vypracoval Novotného projekt Pravda o vodě, je viditelné, že v roce 2000 se na Kladensku pohybovala celková cena vody na 34 korunách za m3. Dnes platí tamní obyvatelé za vodné a stočné 175 korun, což je více než pětinásobný nárůst. Tento projekt se snaží o navrácení správy vody do rukou měst, což považuje za strategický krok, který má občanům ušetřit finance.
Vrchní soud v roce 2021 vyslovil v listopadu 2021 „neplatnost usnesení valné hromady společnosti Vodárny Kladno-Mělník, a. s., konané dne 28. dubna 2004“, kterými došlo ke schválení změny stanov, zvýšení počtu členů představenstva a zvolení členů představenstva.
Toto zneplatněné usnesení valné hromady vedlo podle obžaloby k „vytunelování“ Vodárny Kladno-Mělník, a.s. a k následnému „ovládnutí“ prodeje vody v regionu společností Veolia namísto původní městské vodárny.
Právnička Vodárny Kladno-Mělník, a.s. dříve odmítla deníku Epoch Times poskytnout komentář s odvoláním se na probíhající řízení o ústavní stížnosti. Oslovili jme vodárnu s žádostí o komentář k současnému rozhodnutí Ústavního soudu. Do doby vydání článku na žádost nereagovala.
Pozadí a jádro sporů o správu vody
Obžaloba uvádí, že společnost Veolia cíleně získává kontrolu nad prodejem vody, ale vyhýbá se vlastnění vodovodní a kanalizační sítě. Investice do oprav, udržování a obnovy vodovodní sítě leží na odpovědnosti vodáren, zatímco Veolia profituje na prodeji vody, aniž by se starala o investice do vodovodní infrastruktury, tvrdí obžaloba.
V roce 2016 došlo v podobném soudním sporu u Vrchního soudu v Olomouci k zneplatnění obdobného usnesení valné hromady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a.s., z dubna 2004 z důvodů „porušování zákonů ČR“.
Zakladatelé projektu Pravda o vodě uvádějí, že v roce 2025 plánují „vytrvat v soudech, v obraně vody a pomoct doručit pravdu těm, kteří mohou nápravu shora zrychlit“. Politici by se podle něj měli poučit z předkládaných důkazů, že byla správa vody „protiprávně předána korporacím“.
Projekt se chystá členy parlamentu a vlády veřejně vyzvat k nápravě a „lidem ukázat, kteří politici nápravě pomáhají a kteří ne“.
Vodárenské společnosti skupiny Veolia v ČR
- Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
- MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
- Královéhradecká provozní, a.s.
- Středočeské vodárny, a.s.
- 1. SčV, a.s.
- Česká voda – MEMSEP, a.s.
- RAVOS, s.r.o.
- Vodohospodářská společnost Rokycany, s.r.o.
OPRAVA: Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) je 100% dceřinou společností Severočeské vodárenské společnosti a. s., jejímiž 100% akcionáři jsou města a obce v Ústeckém a Libereckém kraji. Deník Epoch Times lituje chyby.