Epoch Times Česko ČTK

a 19. 7. 2026

Aktualizováno 15:00 dne 19. 7. 2026

Spojené státy v noci ze soboty na dnešek zahájily novou sérii úderů na Írán. Oznámilo to oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Chtějí tím potrestat Teherán za smrt dvou amerických vojáků v Jordánsku, kteří zahynuli při pátečních íránských útocích. CENTCOM o pár hodin později uvedlo, že Spojené státy ukončily již osmou sérii nočních úderů v řadě a zasáhly íránskou vojenskou infrastrukturu. Kuvajt dnes podle agentur oznámil, že v reakci na íránské útoky aktivoval protivzdušnou obranu.

„Americké síly zahájily na rozkaz vrchního velitele nové letecké údery proti Íránu,“ napsalo CENTCOM na síti X. „Cílem těchto úderů je oslabit schopnost Íránu ohrožovat lodní dopravu v Hormuzském průlivu a potrestat jednotky Islámské revoluční gardy, které včera v noci zaútočily na americké vojáky v Jordánsku,“ dodalo americké velitelství.

Při íránském útoku na vojenskou základnu v Jordánsku podle americké armády zahynuli dva američtí vojáci, jeden se pohřešuje a čtyři další byli kvůli zraněním hospitalizováni.

Státní íránská tisková agentura IRNA později s odkazem na úřady provincie Hormozgán uvedla, že kolem 1:30 místního času (0:00 SELČ) byla zasažena oblast v okolí města Sirík na jihu země. Další úder podle agentury mířil na území v blízkosti města Hádžíábád a výbuchy byly slyšet také v přístavu Bandar Abbás. Íránská státní televizní stanice IRIB uvedla, že terčem útoku se stal i ostrov Kešm v Hormuzském průlivu. Ostrov v noci na dnešek zasáhlo nejméně šest raket, uvedla íránská média.

CENTCOM později oznámilo, že USA zasáhly íránská vojenská pobřežní sledovací a protivzdušná zařízení, námořní kapacity a sklady raket a dronů. „Americké vojenské síly se také zaměřily na jednotky Islámské revoluční gardy, které 17. července zaútočily na americké vojáky v Jordánsku,“ dodalo velitelství s tím, že údery skončily v 5:30 SELČ.

Íránská agentura pro atomovou energii uvedla, že Spojené státy dnes udeřily na staveniště plánované jaderné elektrárny Darchovin na jihozápadě Íránu. Zařízení podle íránských úřadů zatím nevyrábí energii. Je to poprvé od začátku války, co Teherán oznámil, že se stalo terčem útoků, píše AP.

Kuvajt dnes oznámil, že čelí dronovým a raketovým útokům z Íránu. V hlavním městě se podle reportéra AFP rozezněly sirény. Armáda uvedla, že aktivovala protivzdušnou obranu. Íránské útoky podle kuvajtského ministerstva elektřiny podruhé za dva dny zasáhly tu stejnou elektrárnu a odsolovací zařízení. Kuvajt se během války stal jednou z nejzasaženějších zemí Perského zálivu, píše agentura AP. Íránské útoky cílily na tamní americké vojenské základny, ale i klíčovou infrastrukturu, včetně letiště, zařízení na odsolování vody a elektráren.

Sirény dnes byly slyšet také v Manámě, hlavním městě Bahrajnu. „Vyzýváme občany, aby zachovali klid a schovali se do nejbližšího úkrytu,“ uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení.

Velvyslanectví USA v Jordánsku na sociální síti X uvedlo, že mezinárodní letiště a přístav ve městě Akaba byly evakuovány vzhledem ke „konkrétní a reálné hrozbě“. Američanům doporučilo, aby se vyvarovali cest na letiště nebo do přístavu. Mluvčí jordánské vlády však podle agentur evakuaci popřel, úřady země podle něj letiště ani přístav neevakuovaly a v posledních hodinách nezaznamenaly žádné nebezpečí.

Íránské revoluční gardy dnes podle agentury Reuters uvedly, že v Hormuzském průlivu měly „nehodu“ dvě lodě, které se pokusily vodní cestu přeplout „po nebezpečné trase“. Jejich posádky podle gard ignorovaly varování z Íránu a jednaly s podporou USA. „Plavidla, která pod vlivem slov Američanů vplují do nebezpečných vod, se budou bezpochyby potýkat s nehodami,“ varovaly gardy.

Podle posledních informací utrpělo zranění od pondělí v důsledku války v Íránu 13 amerických vojáků. Televize Al-Džazíra uvádí, že od začátku války zahynulo 16 příslušníků amerických ozbrojených sil a více než 400 bylo zraněno.

Íránské úřady v sobotu podle AP uvedly, že při obnovených amerických úderech bylo v Íránu zabito 50 lidí a více než 500 utrpělo zranění.

Boje, které rozpoutaly USA a Izrael na konci února společnými údery na Írán, pokračují s různou intenzitou pátým měsícem, ačkoli v dubnu bylo vyhlášeno příměří a v červnu podepsaly USA a Írán memorandum o porozumění. Nejnovější eskalace trvá od 7. července.

Související témata

Přečtěte si také

„Skanzen české energetiky“ vs „Máme radost“ – zúžení akceleračních zón přineslo kritiku i spokojenost

Poté, co vláda Andreje Babiše včera oznámila zúžení akceleračních zón pro výstavbu solárních a větrných elektráren na 11 procent plochy původně projektované předchozí vládou, reagovali proponenti i kritici obnovitelných zdrojů.

Hlaváč: Armáda při plánování svého rozpočtu počítá s výdaji nad dvě procenta HDP

Česká armáda při plánování svého rozpočtu počítá s výdaji převyšujícími dvě procenta hrubého domácího produktu, aby se jí podařilo naplnit požadavky schopností vůči Severoatlantické alianci (NATO).

Turek na prezidenta žalobu nakonec nepodá

Spor kolem odmítnutí prezidenta Turka ministrem měl pokračovat. Poslanec měl připravený návrh žaloby. Nakonec změnil názor a žalobu nepodá.

Reforma německých zpravodajských služeb může omezit základní práva, varuje tamní zmocněnkyně

Plánovaná reforma německých zpravodajských služeb podle zmocněnkyně pro ochranu osobních údajů Louisy Spechtové-Riemenschneiderové představuje závažná rizika pro občanská práva.

Googlu hrozí po sankcích v EU další žaloby o miliardové odškodné od konkurentů

Desítky let trvající zásahy proti obchodním praktikám americké technologické společnosti Google v Evropské unii vstupují do nové a nákladné fáze.

Johnson & Johnson zaplatí okolo 5 miliard dolarů za urovnání desítek tisíc žalob

Americká společnost Johnson & Johnson zaplatí přibližně 5,5 miliardy dolarů (117 miliard Kč) za urovnání desítek tisíc žalob, podle nichž její dětský zásyp a další výrobky obsahující mastek způsobují rakovinu vaječníků.

Proč starověká medicína spojuje krásu a ušlechtilé umění se zdravím

Zdravý životní styl nespočívá pouze v konzumaci kvalitních potravin a nápojů. Důležité je také pečovat o své smysly – a překvapivě nám v tom může pomoci velké umění.

Jak policista proměnil osobní krizi v záchranné lano pro druhé

Bývalý policista Adam Davis překonal sebevražednou krizi a nyní pomáhá lidem ve službě posilovat víru, rodiny a psychickou odolnost.