Noé Chartier

19. 5. 2025

Obrovská a technologicky vyspělá laboratoř na výrobu syntetických opioidů, kterou loni odhalila kanadská policie, vzbuzuje v USA vážné obavy. Může nahradit výpadky dodávek z Mexika.

Americký Úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) varuje před rostoucí výrobou fentanylu v Kanadě. Ve své nové hodnotící zprávě uvádí, že na kanadském území fungují rozsáhlé a vysoce sofistikované „superlaboratoře“, které by mohly zčásti nahradit dodávky této syntetické drogy z Mexika.

DEA zveřejnila 13. května zprávu o drogových hrozbách pro rok 2025, ve které se zaměřuje především na mexické kartely. Vedle nich však upozorňuje i na „rostoucí hrozbu“ v podobě rozsáhlé výroby fentanylu na sever od amerických hranic.

„Kromě hrozby syntetických drog z Mexika představuje rostoucí výroba těchto látek v Kanadě – zejména ve vyspělých superlaboratořích na výrobu fentanylu, jakou zabavila Kanadská královská jízdní policie v říjnu 2024 – narůstající obavu pro Spojené státy,“ uvádí zpráva. „Tyto operace mají potenciál rozšířit se a nahradit výpadky v dodávkách fentanylu z Mexika.“

DEA uvádí, že kartely využívají snadnosti syntetické výroby, při níž jsou klíčové chemické prekurzory dováženy hlavně z Číny a Indie. Tyto látky často přicházejí do Kanady ve špatně označených zásilkách, a následně jsou – bez vědomí původního odesílatele – přepravovány do Mexika prostřednictvím přepravních firem. Tento způsob slouží k utajení skutečné země původu.

Zpráva zároveň zmiňuje, že kartely spoléhají na „komplexní a robustní síť“ k pašování všech typů drog do Spojených států.

V říjnu 2024 Kanadská královská jízdní policie oznámila, že rozbila „největší a nejsofistikovanější drogovou superlaboratoř v Kanadě“. Policie uvedla, že zabavené množství fentanylu a jeho prekurzorů by mohlo odpovídat až 95 milionům dávek. Zajištěny byly také další drogy, například 35 kilogramů kokainu a 390 kilogramů metamfetaminu, a navíc 89 střelných zbraní.

Výroba přesahuje domácí potřebu

Podle agentury DEA využívají kartely výhodu snadné syntetické výroby, při níž jsou klíčové chemické prekurzory dováženy hlavně z Číny a Indie. Tyto látky často míří do Kanady v nesprávně označených zásilkách a jsou dále přepravovány do Mexika – bez vědomí původních odesílatelů.

Zatímco mexické kartely podle zprávy stále dominují obchodu s fentanylem, vysoce efektivní výroba v Kanadě by mohla nahradit případné výpadky mexických dodávek.

I samotná Kanada připouští, že výroba fentanylu může přesahovat domácí potřebu. Podle interního dokumentu kanadského ministerstva zahraničí z června 2024 záchyty fentanylu pocházejícího z Kanady ve Spojených státech a Austrálii naznačují, že domácí produkce pravděpodobně převyšuje domácí poptávku a že se z Kanady stává zdrojová i tranzitní země.

Jiný dokument pro ministra veřejné bezpečnosti z října 2024 ale tvrdil, že „navzdory důkazům o výrobě v Kanadě neexistují výraznější důkazy o tom, že by fentanyl vyráběný v Kanadě představoval rostoucí hrozbu pro USA“.

Zásilky zadržené na hranicích

Podle amerických celníků bylo ve fiskálním roce 2024 na americko-kanadské hranici zadrženo přibližně 20 kilogramů fentanylu, zatímco na hranici s Mexikem to bylo zhruba 9,6 tuny.

Jiná datová sada z letecké a námořní jednotky amerického Úřadu pro celní a pohraniční ochranu však uvádí, že na severní hranici bylo zachyceno až 640 kilogramů, zatímco na jižní pouze 180 kilogramů.

