Americké federální zdravotnické instituce, na které se čeští experti i Evropská léková agentura (EMA) často odvolávají, mění přístup k doporučování očkování proti onemocnění covid-19 pro děti a těhotné ženy. České úřady zatím tuto změnu nereflektují.
Špičky amerického zdravotnictví koncem května oznámily změny v doporučení pro očkování proti covidu-19. Ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. konkrétně uvedl, že vakcína proti covidu-19 byla „pro zdravé děti a zdravé těhotné ženy vyjmuta ze seznamu očkování doporučovaného Centrem pro kontrolu nemocí (CDC)“.
Dr. Jay Bhattacharya, nový ředitel Národního institutu zdraví, změnu postoje u této příležitosti komentoval prohlášením: „Dneškem to končí. Je to zdravý rozum a dobrá věda.“
Komisař FDA, dr. Marty Makary, ve společném video sdělení s Kennedym a Bhattacharyou dodal, že: „Neexistují žádné důkazy, že by zdravé děti vakcínu dnes potřebovaly, a většina zemí ji pro děti přestala doporučovat.“ Sdělil také, že by se těhotné ženy měly ohledně vakcinace nejprve poradit se svým doktorem.
Doporučení českých úřadů
V souvislosti se změnou doporučování v USA jsme se obrátili na tisková oddělení českého Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) s dotazem, zda pořád doporučují očkování proti covidu-19 zdravým dětem a těhotným. Do doby vydání článku na naše dotazy nereagovaly.
Ministerstvo zdravotnictví v článku publikovaném k 1. lednu uvádí, že „kojencům a dětem ve věku od 6 měsíců do 4 let, kteří nemají v anamnéze základní očkování proti onemocnění COVID-19 nebo předchozí infekci virem SARS-CoV-2, se podává vakcína jako základní očkování 3 dávkami“.
Nejnovější námi nalezené informace na stránkách SÚKLu ohledně vakcinace dětí a těhotných žen jsou z 11. října 2023. „U dětí a dospívajících bez známých rizikových faktorů je průběh onemocnění covid-19 obecně mírný a počet hospitalizací je mnohem nižší než u dospělých,“ uvádí SÚKL s tím, že „vakcínou Comirnaty a Spikevax je možné očkovat děti od 6 měsíců věku, vakcínou Nuvaxovid dospívající od 12 let věku.“
Ohledně vakcinace těhotných SÚKL uvádí, že „ženy, které jsou těhotné, nebo které mohou v brzké době otěhotnět, se mohou očkovat vakcínami proti onemocnění covid-19 v kterékoli fázi těhotenství v souladu se současným doporučením“ s odkazem na článek vydaný Evropskou lékovou agenturou (EMA) 18. ledna 2022.
Ze zjištěných dat vyplývá, že prozatím k žádné změně nedochází.

Debaty nad změnami v USA
Změny v USA vyvolaly silné diskuse mezi podporovateli téměř neomezené vakcinace a dlouhodobými kritiky „neopodstatněného protěžování“ vakcín proti covidu.
Na změny v USA upozornil na svém blogu matematik Tomáš Fürst, člen Sdružení matematiků, imunologů a statistiků (SMIS), kde komentuje rozdílné postoje mezi USA a ČR. „Čeští odborníci doporučují očkování proti covidu dětem od 6 měsíců věku a těhotným ženám také. Na konci textu svého doporučení se odvolávají na mnoho zdrojů, z nichž značná část pochází z FDA a CDC. Jenže z těchto dvou institucí jsme právě slyšeli opačné doporučení,“ uvádí Fürst.
„Zřejmě tedy existují dvě vědy,“ upozorňuje Fürst na rozdílné postoje institucí v USA a postoje České vakcinologické společnosti.

Čeští odborníci doporučují očkování proti covidu dětem od 6 měsíců věku a těhotným ženám také. Na konci textu svého doporučení se odvolávají na mnoho zdrojů, z nichž značná část pochází z FDA a CDC. Jenže z těchto dvou institucí jsme právě slyšeli opačné doporučení.
— Tomáš Fürst, matematik, člen SMIS
Předseda a spoluzakladatelem České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek reagoval na jeho článek na síti X. „Pokud o očkování píše matematik na svém blogu, je nutné vždy být na pozoru. Každý má na výběr, kdo ho bude léčit, zda vláda, matematik nebo lékař. Evropští experti na kongresu ESPID2025 své doporučení nemění,“ píše Chlíbek a odkazuje se dále také na „oficiální US zdroje“ a linkuje stránky CDC.
Stránky CDC sice stále uvádějí stará doporučení, ale hned v úvodu již také publikovaly upozornění, že doporučení pro očkování proti covidu-19 „byla nedávno aktualizována“, a že stránka bude „aktualizována tak, aby odpovídala aktualizovanému očkovacímu kalendáři“.
Očkovací kalendář, na který upozornění CDC odkazuje, již neobsahuje doporučení vakcín proti covidu-19 pro děti.
Fürst, který je expertem na matematické modelování a odborným asistentem na Univerzitě Palackého v Olomouci, redakci Epoch Times sdělil, že „podle interaktivního grafu na Our World in Data, kde jsou data do poloviny roku 2024, byly v ČR od dubna 2024 očkovány jednotky lidí denně (málokdy více než 10 lidí za den, to trvá do července 2024, dále tam data nejsou)“. To podle Fürsta ukazuje, že je zájem lidí v ČR o očkování proti covidu malý.
Imunoložka Zuzana Krátká ze sdružení SMIS sdělila Epoch Times, že od ledna letošního roku „bylo dětem aplikováno 44 dávek a vloni za celý rok 1 110 dávek“, přičemž jako zdroj informací uvedla oficiální statistiky Ministerstva zdravotnictví.

Samozřejmě sledujeme doporučení uznávaných autorit, včetně CDC, které ve své aktualizaci 29. 5. uvádí doporučení očkování malých dětí na základě sdíleného klinického rozhodování a individuálního zhodnocení.
— Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti
Docent Roman Chlíbek, který je děkanem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně a v roce 2022 kandidoval v komunálních volbách za ODS, sdělil v e-mailu deníku Epoch Times, že vakcinologická společnost „provede aktualizaci doporučení před nadcházející sezonou“.
„Aktualizace bude vycházet z dostupných zdrojů a výsledku klinického výzkumu a recentních poznatků evidence based medicíny. Samozřejmě sledujeme doporučení uznávaných autorit, včetně CDC, které ve své aktualizaci 29. 5. uvádí doporučení očkování malých dětí na základě sdíleného klinického rozhodování a individuálního zhodnocení,“ dodal Chlíbek.