Epoch Times Česko ČTK

a 12. 7. 2026

Německo v červnu kvůli vysokým teplotám zaznamenalo až 99 utonutí, což je podle oficiálních údajů rekordní počet od roku 2003. Tehdy za vlny veder zemřelo 107 lidí. Informovala o tom dnes agentura AFP. Většinu obětí nyní tvoří mladí lidé, převážně muži, kdy 40 z nich bylo mladších 30 let. Nárůst utopených zaznamenala i Francie, uvedl ministr vnitra Laurent Nuñez.

„Jsou to především muži, kteří příliš riskují a podceňují nebezpečí. Častěji také vstupují do vody pod vlivem alkoholu nebo jiných drog,“ vysvětlila Ute Vogtová, předsedkyně německé záchranné služby DLRG.

Vlna veder, která v červnu zasáhla Evropu, dosáhla v Německu svého vrcholu během čtyř dnů, přičemž na některých místech byly zaznamenány historické teplotní rekordy až 41,7 stupňů Celsia.

Nárůst počtu utopených zaznamenala od 19. června i Francie. Ministr vnitra Laurent Nuñez dnes ve vysílání stanice BFMTV řekl, že od tohoto data se utopilo ve Francii 139 lidí, což je podle něj nárůst o zhruba pětinu ve srovnání s loňským rokem. Francie zažila ke konci června silnou vlnu veder. Velmi teplé počasí země zažívá i v těchto dnech, nejvyšší varování před vedry dnes platí pro skoro 40 procent obyvatel. Vysoké teploty způsobily lesní požáry, narušení železniční dopravy i vyšší počty úmrtí.

Související témata

Přečtěte si také

„Skanzen české energetiky“ vs „Máme radost“ – zúžení akceleračních zón přineslo kritiku i spokojenost

Poté, co vláda Andreje Babiše včera oznámila zúžení akceleračních zón pro výstavbu solárních a větrných elektráren na 11 procent plochy původně projektované předchozí vládou, reagovali proponenti i kritici obnovitelných zdrojů.

Hlaváč: Armáda při plánování svého rozpočtu počítá s výdaji nad dvě procenta HDP

Česká armáda při plánování svého rozpočtu počítá s výdaji převyšujícími dvě procenta hrubého domácího produktu, aby se jí podařilo naplnit požadavky schopností vůči Severoatlantické alianci (NATO).

Turek na prezidenta žalobu nakonec nepodá

Spor kolem odmítnutí prezidenta Turka ministrem měl pokračovat. Poslanec měl připravený návrh žaloby. Nakonec změnil názor a žalobu nepodá.

Reforma německých zpravodajských služeb může omezit základní práva, varuje tamní zmocněnkyně

Plánovaná reforma německých zpravodajských služeb podle zmocněnkyně pro ochranu osobních údajů Louisy Spechtové-Riemenschneiderové představuje závažná rizika pro občanská práva.

Googlu hrozí po sankcích v EU další žaloby o miliardové odškodné od konkurentů

Desítky let trvající zásahy proti obchodním praktikám americké technologické společnosti Google v Evropské unii vstupují do nové a nákladné fáze.

Johnson & Johnson zaplatí okolo 5 miliard dolarů za urovnání desítek tisíc žalob

Americká společnost Johnson & Johnson zaplatí přibližně 5,5 miliardy dolarů (117 miliard Kč) za urovnání desítek tisíc žalob, podle nichž její dětský zásyp a další výrobky obsahující mastek způsobují rakovinu vaječníků.

Proč starověká medicína spojuje krásu a ušlechtilé umění se zdravím

Zdravý životní styl nespočívá pouze v konzumaci kvalitních potravin a nápojů. Důležité je také pečovat o své smysly – a překvapivě nám v tom může pomoci velké umění.

Jak policista proměnil osobní krizi v záchranné lano pro druhé

Bývalý policista Adam Davis překonal sebevražednou krizi a nyní pomáhá lidem ve službě posilovat víru, rodiny a psychickou odolnost.