Ottawa však zdůrazňuje, že v porovnání s mexickými objemy je podíl kanadského fentanylu nízký.

Trump reaguje novými cly

Téma fentanylu v Kanadě se stalo ostře sledovaným po vítězství amerického prezidenta Donalda Trumpa ve volbách v listopadu 2024. Krátce po nich Trump oznámil, že kvůli obavám z pašování drog a nedostatečné pohraniční bezpečnosti uvalí cla na Kanadu i Mexiko.

Kanada reagovala představením bezpečnostního plánu za 1,3 miliardy dolarů a označila mexické kartely za teroristické organizace. Mexiko oznámilo vyslání 10 000 vojáků na hranici. Trump nicméně cla skutečně zavedl v březnu, později ale poskytl výjimky pro zboží v rámci severoamerické dohody o volném obchodu.

Dne 6. května při návštěvě Bílého domu označil kanadský premiér Mark Carney Donalda Trumpa za „prezidenta, který přináší změnu“ a ocenil jeho „neúnavné úsilí o ochranu amerických pracovníků, zabezpečení hranic a ukončení moru jménem fentanyl“.

Carney dodal, že byl zvolen, aby „stejně transformoval Kanadu“ – s důrazem na ekonomiku, bezpečnost hranic, boj proti fentanylu a větší důraz na obranu a bezpečnost.

ete

Článek byl upraven českou redakcí Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na obnovitelné zdroje zamávaly se státní rezervou. Naplňují se rozpočtová varování, konstatuje NRR

Národní rozpočtová rada ve své nejnovější zprávě konstatuje, že její varování před riziky některých nadhodnocených či naopak podhodnocených kapitol státního rozpočtu se začínají naplňovat.

Kolik bylo objednáno vakcín proti covidu-19, kolik zničeno a co to všechno stálo

Už v prosinci 2023 se objevily analýzy rozsáhlé likvidace vakcín proti covidu-19, které byly zeměmi EU nakupovány ve velkém množství a následně za další finance ničeny. Kolik jich bylo v ČR?

Bílé plomby, které si lidé dosud platili, budou o 930 Kč levnější, řekl Šmucler

Bílé zubní plomby, které si lidé v ordinacích dosud sami platili, budou od roku 2026 o 930 korun levnější. Začnou na ně přispívat zdravotní pojišťovny.

Jaký je nejčastější důvod nemít dítě? Možná vás překvapí

Zkušenosti západních zemí ukazují, že zvyšování státní pomoci není cestou. Odborníci z oboru a akademické obce poukazují na hlubší příčiny poklesu porodnosti...

Pavel: Role USA v bezpečnosti Evropy se změnila, je nutné zvýšit vlastní úsilí

Americká role v evropské bezpečnosti se změnila, je nutné zvýšit své úsilí v navýšení evropských obranných kapacit a posílit obranný průmysl na kontinentu.

Na západě Indie se zřítilo letadlo Air India. Jeden ze dvou známých přeživších mluvil s médii

AKTUALIZUJEME: Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se zřítilo u letiště v západoindickém městě Ahmadábád.

USA podle médií stahují část diplomatického personálu z některých blízkovýchodních zemí

Spojené státy stahují část méně zásadního diplomatického personálu z blízkovýchodních zemí, protože se obávají rostoucího napětí v oblasti.

Žít rukama a srdcem

Vařit, pěstovat a tvořit rukama – nejen jako odpor k technologiím, ale jako cesta k bohatšímu životu.

ČZ 250 ze dřeva? Pavel Svoboda po 3000 hodinách stvořil jedinečnou motorku a stal se českým rekordmanem

Truhlář Pavel Svoboda z Horní Cerekve na Pelhřimovsku dnes představil v Pelhřimově svůj ručně vyřezávaný motocykl ČZ 250.