Jaderné rozhovory se Spojenými státy jsou složité, je třeba dalších jednání, řekl dnes v Římě po skončení pátého kola rozhovorů íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Omán, který nepřímá jednání mezi oběma zeměmi zprostředkovává, podle ministra předložil návrhy, které by mohly vést k pokroku v jednání, píše agentura Reuters. Americká strana k dnešnímu jednání prozatím nic nesdělila.
Dnešní jednání přineslo určitý, ne však rozhodující pokrok, napsal na síť X ománský ministr zahraničí Badr Busajdí. V nadcházejících dnech bude podle Busajdího třeba vyjasnit zbývající otázky, což umožní pokročit k dosažení udržitelné a čestné dohody.
Jedním z nejsložitějších bodů jednání je otázka obohacování uranu na území Íránu. „Žádné jaderné zbraně = máme dohodu. Žádné obohacování = nemáme dohodu,“ shrnul na síti X v noci na dnešek ještě před jednáním íránský postoj Arakčí.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží Teherán přimět k uzavření nové jaderné dohody, která by Íránu zabránila v získání jaderné zbraně. Írán nicméně tvrdí, že se nemůže vzdát obohacování uranu, neboť to je předpokladem jeho soběstačné jaderné energetiky.
Od původní dohody z roku 2015 Trump v roce 2018 odstoupil, načež Írán začal obohacovat uran na úroveň, která ho podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.
Dnešní páté kolo jaderných rozhovorů se konalo v budově ománského velvyslanectví v Římě a trvalo přibližně čtyři a půl hodiny. Íránskou delegaci vedl Arakčí, americkou vedl zvláštní zmocněnec USA pro Blízký východ Steve Witkoff. Nepřímé rozhovory, které začaly 12. dubna, zprostředkovává ománská diplomacie pod vedením ministra Busajdího. Předešlá jednání se konala v Maskatu a Římě.