Jevgenij Pljuscenko, Rus, olympijsky vitez, krasobruslar, oslavi 25. narozeniny, Evgeny Plushenko

Jevgenij Pljuščenko (AP/SITA)

Při sledování jízdy Jevgenije Pljuščenka - ruského šampióna a mnohonásobného medailisty -  vyznavači krasobruslení leckdy až zatají dech. Precizní technika jízdy, čistě provedené trojité a čtverné skoky, extravagantní kostýmy zkombinované s podmanivou hudbou a nečekané zvraty, to je Jevgenij Pljuščenko, jak ho tisíce fanoušků znají a obdivují. Hrdý Rus a majitel dvaceti sedmi zlatých, sedmi stříbrných a tří bronzových medailí oslaví 3. 11. 2007 čtvrt století. Za svůj život je toho málo, co v krasobruslení ještě nedokázal...

Těžké začátky velkého šampióna

Jevgenij Viktorovič Pljuščenko se narodil 3. listopadu před pětadvaceti lety v Rusku v  Solnečnem, v Chabarovské oblasti. Pochází z chudých poměrů a možná právě proto v dětství často stonával. Jeho rodiče se proto rozhodli odstěhovat z chladné oblasti Uralu do Volgogradu a sportem posílit chatrné zdraví svého syna.  Malý Jevgenij proto začal sáňkovat, jezdit na lyžích a na kole. Když mu byly čtyři roky, čirou náhodou na místním stadionu uviděl při tréninku bruslit malou holčičku. Krasobruslení ho zaujalo natolik, že se okamžitě nechal přihlásit do školy krasobruslení na volgogradském stadionu. Jeho první trenérka Tatjana Nikolajevna Skala se s ním hodně natrápila. Pljuščenko byl velmi tvrdohlavý, navíc těžce nesl dlouhé hodiny na stadionu v bruslích sešněrovaných na nohou a náročnost tréninku. Možná to byla tato tvrdohlavost a  odříkání, které z něj udělaly šampióna. Velkou podporu našel ve své matce, která mu v těžkých chvílích hodně pomáhala. Mezi zajímavosti patří i to, že začínal a dlouho bruslil v bruslích renomované české značky.

Tvrdá dřina a první vítězství

Když bylo Jevgenijovi jedenáct let, chtěl s krasobruslením skončit. V té době zavřeli ve Volgogradě kluziště, kde trénoval, a rodiče ho poslali do Petrohradu. Náročnost trénování se stupňovala,  Pljuščenko bydlel sám bez rodičů a žil jenom tréninkem. Chodil domů zbitý a vyčerpaný z trénování, musel se o sebe postarat a rodičům pomalu začaly docházet peníze. Nový trenér - Alexej Mišin, který nahradil Michaila Makojeveva, však rodiče přemluvil, aby talentovaný mladík v krasobruslení pokračoval. Pljuščenko toto období považuje za nejtěžší ve svém životě. Tehdy  se naučil trojité skoky a poprvé skočil i skok čtverný. Námaha a dřina se pomalu začala přetavovat v úspěch. Postupně začíná vítězit na mistrovstvích Ruska (v letech 1999 -2002 a 2004). V roce 1996 a 1997 triumfoval zlatem na mistrovstvích světa (MS) juniorů. O rok později vstoupil do ruského národního týmu krasobruslení. Postupně začal dobývat stupně vítězů - třikrát získal zlatou medaili na světových šampionátech (v letech 2001 - 2003), pětkrát zvítězil na ME. Na olympiádě v roce 2002 v Salt Lake City skončil druhý a v Turíně na ZOH v roce  2006 předvedl svým soupeřům zdrcující výkon a suverénně si dojel pro svůj sen - olympijské zlato. Publikum si podmanil mimo jiné i propojením svých krasobruslařských jízd s účastí a hudebním doprovodem houslisty Edwina Martona.

Vzestupy a pády ledového krále Pljuščenka

Velká vítězství s sebou začala přinášet i nemalé zdravotní problémy. Na MS v Moskvě v roce 2005 musel kvůli zranění odstoupit před volnou jízdou ze soutěže.  Před turínskou olympiádou vynechal oba šampionáty a soustředil se jen na olympijské vítězství. Letošní rok se neúčastnil žádných soutěží a podle informací na jeho webových stránkách se v červenci tohoto roku podrobil operaci menisku. Proslýchalo se, že se chystá opustit amatérský led a věnovat se krasobruslení profesionálně. Dával o sobě vědět účastí v ledových krasobruslařských show a exhibicích, kterých se příležitostně zúčastňuje. V červenci 2005 se oženil se studentkou sociologie Marií Jermakovou, a o rok později se jim narodil syn Kristian, kterého přejmenovali na více ruské jméno Jegor. Manželství však nevydrželo a nedávno skončilo rozvodem.

Recept na slávu? Bruslit, hodně práce...

Jevgenij Pljučšenko patří mezi nejúspěšnější krasobruslaře všech dob. Jeho nepřekonatelné kombinace skoků a kroků, extravagantní exhibice a propracovaný styl jízdy jej navždy zařadily mezi světovou bruslařskou špičku. Jako jediný krasobruslař na světě ovládá tzv. Biellmannovu piruetu, proslavil se kombinací jednoho čtverného skoku s dvěma trojitými. Hodnocení jeho výkonů nikdy nepostrádá vysoké známky jak v uměleckém, tak i v technickém provedení. V čem spočívá klíč jeho úspěchu? V rozhovoru s novináři po vítězství na olympiádě v Turínu na tuto otázku odpověděl: "Hodně, hodně práce..."