Elon Musk kritizoval postup britské vlády při řešení problému gangů zneužívajících děti prostřednictvím série příspěvků na své sociální síti X.
Britský premiér, sir Keir Starmer, znovu potvrdil odhodlání vlády chránit oběti sexuálního zneužívání z řad dětí a varoval, že debaty na toto téma založené na lžích nebudou tolerovány.
Tato slova přicházejí v souvislosti s výměnou názorů mezi britskými politiky a miliardářem Elonem Muskem, který má působit jako nevolený poradce budoucí Trumpovy administrativy.
Musk obvinil Starmera, že jako generální prokurátor selhal při stíhání „znásilňovacích gangů“. Dále naznačil, že náměstkyně ministryně vnitra pro ochranu žen a dívek před násilím Jess Phillipsová „patří do vězení“ poté, co odmítla žádosti o veřejné vyšetřování ve městě Oldham.
Starmer obhajoval své kroky v boji proti sexuálnímu zneužívání dětí gangy ve Velké Británii. V pondělí novinářům řekl, že se k problému jako generální prokurátor „postavil čelem“.
„Znovu jsem otevřel případy, které byly uzavřeny a považovány za vyřešené. Přinesl jsem první velký proces s asijským gangem zneužívajícím děti – v tomto konkrétním případě to bylo v Rochdale, ale byl první svého druhu, po němž následovalo mnoho dalších případů.“
„Změnili jsme, nebo spíše já jsem změnil, celý přístup k obžalobám, protože jsem chtěl a dokázal jsem se postavit mýtům a stereotypům, které bránily slyšení těchto obětí. Když jsem opustil úřad, měli jsme nejvyšší počet stíhání případů sexuálního zneužívání dětí v historii.“
„Tato fakta nejsou tajemstvím. Jsem veřejný činitel, a tak jsou k dispozici vám všem,“ uvedl Starmer.
Na otázku ohledně Muskova výroku na adresu Phillipsové Starmer odpověděl, že „byla překročena hranice“, a znovu potvrdil odhodlání vlády chránit oběti, včetně dětí, jež byly oběťmi sexuálního zneužívání.
„Ale co nebudu tolerovat, je tato diskuse a debata založená na lžích,“ dodal premiér.
Vyšetřování minulých případů zneužívání
Dřívější případy sexuálního zneužívání dětí v Rochdale, Rotherhamu a dalších oblastech Velké Británie byly zkoumány Nezávislým vyšetřováním sexuálního zneužívání dětí pod vedením Alexis Jayové.
Vyšetřování zahájené v roce 2015 za konzervativní vlády shromáždilo výpovědi od 7 000 lidí během sedmi let a zkoumalo míru selhání institucí při ochraně dětí před sexuálním zneužíváním.
Zpráva zveřejněná v říjnu 2022 obsahovala 107 doporučení, včetně povinného hlášení zneužívání a zavedení národního odškodňovacího programu pro přeživší.
Ministr zdravotnictví Wes Streeting nedávno potvrdil závazek vlády plně realizovat doporučení zprávy Alexis Jayové.
Zatímco labouristé věří, že místně vedené vyšetřování případů v Oldhamu je vhodnější než celostátní šetření, vůdkyně Konzervativní strany Kemi Badenochová s tímto rozhodnutím nesouhlasí.
Vyjádřila se pro „kompletní národní vyšetřování skandálu znásilňovacích gangů“ a obhajovala stínového ministra spravedlnosti Roberta Jenricka, který na sociální síti X uvedl, že k tomuto skandálu vedl „dovoz statisíců lidí z cizích kultur se středověkými postoji k ženám“.
„MUSÍME být schopni vést těžké debaty, bez ohledu na to, jak nepříjemné mohou být,“ zmínila v neděli na účtu X.
Starmer však novinářům sdělil, že nebude tolerovat „politiky, kteří naskakují na populistické vlny jen proto, aby upoutali pozornost“, když v době, kdy byli u moci, sami žádné kroky nepodnikli.
„Teď tak zoufale touží po pozornosti, že zesilují to, co říká krajní pravice,“ dodal.
Podpora Tommyho Robinsona
Starmer označil sexuální vykořisťování dětí za „naprosto odporné“ a dodal, že ti, kdo šíří „lži a dezinformace“, se zajímají pouze o sebe, nikoli o oběti.
Komentoval také Muskův postoj k uvězněnému aktivistovi Tommymu Robinsonovi (vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon): „Ti, kteří podporují Tommyho Robinsona, nemají zájem o spravedlnost. Podporují muže, který šel do vězení za to, že téměř zmařil případ zneužívání, konkrétně případ gangu zneužívajícího děti. Jsou to lidé, kteří se snaží získat nepřímé uspokojení z pouličního násilí, které propagují lidé jako Tommy Robinson.“
Robinson si od října odpykává 18měsíční trest odnětí svobody za pohrdání soudem. Tento politický aktivista přiznal, že opakoval nepravdivá obvinění proti syrskému uprchlíkovi Jamalu Hijazimu, čímž porušil soudní zákaz.
Podpora Robinsona se zdá být příčinou rozkolu mezi Muskem a stranou Reform, vedenou Nigelem Faragem.
Farage podpořil Muskův názor na postup britské vlády vůči gangům zneužívajícím děti, ale distancoval se od jeho podpory Robinsona a poznamenal, že „není tím, co potřebujeme“.
Na Muskův výrok o potřebě nového lídra strany Reform reagoval Farage v neděli na X: „To je ale překvapení! Elon je pozoruhodná osobnost, ale v tomto s ním nesouhlasím. Můj názor zůstává, že Tommy Robinson není správným lídrem pro Reform, a své zásady nikdy nezrazuji.“
–ete–