ČTK

3. 1. 2025

Polsko se rozhodlo nepozvat maďarského velvyslance na dnešní slavnostní zahájení polského předsednictví Evropské unie ve Varšavě. S odkazem na prohlášení náměstkyně polského ministra pro evropské záležitosti to píše agentura Reuters. Důvodem je diplomatický spor mezi zeměmi. Maďarský ministr zahraničí označil krok za ostudný.

Varšavu pobouřilo, když Budapešť minulý měsíc udělila politický azyl Marcinu Romanowskému, bývalému náměstkovi ministra spravedlnosti v předchozí polské vládě nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Romanowski byl loni v červenci zadržen kvůli vyšetřování možného zneužití veřejných fondů. Byl sice obratem propuštěn kvůli imunitě, o kterou ho ale později připravili polští zákonodárci a v polovině prosince na něj byl vydán evropský zatykač.

Polská prokuratura Romanowského obvinila z 11 trestných činů, včetně zpronevěry. Bývalý náměstek je podezřelý z machinací s fondem spravedlnosti, ze kterého měly být odškodňovány oběti zločinů, ale podle nynější vlády byly za předchozího ministra spravedlnosti za peníze z fondu kupovány počítačové programy sloužící ke špehování opozičních politiků i možných rivalů v tehdejším vládním táboře. Romanowski obvinění proti své osobě odmítá.

„Když jsme téměř před měsícem zvali hosty na naši slavnost, pozvali jsme celý diplomatický sbor. Ale po události s Romanowským se ministr (zahraničí) Radosław Sikorski rozhodl, že maďarský velvyslanec není dnes v divadle vítán,“ řekla podle Reuters v polské veřejnoprávní televizi TVP Info náměstkyně polského ministra pro evropské záležitosti Magdalena Sobkowiaková-Czarnecká. Dodala, že na ceremonii ve varšavském Velkém divadle – Národní opeře Polsko nepozvalo ani maďarského premiéra Viktora Orbána. „Rozhodnutí o zastupování ambasády na jiné úrovni zůstává na uvážení maďarského velvyslanectví,“ odpověděla na dotaz polské agentury PAP polská diplomacie.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó označil polské rozhodnutí nepozvat maďarského velvyslance za „hanebné a dětinské“, citovala ministra PAP s odkazem na maďarský zpravodajský portál hvg.hu.

Na slavnosti vystoupí s projevem polský premiér Donald Tusk a také nový předseda Evropské rady António Costa. Zúčastnit se měla i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, kvůli těžkému zápalu plic ale ruší svůj program v prvních dvou lednových týdnech, napsala agentura DPA s odkazem na mluvčího komise. Poláci se ujali půlročního vedení EU ve středu 1. ledna právě po Maďarech.

Tusk se o Orbánovi vyjadřuje kriticky, mimo jiné kvůli jeho postoji k válce na Ukrajině a politice, kterou Polsko považuje za proruskou. Orbán maďarským médiím již dříve řekl, že Tuskova vláda považuje Maďary za nepřátele. Vztahy mezi Varšavou a Budapeští se výrazně zhoršily od porážky PiS v parlamentních volbách v říjnu 2023.

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.