Prezident Donald Trump uvedl 17. března, že milosti udělené jeho předchůdcem již nejsou platné kvůli důkazům naznačujícím, že nebyly podepsány vlastní rukou, ale učinil tak automat na podpisy.
Trump to napsal na sociální síti Truth Social. Podle Trumpa se to týká i milostí udělených bývalým členům výboru Sněmovny reprezentantů USA, který vyšetřoval události ze 6. ledna 2021 v Kapitolu. „Tito bývalí členové by si měli plně uvědomit, že jsou předmětem vyšetřování na nejvyšší úrovni,“ uvedl.
Automaty na podpisy jsou zařízení, která umožňují podepisování dokumentů pomocí předem uložených podpisů.
Projekt dohledu nad vládou při organizaci The Heritage Foundation uvedl v nedávné analýze, že pozdní milosti prezidenta Joea Bidena, včetně těch pro bývalé členy výboru ze 6. ledna, byly pravděpodobně podepsány automatem.
Nadace upozornila, že některé milosti podepsané 30. prosince 2022 byly údajně podepsány ve Washingtonu, zatímco Biden byl v té době na dovolené na Amerických Panenských ostrovech.
Poté, co nadace zveřejnila svou analýzu, Trump začal o této záležitosti hovořit.
Biden „byl naprosto neschopný,“ řekl Trump na tiskové konferenci 13. března. „Stačí se podívat, podepisuje automatem. Kdo všechno podepisoval tyto dokumenty automatem? Kdo by podepisoval takto důležité dokumenty automatem?“
Na otázku reportéra na palubě Air Force One 16. března ohledně legitimity Bidenových milostí Trump uvedl, že rozhodnutí bude na soudech.
„Není to moje rozhodnutí, to bude muset rozhodnout soud,“ řekl Trump. „Ale řekl bych, že jsou neplatné, protože jsem si jistý, že Biden ani nevěděl, že se to děje, a někdo jiný použil automat k jejich podpisu.“
Zatím se nezdá, že by proti Trumpově prohlášení byla podána nějaká žaloba.
Ústava Spojených států stanovuje, že prezident „má moc udělovat odklady trestů a milosti za trestné činy proti Spojeným státům“, přičemž soudy tuto pravomoc uznávají jako rozsáhlou.
Mezi omezení této pravomoci patří skutečnost, že prezident nemůže udělit milost za budoucí jednání, jak rozhodl Nejvyšší soud USA v roce 1866 ve věci známé jako Garland.
Soudy rovněž uvedly, že prezident USA může udělit milost, i když není písemná.