Epoch Times Česko ČTK

a 17. 4. 2025

Silný vítr dnes na Vysočině lámal stromy, které způsobily místy problémy v dopravě. Od rána měli hasiči v kraji kvůli počasí 25 výjezdů, uvedla před 15:30 jejich mluvčí Petra Musilová. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve popadané na silnicích. Silný vítr fouká i v Krkonoších. Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu hory dnes okolo 13:50 dosáhl vítr v nárazu rychlosti přes 142 kilometru v hodině, což je vysoko nad hranicí orkánu, která je 117,7 km/h. Vyplývá to z informací na webu poštovny.

Kvůli suchu a očekávanému větru platí až do pátečního poledne na většině Česka výstraha meteorologů před rizikem požárů.

Kvůli stromům v trakčním vedení se odpoledne zastavil provoz na železnici v úseku Šlapanov – Dobronín. Strom na trati zastavil vlaky také mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští. Na svém webu o tom informovaly České dráhy.

Podle odpoledních měření meteorologů měl na Vysočině vítr rychlost i přes 50 kilometrů v hodině. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku v nárazech zrychlil až téměř na 80 kilometrů v hodině. Vítr bude večer částečně slábnout. V noci bude zataženo až oblačno. Možnost přeháněk očekávají meteorologové hlavně na východě kraje.

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazu dosáhl rychlosti přes 140 km/h

Sněžku dnes zasáhl vítr o síle orkánu. Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu hory dosáhl vítr v nárazu kolem 13:50 rychlosti přes 142 km/h, což je výrazně nad hranicí orkánu, která činí 117,7 km/h. Informace zveřejnila poštovna na svém webu.

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku je kvůli větru mimo provoz, může jet do rychlosti větru 60 km/h. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je provozu, situace se může změnit, aktuální informace jsou na webu.

Lanovka na Sněžku je od 24. března do 30. dubna kvůli pravidelné jarní odstávce mimo provoz. Jezdí jen o svátcích a vybraných víkendech, v provozu by měla být i ode dneška do 21. dubna. Do plného provozu se vrátí 1. května.

Sněžka má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často neodráží ráz počasí v Krkonoších. Na Sněžce jsou extrémní klimatické podmínky.

Větrno je dnes v celém Královéhradeckém kraji. Vítr má vát místy s nárazy kolem 55 kilometrů v hodině, na hřebenech Krkonoš kolem 70 km/h. V Královéhradeckém kraji dnes meteorologové očekávají skoro jasno až polojasno, postupně od jihu přibývání oblačnosti. Nejvyšší teploty mohou dosáhnout až k 26 stupňům Celsia, na horách k 20 stupňům. Na prodloužený velikonoční víkend se má mírně ochladit a místy může pršet.

Na hřebenech Krkonoš je stále sníh, na jižních svazích je už pouze ve žlabech nebo odtrhových zónách. Horská služba Krkonoše dnes poprvé od loňského 7. prosince nevyhlásila lavinové nebezpečí. Ve středu ještě platil v lavinových lokalitách první, nejmírnější stupeň z pěti, vyplynulo z informací na webu Horské služby Krkonoše.

Související témata

Přečtěte si také

Dvě třetiny domácností bydlí v domě se zateplením, 91 procent má vyměněná okna

Dvě třetiny domácností v Česku bydlí v zatepleném domě. Devět z deseti domácností má pak vyměněná okna s dvojitými či trojitými skly.

USA a Evropa patří k sobě a mohou společně vybudovat nový řád, řekl Rubio

Spojené státy a Evropa patří k sobě, řekl dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Pět evropských zemí tvrdí, že ruský opozičník Navalnyj byl otráven, viní Kreml

Pět evropských zemí v čele s Británií tvrdí, že ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj byl před dvěma lety v ruské věznici otráven smrtícím jedem.

Česká republika má zájem na stabilních vztazích s Čínou, uvedlo Ministerstvo zahraničí po setkání ministrů

Česko má zájem na stabilních vztazích s Čínou, uvedlo MZV po dnešním setkání ministra zahraničí Petra Macinky s šéfem čínské diplomacie Wang Iem.

Japonci kvůli podvodníkům loni přišli v přepočtu o více než 43 miliard korun

Japonci byli za celý loňský rok kvůli investičním, romantickým a dalším podvodům okradeni o rekordních 324,11 miliardy jenů (přes 43 miliard Kč).

Tříletý chlapec si pamatuje minulý život jako had a poskytuje ověřené detaily o setkání s lovcem

Tříletý chlapec v Thajsku, Dalawong, tvrdí, že si pamatuje svůj minulý život v podobě hada, který byl zabit lovcem. Dalawong podrobně popsal setkání s hadem, což bylo potvrzeno jeho otcem a dalším svědkem. Tento podivný případ zkoumal i známý výzkumník reinkarnace Dr. Jim Tucker, který popisuje, jak podobné případy reinkarnace zvířat jsou vzácné, ale velmi fascinující.

Virus Nipah a nový řád veřejného zdraví

Virus Nipah odhaluje nový řád veřejného zdraví, v němž se strach mění v byznys a skutečné hrozby ustupují pohodlným příběhům moci a peněz.

Vše, co potřebujete vědět o výběru, skladování a mražení avokáda

Jak vybrat, skladovat a zamrazit avokádo tak, aby vydrželo co nejdéle. Praktické tipy proti hnědnutí i plýtvání.

Tajemství intuice: Když tělo ví dříve než mysl

Proč někdy cítíme správné rozhodnutí v břiše? Intuice, podvědomí a propojení střeva s mozkem pod drobnohledem vědy.