ČTK

4. 1. 2025

Republikán Mike Johnson včera obhájil funkci předsedy americké Sněmovny reprezentantů po nezvykle dlouhém hlasování, při němž nejdříve nezískal dostatečnou podporu. Nakonec však uspěl poté, co dva jeho straničtí kolegové změnili svůj hlas. Vyhnul se tak výraznějším komplikacím na úvod nového funkčního období Kongresu, americká média nicméně podotýkají, že jej v nejbližších týdnech a měsících čekají další velké výzvy.

Volba nového předsedy sněmovny byla prvním významným bodem na programu nově zvoleného Kongresu vzešlého z listopadových voleb. Republikánská strana po nich bude mít kromě kontroly nad oběma komorami také Bílý dům, extrémně těsná sněmovní většina nicméně vyvolává otázky ohledně její schopnosti efektivně vládnout.

Johnson po znovuzvolení slíbil, že republikáni „drasticky“ zmenší rozsah federální vlády, informovala agentura AP. Ve svém prvním projevu na plénu hovořil o odmítnutí obvyklých pořádků v Kongresu a státní mašinerii označil za „totalitní čtvrtou větev moci“.

Ve volbě šéfa sněmovny se mu nakonec podařilo sjednotit svou většinu čítající 219 hlasů oproti 215 mandátům Demokratické strany. Během prvního kola vše nasvědčovalo tomu, že kongresman z Louisiany nedosáhne na potřebných 218 hlasů, když jej trojice stranických kolegů odmítla podpořit. Některá americká média už informovala o očekávaném druhém kole volby.

Výsledek ale nebyl ihned potvrzen a Johnson se po několika minutách odebral pryč z jednacího sálu se dvěma republikány, kteří pro něj nehlasovali. Po chvíli se skupinka vrátila a dvojice dřívějších odpůrců využila možnost změnit své hlasy ve prospěch Johnsona. Ten tedy nakonec získal podporu všech členů těsné republikánské většiny až na libertariána Thomase Massieho.

Do hlasování podle všeho zasáhl také nastupující republikánský prezident Donald Trump, který Johnsona podporuje. Americká média uvádí, že během zmíněné pauzy v hlasování hovořil s Ralphem Normanem a Keithem Selfem, kteří se pak přiklonili k Johnsonovi. Trump poté Johnsonovi poblahopřál a uvedl, že se Američané dočkali „zdravého rozumu, síly a vůdcovství“.

Neopakovalo se tak nic podobného vývoji ze začátku minulého funkčního období, kdy republikáni zvolili svého lídra Kevina McCarthyho do čela sněmovny až na 15. pokus. Dnešní hlasování nicméně opět odhalilo dlouhodobé neshody mezi republikánskými zákonodárci, zejména v otázce státních výdajů a zadlužení USA či způsobu přípravy legislativních návrhů. McCarthy byl kvůli tomu na podzim 2023 jako první předseda sněmovny z funkce odvolán.

Johnson podobně jako jeho předchůdce čelí kritice některých republikánů kvůli kompromisům s demokraty, k nimž byl kvůli dosavadní kongresové matematice nucen. Mnozí před dnešním hlasováním nedávali své stanovisko najevo, nakonec jej ale všichni podpořili. Krátce nato vydali prohlášení, které podle deníku The New York Times nasvědčovalo tomu, že jejich podpora je „přinejlepším vlažná“.

I když dnes funkci obhájil, rozhodně to pro Johnsona neznamená konec složitých výzev, upozornil deník The Washington Post. Republikáni chtějí v prvních měsících druhého Trumpova mandátu prosadit řadu zásadních opatření včetně protiimigračních plánů, přičemž se mohou neshody ohledně hospodaření státu rychle znovu rozhořet. Tím spíš, že budou muset připravit také nový rozpočet a navýšit zákonný limit na zadlužení vlády, na který by jinak USA kolem poloviny roku narazily.

V nejbližší době má Kongres na programu ceremoniální potvrzení výsledků prezidentských voleb, které se uskuteční v pondělí. Trump se pak znovu ujme funkce hlavy státu 20. ledna.

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.