Větší duševní flexibilita a menší lpění na pohodlných způsobech života nám mohou otevřít cestu ke zdravějšímu a funkčnějšímu pohledu na život.
Cítili jste se někdy zahlceni těžkou volbou a uvízli jste v nerozhodnosti? Když se mi to stane, je to jako by se věci hýbaly příliš rychle, než abych s nimi dokázal držet krok nebo se v nich zorientovat. V takových chvílích jsem v pokušení opřít se o to, co už vím, co očekávám, že se stane, a co si přeji, aby byla pravda.
Tato vytrvalost je sice za určitých okolností obdivuhodná, ale v neustále se měnícím světě to není spolehlivý přístup. Je to recept na pokračující frustraci a zvýšenou pravděpodobnost zaostávání.
Mentální flexibilita není přístup, který skočí po každé nové módní vlně nebo změní názor z rozmaru – je to spíše hbitý, agilní a zvídavý přístup k životu.
Lidé s mentální flexibilitou se dokáží přizpůsobit změnám, aniž by měli pocit, že se jim zhroutil pohled na svět. Mohou změnit směr, aniž by měli pocit, že promarnili čas. Dokážou zvážit protichůdné myšlenky, aniž by měli pocit, že je ohrožena jejich identita. Tímto způsobem jsou odolní vůči neočekávané povaze života.
Pokud se vám líbí být přizpůsobivější a méně křehcí vůči všemu, co vám život může postavit do cesty, čtěte dál. Zamyslíme se nad některými konkrétními výhodami mentální flexibility spolu s pohledem na způsob myšlení, který vám pomůže tohoto cíle dosáhnout.
6 výhod mentální flexibility
1. Rychlejší přizpůsobení se změnám
Život nikdy nestojí na místě, že? Měníme zaměstnání, stárneme a mění se kultura kolem nás. Znám mnoho lidí, pro které je tento fakt života velmi nepříjemný, jako by jim byla slíbena stálost. Mentálně flexibilní lidé se dokážou rychle přizpůsobit a z nových okolností vytěžit maximum.
2. Kreativnější přístup k řešení problémů
S flexibilitou přichází schopnost vidět věci z více perspektiv. Protože jste ochotni vidět a zvažovat věci, které mnozí vidět nejsou, můžete v nové situaci přijít s neotřelými nápady. Kreativita vzniká spojováním nápadů z různých míst – je to druh mentální hbitosti.
3. Lepší rozhodování tváří v tvář složitosti
Někdy se i ti nejlepší vedoucí pracovníci stanou tvrdohlavými. Zablokují se na cestě, kterou se vydali, nebo nejsou ochotni uvažovat o jiných možnostech než o těch, které fungovaly v minulosti. Nakonec to, co fungovalo v minulosti, přestane fungovat a tito lidé mohou zůstat pozadu. Flexibilní myšlení vám umožní přijmout fakt, že okolnosti se mění a vy musíte také.
4. Zlepšení vztahů díky schopnosti přizpůsobit se
Mnoho vztahových bitev pramení z toho, že jedna ze stran není ochotna přizpůsobit se pohledu druhé strany. Když si myslíte, že máte v dané věci naprostou pravdu, je velmi těžké respektovat názor druhé osoby. Mentálně flexibilní lidé mají stále své přesvědčení, ale zároveň mají pokoru považovat jiné názory za legitimní, což umožňuje dialog.
5. Méně stresu a stabilnější emocionální život
Jedním z nejvíce stresujících pocitů je pro mě pocit, že se mi život děje a já ho nemohu ovlivnit. Před několika lety jsem měl pocit, že nás zleva i zprava zasahují mnohatisícové výdaje za náš dům a já to nedokážu zastavit. Mentální flexibilita znamenala přijmout tento osud a být kreativnější ve výdajích.
6. Odolnost tváří v tvář výzvám a problémům
Lidé, kteří mají pocit, že mají jen jednu možnost, se rychle rozladí, když se zdá, že tato jediná cesta selhává. Nedokážou si představit jinou cestu, a tak se obávají, že je vše ztraceno. V případě mých nečekaných nákladů na bydlení jsem si uvědomil, že peníze nemohu získat zpět stejným způsobem, jakým jsem je utrácel, ale vždy si mohu utáhnout opasek v jiných oblastech.
3 způsoby, jak zvýšit svou mentální flexibilitu
1. Pravidelně zpochybňujte své domněnky
S výjimkou několika hluboce zakořeněných hodnot a závazků byste měli pravidelně zpochybňovat své představy a zvažovat, zda neexistuje lepší způsob. To znamená přemýšlet sám za sebe a ověřovat si myšlenky na základě vlastních zkušeností, nejen na základě toho, co vám bylo autoritativně řečeno.
2. Přijměte různé perspektivy a názory
Vyhledávejte lidi a zdroje informací, které souhlasí s vašimi výchozími názory, a porovnávejte jejich argumenty. Nesnažte se je rychle sestřelit, dokud nedokážete zformulovat nejlepší verzi argumentů druhé strany.
3. Pohybujte se mimo svou komfortní zónu
Nepružnost přichází, když si příliš zvykneme na své pohodlí a rutinu. Rutinní pohodlí je sice lákavé, ale nakonec se vám vymstí a donutí vás na těchto věcech příliš lpět. Ujistěte se, že se pravidelně posouváte do nepohodlných životních situací.
–ete–