4. 12. 2025

Čínská komunistická strana také hledá podporu Paříže ve svém diplomatickém sporu s Tokiem.

Francouzský prezident Emmanuel Macron zahájil třídenní státní návštěvu, během níž budou hlavními tématy obchod a válka na Ukrajině.

Po příletu na mezinárodní letiště v hlavním městě večer 3. prosince byli Macron a jeho manželka Brigitte přivítáni čínským ministrem zahraničí Wang Yim, jak ukazují videa zveřejněná čínskými státními médii.

Macrona doprovází delegace vysokých francouzských úředníků, včetně ministra zahraničí Jeana-Noëla Barrota, a skupina podnikatelských lídrů, jako je Henri Poupart-Lafarge, generální ředitel francouzského železničního gigantu Alstom.

Návštěva francouzského lídra navazuje na červencovou cestu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, během níž sdělila čínskému lídrovi Xi Jinpingovi, že vztahy mezi Pekingem a 27členným blokem dosáhly „bodu zlomu“.

Cesta také přichází uprostřed obav Bruselu z rostoucího obchodního deficitu, který v roce 2024 dosáhne 305 miliard eur. Vzhledem k poklesu čínského vývozu do Spojených států v důsledku dodatečných cel uvalených americkým prezidentem Donaldem Trumpem se lídři EU stále více obávají, že levné čínské výrobky budou dumpingově prodávány na trhu EU, což podkopává místní podniky a pracovní místa.

Čínské celní údaje ukázaly, že v prvních deseti měsících tohoto roku překročil vývoz Číny do EU její dovoz o 241,6 miliardy dolarů, což představuje 19% nárůst ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Konkrétně obchodní přebytek s Francií dosáhl v období leden–říjen 10,6 miliardy dolarů, což je téměř 31% nárůst oproti stejnému období loňského roku.

Kromě obchodu bude na Macronově programu pravděpodobně i válka na Ukrajině. Před odletem do Pekingu Macron znovu potvrdil dlouhodobou podporu Francie Ukrajině poté, co 1. prosince hostil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Paříži.

Komunistická strana Číny (KS Číny) byla obviněna z napomáhání ruské invazi na Ukrajinu dodávkami vybavení a nástrojů, které mají civilní i vojenské využití.

Francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Noël Barrot (vlevo) se účastní schůzky s čínským ministrem zahraničních věcí Wangem Yi (není na snímku) v Diaoyutai State Guesthouse v Pekingu 3. prosince 2025. (Pedro Pardo / POOL / AFP via Getty Images)

Dne 3. prosince se nejvyšší diplomaté obou zemí setkali v Pekingu, kde podle obou stran vyměnili názory mimo jiné na ukrajinskou krizi.

Wang také představil postoj Pekingu k nedávným výrokům japonského premiéra o Taiwanu, proti kterým se jeho ministerstvo postavilo. Podle ministerstva Wang Barrotovi sdělil, že doufá, že Francie podpoří postoj Číny.

Francouzské shrnutí schůzky se Taiwanu nezmiňovalo. Místo toho uvedlo, že Barrot zdůraznil společnou odpovědnost Francie a Číny jako stálých členů Rady bezpečnosti OSN a nutnost řešit hrozby pro globální bezpečnost a stabilitu.

KS Číny zvýšila diplomatický tlak na Tokio a požadovala odvolání výroku japonské premiérky Sanae Takaichiové, která spojila mimořádnou situaci na Taiwanu s potenciálními existenčními hrozbami pro Japonsko.

KS Číny nikdy Taiwan neovládala, ale považuje ostrov za odpadlickou provincii a odmítá vyloučit použití síly k obsazení této samosprávné demokracie, která je vzdálená pouhých 109 km od Japonska.

Během návštěvy se Macron setká se Xi Jinpingem a bude s ním diskutovat o „hlavních mezinárodních a regionálních problémech“, jak uvedlo čínské ministerstva zahraničí.

