Nejméně tři arabské země Perského zálivu uvedly, že dnes navzdory sjednanému příměří mezi Spojenými státy a Íránem čelily dronovým útokům, píše agentura Reuters. Saúdská Arábie a Katar drony zneškodnily, v Kuvajtu však způsobily škody na zařízeních ropného průmyslu, třech elektrárnách a zařízeních pro odsolování vody. Katar a Kuvajt z útoků podle agentur obvinily Teherán.
Washington a Teherán v noci na dnešek přijaly pákistánský návrh na dvoutýdenní příměří. Podle Islámábádu se příměří vztahuje i na spojence obou zemí a zahrnuje celý region Blízkého východu. Podle Izraele se ale dohoda nevztahuje na Libanon.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem vyjádřil naději, že příměří povede k „dohodě o trvalém míru“. „Doufáme, že příměří bude plně dodržováno a že nebude žádný prostor pro provokace a sabotáže,“ uvedl podle agentur Erdogan k telefonátu s Trumpem.
Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf dnes na síti X varoval, že případy porušování příměří, které jsou dnes hlášeny z Blízkého východu, podkopávají mírový proces.
Izraelské letectvo dnes provedlo dosud největší vlnu vzdušných úderů na libanonském území od konce února, tedy počátku nynějšího konfliktu. Tel Aviv uvádí, že útočí na cíle spojené s proíránským hnutím Hizballáh.
Spojené státy a Izrael zahájily 28. února údery proti Íránu, které zažehly regionální válku. Teherán a jeho spojenci v odvetě začali drony, balistickými střelami a raketami útočit nejen na Izrael a na americké vojenské objekty na Blízkém východě, ale i na civilní cíle včetně ropné infrastruktury v okolních arabských zemích. Hizballáh se do konfliktu zapojil vzdušnými údery na Izrael 2. března.
