Úředníci na Slovensku budou moci krátit nebo odebírat dávky v hmotné nouzi lidem, kteří bezdůvodně odmítnou pracovní nabídku od úřadů. Vyplývá to z návrhu příslušného zákona, který dnes hlasy poslanců vládní koalice premiéra Roberta Fica schválil parlament. Předlohu ještě posoudí prezident. Opozice tvrdila, že opatření je diskriminační vůči osobám v tíživé životní situaci, a změnu už dříve kritizovali například někteří odborníci a odbory.
Ministr sociálních věcí Erik Tomáš při zdůvodnění zákona ve sněmovně uvedl, že cílem je zaměstnat asi 50 000 z celkového počtu 123 000 obyvatel odkázaných na pětimilionovém Slovensku na dávky v hmotné nouzi.
„Léta se kolem toho našlapovalo a dnes se to stává realitou. Po letech konečně začne platit pravidlo, že člověk, který odmítne pracovat, přijde o dávku v hmotné nouzi nebo mu bude krácena,“ řekl Tomáš po hlasování poslanců. Odmítl, že zákon je diskriminační.
Také v Česku právní úprava stanoví, že v hmotné nouzi není například evidovaný uchazeč o zaměstnání, který bez vážných důvodů odmítl vykonávat krátkodobé zaměstnání.
Zpřísnění podmínek pro vyplácení dávek v hmotné nouzi schválila slovenská sněmovna v době, kdy počet evidovaných nezaměstnaných na úřadech práce dosáhl minima od vzniku státu v roce 1993. Míra nezaměstnanosti podle svého hlavního ukazatele na Slovensku činila v dubnu 3,71 procenta. Úřady práce evidovaly zhruba 103 000 volných pracovních míst.
Už v současnosti se dávky v hmotné nouzi na Slovensku krátí v případě, že jejich příjemce například odmítne účast na menších veřejně prospěšných pracích či dobrovolnické činnosti v trvání alespoň 32 hodin měsíčně.
Základní výše dávky v hmotné nouzi na Slovensku pro jednotlivce činí 86,50 eura (2155 korun) měsíčně. U rodiny pak částka závisí na počtu dospělých a dětí. K těmto dávkám úřady po splnění stanovených podmínek vyplácejí také různé příspěvky, například na bydlení či na nezaopatřené dítě.