Ondřej Horecký

31. 12. 2024

Rozhodnutí Ukrajiny neprodloužit pětiletý kontrakt na přepravu ruského zemního plynu dále na Západ neovlivní ceny plynu pouze na Slovensku, ale i v celé Evropě, domnívá se část odborné veřejnosti. Ukrajina přestane s přepravou plynu z Ruska v časných ranních hodinách 1. ledna 2025.

Podle energetického odborníka Vladimíra Budinského, který je bývalým ministrem dopravy či exprezidentem Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu, dojde kvůli výpadku dovozů z plynovodu Družba určitě ke zdražení, ať už krátkodobému nebo střednědobému.

„Nemělo by se to samozřejmě dotknout domácností, protože ty mají většinou smlouvu na celý rok, nebo ji mají dokonce fixovanou na víc let. Těch se to nedotkne,“ poukazuje, ale podotýká, že dopad to bude mít na průmysl.

„Celá řada velkých odběratelů jede na spotových cenách a ten spot vyletí. Mnoho odběratelů má specifické smlouvy, protože průmysl odebírá většinu plynu,“ upozorňuje Budinský a říká, že v plynu využívá ČR více energie než v elektřině.

Malé zásoby a ještě rozdáváme?

Český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) včera uvedl, že zopakoval Slovensku svou nabídku na dodávky plynu ze Západu přes naši větev. Zatímco v minulosti plyn tekl z východu na západ, nyní by to bylo opačně.

„Díky strategickým investicím, které se díky STAN a ministerstvu průmyslu udály, a robustní infrastruktuře je Česko připravené na ukončení tranzitu přes Ukrajinu. Zároveň máme dostatečné kapacity, které Slovensku můžeme poskytnout,“ napsal na svém X účtu Vlček.

Podle webu zasobyplynu.cz byly plynové zásobníky v ČR naplněny k 29. prosinci 2024 na 62,8 %. To by mělo v zimním období stačit na 55 dnů. Ve stejný den roku 2023 jsme měli zásobníky plné z 88,3 %.

„Za posledních šest let jsme měli druhé nejnižší zásoby a máme je nyní jenom o malinko vyšší než v roce 2021, který pan premiér označoval za nezodpovědný a riskantní,“ konstatuje Budinský a dodává, že zásobníky se nemohou vyčerpat úplně, musí v nich zůstat zhruba 25 % kvůli udržování pracovního přetlaku.

Ze zemí, které jsou závislé na dovozu ruského plynu, máme podle něj nejnižší stavy zásob zemního plynu. Například Rakousko má zásoby skoro na celý rok, poukazuje Budinský, zatímco Slovensko má zásobníky plné na 76 % s kapacitou v terrawatthodinách téměř dvakrát větší než ČR, přičemž Slováků je dvakrát méně než Čechů, pozastavuje se expert nad nabídkou ministra Vlčka.

Plynu je dost, ale…

Budinský zdůrazňuje, že domácnosti se nedostatku plynu bát nemusí, protože kdyby ho opravdu bylo málo, stát zakročí a nastaví limity velkoodběratelům.

Pokud by situace s odstavenými dodávkami přes Ukrajinu trvala delší dobu, růst cen by podle Budinského pocítily v roce 2026 i domácnosti. Přestože plynu podle něj bude vždy dostatek, ať už toho ruského přitékajícího přes jižní trasu z Turecka či zkapalněného anebo toho dováženého z Kataru, USA a dalších zemí, zvýšené náklady na přepravu jinými trasami se musí zákonitě projevit i v prodejních cenách.

Na zdražení plynu poukazuje i hlavní ekonom Trinity Bank a ekonomický komentátor Lukáš Kovanda. Podle něj jsou už nyní ceny na stěžejní nizozemské burze mnohem vyšší než před válkou.

„Její hlavní referenční kontrakt je nyní o 150 % výše, než byl v průměru v letech 2018 a 2019. A to se tedy nyní ještě k tomu zruší dovoz ruského plynu přes Ukrajinu a pak zřejmě i jeho dovoz námořní cestou. Což burzovní cenu plynu v EU dále zvedne. A evropskému průmyslu vezme další část konkurenceschopnosti,“ podotýká Kovanda ve svém příspěvku na X.

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha vyzval 29. prosince Evropskou unii, aby zakázala dovozy ruského zkapalněného plynu (LNG) do bloku a dodávky nahradila LNG z USA a dalších zemí. Nejvíce zkapalněného plynu z evropských národů dováží v současnosti Francie, uvádí Kovanda.

Vysoká hra

Ekonom spekuluje, že ukrajinské volání po zákazu ruského plynu má za cíl zavděčit se Trumpovi.

„Skutečným důvodem stupňování kyjevského tlaku je něco jiného, a sice pohrůžka Donalda Trumpa novými cly, pokud EU nenavýší odběr amerického plynu a ropy. Trump ji vyslovil 19. prosince… po jeho zmíněné pohrůžce pochopila, že mu v rámci transakce konečně má co nabídnout. Zasadí se za likvidaci dovozu ruského plynu do EU, která pak Spojeným státům vytvoří nová odbytiště,“ domnívá se Kovanda.

Tato hra sice může mít dopad na ruskou ekonomiku (Gazprom vloni poprvé od roku 1999 vykázal ztrátu ve výši 7 miliard dolarů), jenže stejně tak může podrazit nohy evropskému průmyslu, který již nyní bojuje s vysokými cenami energií a klesající konkurenceschopností, poznamenává ekonom.

Nad podivným načasováním plynové eskalace se pozastavuje i Budinský.

„Proč se tento úder proti Rusku neuskutečnil dřív? Proč se to dělá teď, když už je prakticky těsně přes uzavíráním příměří a situace by se měla uklidňovat?“ Podle něj jde spíše než o strategickou záležitost o ekonomickou hru. „Ale to se dozvíme vždycky až s odstupem,“ uzavírá.

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.