Image
Právnička Terri Marshová varuje státem řízenou Čínskou centrální televizi (CCTV). Na základě historie mohou prý zapojení novináři očekávat soud a tvrdé tresty, jakých se dočkali propagandisté, kteří následovali genocidu nebo etnické čistky v Německu, Rwandě a Jugoslávii. (Čchang-lej Siung/Velká Epocha)

WASHINGTON, D. C. - V centru hlavního města USA se 24. března shromáždil dav na podporu 20 milionů lidí, kteří vystoupili z Čínské komunistické strany (ČKS) a s ní spojených organizací. Akci uspořádalo Globální centrum pro vystupování z ČKS.

"Kořeny ČKS jsou vytrženy, tak na co ještě čekáte?" ptala se dr. Ta-jüng Li, spoluzakladatelka a mluvčí centra, a uvedla tak téma celého shromáždění.

Konec komunistické vlády v Číně je podle shromáždění nevyhnutelný a nyní na dohled. Účastníci zmiňovali případy, které naznačují, že kontrola, kterou ČKS mívala nad čínskými lidmi, se rychle hroutí.

"Strom i s kořeny může každou minutu spadnout - to je současná situace ČKS," říká dr. Li. Uvádí, že stoupající počet čínských vojáků se připojuje k vlně vystupování z ČKS, a vyzývá více vojáků Lidově-osvobozenecké armády (LOA), aby se přidali.

Všeobecná nespokojenost

Jak vyplývá z údajů 11 milionů lidí, kteří do 27. června 2006 publikovali své prohlášení o vystoupení na webové stránce, kterou Velká Epocha (Epoch Times) zřídila 4. prosince 2004, 60,5 procenta z nich vystupovalo přímo z komunistické strany. Zbytek se zříkal členství v komunistickém svazu mládeže a pionýru.
Mezi těmi, kdo poskytli informace o svém povolání, bylo 20 488 úředníků nebo funkcionářů, 879 uvedlo, že pracují na policii nebo v justici, 584 pracovalo na úřadech, které se zabývají korupcí, 138 pracuje u soudu, 72 pro Úřad národní bezpečnosti, 22 lidí jsou zaměstnanci oddělení pro národní záležitosti a 21 pracovalo přímo na ústředním vedení komunistické strany v Čung-nan-chaj.

Nespokojenost se stranou zesiluje hluboká propast mezi bohatými a chudými společně s rozšířenou korupcí.

Čínský prorežimní list China Youth cituje zprávu, že 0,4 procenta čínských rodin (asi 1,5 milionu) vlastní 70 procent veškerého majetku. Zatímco je v Číně 240 tisíc multimilionářů (s majetkem přes 10 mil. USD), téměř 210 milionů rodin vydělává méně než dolar denně.

Podle oficiálních údajů ministerstva veřejné bezpečnosti počet rozsáhlých sociálních nepokojů za posledních 12 let drasticky vzrostl z 10 tisíc v roce 1994 na 87 tisíc v roce 2005 - což znamená, že k rozsáhlému protestu v Číně dochází průměrně každých šest minut.

Varování prorežimním médiím v Číně

Podle dr. Terri Marshové, lidskoprávní advokátky a výkonné ředitelky organizace Human Rights Law Foundation, budou komunističtí funkcionáři, kteří se účastnili pronásledování v Číně, po pádu režimu pravděpodobně tvrdě potrestáni, či dokonce popraveni.

Marshová uvedla, že několik praktikujících Falun Gongu v současnosti podalo žalobu proti Čínské centrální televizi (CCTV) za "mučení, genocidu a další zločiny proti lidskosti". Vysvětlila přítomným, že "CCTV efektivně vytvořila síť lží o Falun Gongu a podněcovala veřejnost, policii a jiné bezpečnostní složky v Číně, aby podrobovaly praktikující této metody meditace nezákonným zatčením a věznění, ilegálním policejním výslechům a mučení, brutálním formám vymývání mozků a technikám indoktrinace". Praktikující byli podle Marshové často nuceni vzdát se své víry a společenství, a v mnoha případech byli zabiti, protože se Falun Gongu nevzdali.

