Epoch Times Česko ČTK

a 24. 10. 2025

Mexické úřady ve čtvrtek vydaly čínského fentanylového bosse Č‘ Tung Čanga, přezdívaného bratr Wang, do Spojených států, kde čelí obvinění z praní špinavých peněz a pašování drog. Mexické bezpečnostní zdroje tento týden oznámily jeho zadržení na Kubě, kam uprchl z domácího vězení v Mexiku. Na Kubu přicestoval poté, co mu Rusko odepřelo vstup do země na zfalšovaný cestovní pas, píše dnes deník El País.

Stíhání Č‘ Tung Čanga je podle deníku jednou z priorit Washingtonu v jeho boji proti fentanylu. Washington viní Peking, že selhává v omezení vývozu látek používaných při výrobě drogy, která je hlavní příčinou úmrtí v důsledku předávkování v USA. Americký prezident Donald Trump podle agentury Reuters řekl, že fentanyl bude jedním z hlavních témat na jeho schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, která je naplánovaná na příští týden v Jižní Koreji.

Č‘ Tung Čang má podle vyšetřovatelů vazby na mexické drogové kartely Sinaloa a Jalisco nová generace. Mexický ministr bezpečnosti Omar García Harfuch ho minulý rok označil za předního aktéra v praní špinavých peněz, který je zodpovědný za navazování kontaktů s drogovými kartely za účelem pašování fentanylu z Číny do Latinské Ameriky, USA a Evropy. Harfuch ve čtvrtek potvrdil vydání muže do USA.

Kontroverze útěku

Jeho útěk z domácího vězení v Mexiku, který úřady potvrdily v červenci, vyvolal kontroverzi. Číňan byl původně vězněn ve věznici s maximální ostrahou, dokud mu soudce neudělil domácí vězení, ze kterého uprchl, přestože byl pod armádním dohledem.

Fentanyl je syntetický opioid, který je až 50krát silnější než heroin, přičemž jeho výroba je snazší a levnější. Ve Spojených státech droga předčila v počtu případů předávkování heroin a opioidy na předpis.

Související témata

Přečtěte si také

Babiš: K Nové zelené úsporám se vláda vrátí, program snížil lidem náklady

K dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který podporoval úsporné renovace domů, se vláda vrátí, bude na něj hledat peníze. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Maďarská opozice před volbami slibuje zdanit bohaté a zavést euro

Maďarská opoziční strana Tisza, pokud se dostane k moci, chce zdanit bohaté, zavést jednotnou evropskou měnu euro a pevně ukotvit zemi v Evropské unii a v Severoatlantické alianci.

Ilustrace: Epoch Times, Getty Images, Shutterstock
Éra „AI washingu“ – doba přehánění a nesplněných slibů v oblasti umělé inteligence

Odborníci upozorňují na možnou odpovědnost a na to, co se děje, když produkty umělé inteligence po zakoupení nesplní sliby.

Sebevražedná empatie je další frontou hybridní války čínské komunistické strany

Sebedestrukce Ameriky slouží zájmům Komunistické strany Číny, když soucit bez hranic oslabuje společnost a otevírá prostor cizím vlivům.

Skrytá matematika za tím, co považujeme za krásné

Krása, která nás zastaví uprostřed dne, možná není náhoda. Od hudby přes architekturu až po přírodu se stále vracejí stejné číselné vzory. Matematika tu neubírá kouzlo – naopak vysvětluje, proč funguje.

SpaceX se místo mise na Mars chce soustředit na Měsíc

Vesmírná společnost miliardáře Elona Muska SpaceX odloží misi na Mars plánovanou na letošní rok. Místo toho se chce soustředit na dlouho slibovanou cestu na Měsíc.

V Japonsku se schyluje k volbám, pravicová premiérka získává nebývalou popularitu

Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro svou vládní koalici.

Spřízněné duše v životě i umění: příběh slavného obrazu 19. století

Příběh malíře Ashera Browna Duranda, obrazu „Spřízněné duše“ a přátelství, které formovalo moderní krajinomalbu.

Zůstaňte zdraví díky stravě a pohybu během chladných zimních měsíců

Jak v zimě upravit stravu podle tělesné konstituce? Tradiční doporučení, recepty a návyky pro lepší trávení, teplo a celkovou rovnováhu organismu.