ČTK

8. 1. 2025

Vláda dnes podpořila poslanecký návrh novely energetického zákona, který má přispět k rychlejší výstavbě paroplynových elektráren. Ty by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném útlumu uhlí. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) návrh zkrátí povolovací procesy až o pět let, což přinese v budoucnosti dostatek elektřiny za přijatelné ceny. Česko se podle premiéra díky tomu vyhne závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí.

Návrh ve Sněmovně předložil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) ve spolupráci s dalšími koaličními poslanci. Zákon podle něj má zajistit dostatek zdrojů elektřiny, jejichž výkon lze snadno regulovat a které mohou vyrovnávat výkyvy v produkci obnovitelných zdrojů energie. Vlček a Fiala zároveň zopakovali, že do budoucna předpokládají, že bude česká výroba elektřiny stát na jaderných a obnovitelných zdrojích.

Zákon by měl podle Vlčka urychlit zejména povolování stavby paroplynových elektráren s výkonem nad 100 megawattů. Vznikat by měly především v lokalitách, kde už nyní nějaké elektrárny jsou. „Je důležitá navazující energetická infrastruktura vyvádějící výkon z elektrárny dál,“ podotkl Vlček.

Ministr zdůraznil, že bez nových plynových elektráren se Česko vzhledem k očekávanému útlumu výroby elektřiny z uhlí neobejde. „Pokud máme být úspěšnou prosperující zemí, potřebujeme zajistit dostatek energie, která bude za přijatelné ceny,“ doplnil Fiala.

Zákon nyní posoudí Parlament. Vlček označil za vládní prioritu schválení novely před koncem volebního období letos na podzim. Pokud by Sněmovna do té doby zákon neschválila, bylo by nutné ho předložit v novém volebním období znovu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Česká firma U&C dodá průzkumné drony pro americkou armádu v Evropě

U&C UAS bude spolu se společností ATP Gov, která je přímým dodavatelem vlády Spojených států, zajišťovat specializované bezpilotní letouny podporující zpravodajské, sledovací a průzkumné mise v operacích USA v Evropě.

Babiš: Návrh zákona o médiích veřejné služby projedná koalice 25. května

Návrh zákona o médiích veřejné služby projedná 25. května koaliční rada. Po dohodě v koalici pak předlohu dostane k projednání vláda. Ve svém nedělním videu na sociální síti to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO).

Lebku sv. Zdislavy se podařilo úspěšně vyjmout z betonu, je zachovalá

Lebku svaté Zdislavy se expertům podařilo úspěšně vyjmout z betonu, vzácná relikvie je zachovalá, nyní ji čekají restaurátorské práce.

Čína, USA a SAE pozatýkaly 276 podezřelých z telekomunikačních podvodů

Čína, USA a Spojené arabské emiráty pozatýkaly při neobvyklé společné operaci proti telekomunikačním podvodným gangům působícím v Dubaji 276 podezřelých.

Španělsko se chystá na srpnové zatmění Slunce, El País k tomu sestavil mapu

Miliony domácích i zahraničních turistů očekávají španělské úřady letos 12. srpna, kdy bude v pevninském Španělsku poprvé za víc než 100 let viditelné úplné zatmění Slunce.

Britský exministr Streeting potvrdil, že chce kandidovat na lídra labouristů

Britský exministr zdravotnictví Wes Streeting dnes oznámil, že chce kandidovat na lídra Labouristické strany, kterou vede premiér Keir Starmer. Toho by pak Streeting ve funkci premiéra patrně i nahradil.

Abrahámovské dohody: „Země Perského zálivu pochopily, že už nejde o to postavit se proti Izraeli, ale proti Íránu,“ analyzuje geopolitolog

Francouzský geopolitolog vysvětluje, proč se země Perského zálivu stále více sbližují s Izraelem a proč dnes vnímají Írán jako hlavní hrozbu regionu.

Bledské jezero: Objevte romantický alpský klenot Slovinska

Bledské jezero nabízí romantický ostrůvek s kostelíkem, historický hrad s panoramatickými výhledy, procházky a cyklotrasy kolem jezera, turistiku v Julských Alpách a místní speciality, včetně slavného kremna rezina.

158 let od položení základního kamene Národního divadla: Má divadlo smysl i dnes?

16. května 1868 se na břehu Vltavy sešly desítky tisíc lidí, aby položily základní kámen snad největšího symbolu národního obrození. Jaký význam má divadlo dnes?