Marshová také zmínila praktiky komunistických funkcionářů, kteří nutí duševně nemocné pacienty, kteří spáchali zločiny, aby se vydávali za praktikující Falun Gongu, a předhazují veřejnosti, že nevyřešené vraždy měl na svědomí Falun Gong. Marshová připodobňovala čínskou komunistickou propagandu k taktikám, které ve 20. století používaly různé totalitní režimy ke stejným účelům.

"Taktiky zpravodajství a televizních programů CCTV jsou podobné těm, které se používaly v nacistickém Německu během druhé světové války, ve Rwandě během kampaně vyhlazování etnika Tutsi etnikem Hutu a v etnických čistkách v Jugoslávii za Slobodana Miloševiče. Ve všech těchto případech násilných útoků a masakrů fungovala propaganda jako integrovaný mechanismus, bez kterého by k zabíjení a násilným útokům nemohlo dojít."

Právnička varovala CCTV, že trestními postihy za provádění těchto zločinů byly vždy doživotní tresty nebo smrt oběšením, jako tomu bylo v případě poválečných procesů v Německu a rozsudků Mezinárodního soudního tribunálu týkající se masakrů ve Rwandě a Jugoslávii.

"Žurnalisté ze Rwandy byli odsouzeni k mnohaletým trestům za svou roli v podněcování etnických čistek a nacistický propagandista Julius Streicher byl odsouzen k smrti oběšením za to, že Židy vykresloval způsobem téměř totožným se lžemi, které se v Číně tvrdily o Falun Gongu," řekla dr. Marshová.

Dodává, že až se komunismus v Číně zřítí, obhajoba typu "jen jsem následoval příkazy" nebo přísežná prohlášení, že "měli dobrý charakter, byli milující rodiče a oddaní pracovníci", nebudou fungovat.

"Nebesa odstraní ČKS"

Lidé ze severovýchodní Číny poslali Velké Epoše fotografie hesel, která se v Číně objevují na stěnách. (k nahlédnutí zde)

Zpráva uvádí, že se nápisy o vystupování z ČKS objevily na různých veřejných místech během čínského Nového roku. Ten nejčastější zněl "Nebesa odstraní ČKS". Takovéto proroctví má pro Číňany zvláštní význam, protože zde lidé vždy věřili, že nástup a pád dynastií je rozhodnutím nebes.

Vystupování z ČKS se zrychluje

Za poslední tři měsíce se zvýšil průměrný počet lidí, kteří denně ze stranických organizací vystupují. Od prosince vystoupí každý měsíc přes milion lidí. Denní průměr se zvýšil z 20 až 30 na současných 30 až 40 tisíc.

17. března 2007 na veřejném setkání v Los Angeles jeden mladý muž z Číny, Čang Feng-čchun, otevřeně vystoupil z ČKS a vstoupil do prodemokratické strany. V Číně pracoval na místním vládním úřadě. Řekl, že do strany vstoupil ve 20 letech a říkalo se o něm, že je velmi nadějným straníkem.

Nakonec musel uniknout do USA. Když vysvětloval, proč z ČKS vystoupil, Čang odpověděl: "ČKS je příliš zkorumpovaná. Nemá žádnou naději."

V únoru 2007 program o Devíti komentářích ke komunistické straně a vystupování z ČKS na hodinu přerušil lokální televizní vysílání v obci Šang-rao v provincii Ťiang-si. Mnoho lidí z obce dostalo knihu Devět komentářů jako dárek k čínskému Novému roku.

Hongkongský demokratický aktivista Sun Pin na shromáždění v únoru řekl: "Byl jsem v Che-peji, Ťiang-si a dalších provinciích v pevninské Číně. Opravdu se tam chystá lavina vystupování z organizací ČKS. Mnoho přátel z pevninské Číny mě požádalo o pomoc. Nechtěli žádné dárky, prostě jen ‚Devět komentářů ke komunistické straně'. ČKS se Devíti komentářů skutečně velmi bojí."

Více turistů z pevninské části Číny vystoupilo z organizací ČKS na výletních místech v Hongkongu a jinde v jihovýchodní Asii. Někdy vystoupí najednou celé autobusy čínských turistů.

Nedávno čínští intelektuálové včetně Sie Tchaa, zástupce rektora Čínské lidové univerzity v Pekingu, přišli s teoriemi, které otevřeně odmítají komunismus a předpokládají v Číně nástup pluralitní demokracie.