Po téměř čtyřiceti letech bombových útoků za svobodné Baskicko vyhlásila separatistická skupina ETA trvalé příměří.

Ukončení bojů nastane definitivně v pátek 24. března. Tohle je prvním krokem k dlouho očekávanému mírovému procesu s ETA, která od roku 1968 zabila 850 lidí. Tři členové ETA se objevili ve vysílání státní televize s baskickými černými barety a šátky přes obličej.

„Rozhodli jsme se vyhlásit trvalé příměří s platností od 24. března 2006.  Cílem našeho rozhodnutí je zahájit demokratický proces v Baskicku. Chceme, aby byl vytvořen nový rámec, ve kterém budou uznána naše práva, a který zajistí budoucí rozvoj všech našich politických možností. Na konci tohoto procesu by měli baskičtí občané mít vlastní rozhodovací práva o své budoucnosti.“   

Španělský předseda vlády Jose Luis Rodriguez Zapatero, který minulý květen nabídl jednání ETA, když se vzdají násilí, tento krok uvítal. Zdůraznil, že dlouho očekávaná mírová jednání nebudou jednoduchá.

Zepatero: „Postoj vlády je velmi opatrný. Jak jsem již jednou vyjádřil, a zopakuji to před touto sněmovnou znovu, tento, jako všechny mírové procesy po mnoha letech hororu a teroru, bude dlouhý a těžký proces.“

ETA byla v posledních letech značně oslabena policejními zákroky, při kterých došlo ke stovkám zatčení ve Francii a Španělsku.    

V roce 1959 se Euskadi Ta Askatasuna (ETA), což znamená „Baskicko a jeho svoboda“, vynořilo jako studentské odbojové hnutí proti španělskému diktátorovi Francisco Francovi, který se během 36 let své vlády snažil vymýtit baskickou kulturu a jazyk.

Baskická autonomní oblast, která leží na severu Španělska je domovem pro 2 miliony lidí. Na francouzské straně žije asi desetina z nich. Dalšího čtvrt milionu Basků žije v Latinské Americe. Jejich původ je zahalen tajemstvím. Všeobecně se věří, že Baskové obývali jednu část Evropy déle než jakákoliv jiná etnická skupina.

ETA již jednou vyhlásila příměří. Bylo to v září 1998. Tohle rozhodnutí však zrušila v prosinci 1999. V poslední době ETA nastražovala pouze malé bomby. Ty působily většinou jen malé škody a od roku 2003 nezabily žádné lidi.