ČTK

30. 11. 2025

Většina Čechů nadále šetří energie. Jejich spotřebu v posledních dvou letech omezilo 57 procent obyvatel. Nejčastěji jde o snížení teploty vytápění, část společnosti také investovala do technických opatření. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro dodavatele energií epet.

Teplotu nebo způsob vytápění podle průzkumu, které se v říjnu zúčastnilo 1035 respondentů, změnilo 31 procent Čechů. Nejčastěji přistoupili ke snížení teploty topení, zkrácení topné sezony nebo k lepší regulaci vytápění v jednotlivých místnostech. Většina z nich omezila vytápění o jeden až dva stupně, část dalších i o více stupňů.

Dalších 18 procent domácností investovalo do technických řešení, například do zateplení, výměny oken nebo úspornějšího zdroje tepla. Obojí zkombinovalo osm procent dotázaných.

„I přes neustále rostoucí investice do snížení výdajů za energie, české domácnosti v posledních letech výrazně změnily své návyky. Osvojili si úspornější přístup a nové zvyklosti si drží i přes pokles cen energií. Komfortní teplota v domácnostech se většinou pohybuje kolem 21 stupňů a jen pětina lidí preferuje teplejší prostředí nad 22 stupňů,“ uvedl obchodní ředitel společnosti epet Roman Šmíd. Naopak necelá čtvrtina lidí podle průzkumu volí chladnější rozmezí mezi 18 až 20 stupni Celsia.

Ceny energií v posledních dvou letech klesají, v účtech domácností se to ale zatím výrazněji neprojevilo. Přes 41 procent dotázaných uvedlo, že pokles cen nezaznamenalo a další čtvrtina jen mírně. Mnozí proto podle průzkumu v úsporném režimu pokračují dál a svou spotřebu sledují. Alespoň občas ji kontrolují tři čtvrtiny českých domácností, přičemž 35 procent tak činí pravidelně.

„I když ceny energií v posledních letech klesají, pro řadu domácností zůstávají významnou položkou v rozpočtu a to i proto, že změnu dodavatele řeší až ve chvíli ztráty důvěřovat ke stávajícímu, nebo vysokému nedoplatku. Pro téměř třetinu Čechů představují zálohy na energie 20 až 40 procent měsíčních výdajů, a pro čtyři procenta dokonce více než jejich polovinu,“ sdělil Šmíd.

Průzkum dále ukázal, jak Češi postupují, když je jim doma chladno. Po další vrstvě oblečení sahá 54 procent z nich. Druhou nejčastější volbou je zvýšení teploty topení, které preferuje 49 procent domácností. Nejméně často lidé volí dodatečné přitápění, například přímotopem, které využívá devět procent dotázaných.

Související témata

Přečtěte si také

Babiš s Červeným dnes představí změny v programu Nová zelená úsporám

Program funguje od roku 2009 s cílem motivovat majitele k renovacím bytového fondu a ke snižování spotřeby energií. Loni se dočasně uzavřel příjem žádostí o dotace kvůli velkému zájmu žadatelů.

Kantar pro ČT: Volby by znovu ovládlo ANO, druhé hnutí STAN přeskočilo ODS

Sněmovní volby by v únoru vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 34,5 procenta hlasů. S odstupem by druhé skončilo hnutí STAN, které ziskem 15,5 procenta přeskočilo ODS.

ANO a SPD nebudou volit Rakušana (STAN) místopředsedou Sněmovny

Vládní hnutí ANO a SPD podle jejich představitelů Radka Vondráčka a Tomia Okamury nebudou volit předsedu opozičního hnutí STAN Víta Rakušana místopředsedou Sněmovny.

Poslední okresy Česka zahajují jarní prázdniny s teplejším počasím

Žákům základních a středních škol z poslední skupiny okresů Česka dnes začaly jarní prázdniny.

Na dům zpěvačky Rihanny se střílelo, kulka proletěla zdí dovnitř, píší agentury

Dům zpěvačky Rihanny v Beverly Hills u Los Angeles se stal terčem střelby. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Zpěvačka, která byla v době střelby uvnitř domu...

Válka v Íránu způsobuje kolísání cen elektřiny v Evropě – zasaženo je i Německo

Válka v Íránu už má zřetelný dopad na evropské energetické trhy. Narušené dodávky plynu a nejistota kolem Hormuzského průlivu vedou k extrémním výkyvům cen na burzách s elektřinou.

Novým duchovním vůdcem Íránu je Modžtaba Chameneí, syn zabitého ajatolláha

Íránské Shromáždění znalců vybralo jako nového nejvyššího duchovního vůdce Íránu Modžtabu Chameneího, druhorozeného syna zabitého ajatolláha Alího Chameneího. Informovaly o tom v neděli tiskové agentury s odkazem na íránská státní média. Předchozí duchovní vůdce zemřel v první den americko-izraelských úderů na Írán v sobotu 28. února. Věrnost novému ajatolláhovi přísahaly íránské revoluční gardy i armáda. […]

Jak si udržet motivaci k pohybu po celý rok

Dlouhodobá motivace k pohybu: proč selhávají předsevzetí a jak budovat návyky, smysl a laskavost k sobě pro udržitelný aktivní životní styl.

Představivost je dovednost: Jak ji udržet bystrou

Představivost není pouze tajemná, je to dovednost, kterou lze zlepšit pomocí nových zážitků, psaní, a pozorování hvězd. Přečtěte si, jak ji trénovat a zůstat kreativní.