7. srpna 2020

Prahou o víkendu projde velký orchestr s drakem

V sobotu projde hlavním městem 80-člený pochodový orchestr Tian Guo složený z příznivců meditační praxe Falun Gong, kteří chtějí prezentovat krásy tradiční čínské kultury a zároveň poukázat na represe vůči Falun Gongu v Číně. Průvod oživí tančící zlatý drak, lvi, barevné víly nebo pásové bubny.

Zdroj: epochtimes.cz

Vědci předpovídají rekordní hurikánovou sezónu

Američtí vědci letos předpovídají jednu z nejaktivnějších hurikánových sezón nad Atlantikem. Úřad NOAA odhaduje 7-11 hurikánů, zatímco Colorado State University 12. Hurikán je definován jako vítr o rychlosti minimálně 118 km/h. Hurikánová sezóna v USA trvá půl roku a končí 30. listopadu.

Zdroj: The Epoch Times

Čína používá spřátelené cizince k posílení vlivu

Podle čerstvé zprávy think-tanku CSBA se Komunistická strana Číny snaží posilovat svůj vliv v Evropě spoluprací s přátelsky nakloněnými vlivnými cizinci. Tito lidé pak opakují propagandu strany, protlačují ekonomickou spolupráci a odvádí pozornost od kritiky režimu. Děje se to prostřednictvím různých spolků, v Česku např. Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce, uvádí zpráva.

Zdroj:Radio Free Asia


6. srpna 2020

Do Bejrútu dorazili čeští záchranáři

Do libanonského hlavního města dorazil včera večer letoun s českými záchranáři, kteří přijeli pomáhat při vyprošťování obětí z trosek. Bejrútem v úterý otřásla obří exploze, při níž zahynulo minimálně 135 osob. Speciální tým je složen z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje.

Zdroj: Česká televize

Ve východní Číně zabíjí nakažlivý virus z klíštěte

Virus SFTS, jehož nositelem jsou klíšťata, zabil letos v Číně za půl roku již sedm lidí a nakazil další desítky. Šíří se hlavně v horských oblastech a úmrtnost na něj je 5-17 procent. Charakterizují jej zejména vysoké horečky. Virus se z Číny rozšířil do několika okolních zemí. Tchajwanské úřady SFTS monitorují od dubna a lékaři musí každý případ hlásit.

Zdroj: The Epoch Times

EU není jednotná ve vztahu k Číně, musí být odhodlanější

Německý ministr pro Evropu, Michael Roth, uvedl, že nejednost ve vztahu k Číně je Achilovou patou EU. Žádná jednotlivá země bloku není podle něj schopna postavit se Číně sama a bojovat za své zájmy. Roth označil Čínu za soka a uvedl, že Evropa se nesmí bát čínský režim konfrontovat. Německo od července předsedá Evropské unii.

Zdroj:The Epoch Times


5. srpna 2020

Vystrčil na Tchaj-wan nepoletí vládním letounem

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nepoletí na kontroverzní návštěvu Tchaj-wanu ve vládním letounu, nýbrž v letadle tamních aerolinek. Za volbou jsou podle něj praktické důvody, ne politický tlak. Vládní letoun by musel absolvovat mezipřistání a pasažéři karanténu.

Zdroj: aktualne.cz

Čína: Místo čisté vody čekalo vesničany zatčení

Speciální jednotky policie zatkly několik vesničanů z provincie Če-ťiang, kteří protestovali proti znečištění pitné vody v obci. Příčinou kontaminace je nelegálně provozovaná čistička vod. U mnoha vesničanů se objevily zdravotní problémy, ale úřady na stížnosti nereagovaly, proto lidé vyšli do ulic.

Zdroj: The Epoch Times

Ujgurský model poslal video z vazby. Je na něm v poutech

31letý Ujgur Merdan Gapphar, který kdysi pracoval jako model pro známý čínský portál Taobao, natočil video z cely v Sin-ťiangu, kde je zadržován. Je na něm v poutech připoutaný k posteli, která je jediným kusem nábytku v místnosti. V pozadí zní tlampač s čínskou propagandou. Videa tohoto druhu jsou velice zřídkavé a je těžké je z Číny dostat.

Zdroj: bbc.com