Macron se také setká s premiérem Li Qiangem a Zhao Lejim, předsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců, které je formálním zákonodárným orgánem země, uvedlo ministerstvo zahraničí 1. prosince.

Čínský ministr zahraničí Wang Yi (druhý zprava) vítá francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho manželku Brigitte Macronovou při jejich příletu na mezinárodní letiště v Pekingu 3. prosince 2025. (Ludovic Marin / POOL / AFP via Getty Images)

Obhájci lidských práv požádali Macrona, aby při setkáních se Xi Jinpingem a dalšími představiteli čínského režimu, která začnou 4. prosince v Pekingu, vyjádřil obavy ohledně lidských práv.

Organizace Human Rights Watch ve svém prohlášení ze 3. prosince uvedla, že režim stále více rozšiřuje svou represivní kampaň za hranice Číny a snaží se potlačovat kritiku a prosazovat ideologickou kontrolu v zahraničí, například ve Francii.

„Miliony lidí v Číně, Francii a EU nadále nesou břemeno represí a zneužívání ze strany Pekingu,“ uvedla ve prohlášení Bénédicte Jeannerodová, ředitelka této organizace pro lidská práva ve Francii.

„Macron by měl přestat ospravedlňovat mlčení Francie v otázkách lidských práv a jasně říci, že represe čínské vlády mají dopad na mnoho klíčových zájmů Francie a EU a že Čína musí změnit kurz, aby si udržela silné vztahy.“

ete

Přečtěte si také

USA a Evropa patří k sobě a mohou společně vybudovat nový řád, řekl Rubio

Spojené státy a Evropa patří k sobě, řekl dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Historie polibku: Odkud pochází a proč ho Češi tak milují?

Se svátkem svatého Valentýna je na místě si připomenout i dlouhodobou tradici jednoho z nejstarších zvyků lidstva – polibku.

Tajemství intuice: Když tělo ví dříve než mysl

Proč někdy cítíme správné rozhodnutí v břiše? Intuice, podvědomí a propojení střeva s mozkem pod drobnohledem vědy.

EU zpřísňuje azylové právo. Španělsko mezitím plánuje amnestii pro 500 000 migrantů

S výraznou většinou hlasů schválil Evropský parlament nové předpisy pro zařazení bezpečných zemí původu a třetích států. Cílem je urychlení azylových řízení před vstupem v platnost Společného evropského azylového systému (SEAS) v červnu.

Ekonomické a politické dopady obezity na moderní státy

Obezita jako strukturální riziko moderních států zatěžuje veřejné rozpočty, oslabuje ekonomickou výkonnost a ohrožuje udržitelnost zdravotních systémů.

Čínský režim využívá psychiatrickou internaci k umlčování stěžovatelů, uvádějí obhájci lidských práv

Vzácné vyšetřování zneužívání v nemocnicích státními médii znovu otevřelo otázku dlouhodobé taktiky používané proti občanům, kteří se staví proti úřadům.

Kdo Jeffrey Epstein skutečně byl a proč na jeho příběhu pořád záleží

Nejde jen o zločiny, ale o systém moci, který chrání sám sebe, kupuje mlčení a mění spravedlnost v obchodovatelnou komoditu.

Vysloužilý italský armádní důstojník: Shen Yun má potenciál ovlivnit současnou čínskou kulturu

Vysloužilý důstojník po představení v Miláně uvedl, že návrat k tradiční čínské kultuře, duchovním tématům a disciplíně umělců má potenciál ovlivnit, a dokonce změnit současnou čínskou kulturu.

Drahá nová generace: Mechanické dovednosti jsou samy o sobě odměnou

Drahá nová generace sdílí životní zkušenosti, jak mechanické dovednosti mohou formovat spokojený život. Tento článek nás vybízí k předávání praktických rad a moudrosti budoucím generacím.