Dnešní reportáž bude o Interpolu a vlivu Číny. Minulý týden se v Istanbulu konalo zasedání mezinárodní policejní organizace. Volby se konaly na valném shromáždění Interpolu. Protesty organizací na ochranu lidských práv, politiků a bývalých vězňů nezabránily zvolení dvou kontroverzních kandidátů.

Jedním z kandidátů je generální inspektor ministerstva vnitra Spojených arabských emirátů. Jmenuje se Ahmed Naser Al-Raisi. Je obviněn z účasti na mučení. Kvůli tomu jsou proti němu vedeny žaloby v pěti zemích. Interpol ho však zvolil 25. listopadu jako svého nového prezidenta.

Druhý kontroverzní kandidát pochází z Číny. Chu Pin-čchen je vysoce postavený bezpečnostní úředník. Je vedoucím oddělení na čínském ministerstvu veřejné bezpečnosti. Jedním z jeho hlavních úkolů je pronásledovat kritiky a politické odpůrce po celém světě. Dostal se také do čela Interpolu. Po svém zvolení získal důležitou funkci ve výkonném výboru, správní radě Interpolu. Kritici se obávají, že se tím dále rozšíří vliv Číny na mezinárodní policejní organizaci a dále ji bude zneužívat k pronásledování disidentů. Více zde…