Jedovaté knedlíky z Číny, prodávané v loňském roce v japonských supermarketech. (AP/SITA)
Jedovaté knedlíky z Číny, prodávané v loňském roce v japonských supermarketech. (AP/SITA)

Rok poté, co jedovaté knedlíky z Číny plnily titulní stránky japonského tisku, se ty samé knedlíky objevují ve zprávách znovu.

24. ledna 2009 japonská média přinesla zprávu, že jedovaté knedlíky, které Japonsko loni vrátilo výrobcům v Číně, nezůstaly ležet ladem. Čínské společnosti Tangshan Iron & Steel a ChengGang totiž ty samé knedlíky rozdaly svým zaměstnancům jako prémie a mnohým již závadná potravina způsobila zdravotní potíže.

V lednu 2008 se řada Japonců otrávila konzumací mražených knedlíků čínského výrobce Tianyang Company z města Shijiazhuang. Všechny knedlíky byly staženy z trhu a vráceny do Číny. Japonský denník Daily Yomiuri nedávno odhalil, že tyto knedlíky v květnu 2008 dostali zaměstnanci firmy Tangshan Iron & Steel. Tito zaměstnanci, především z nočních směn, dostali dvě až čtyři balení knedlíků jako prémie. U mnohých se pak objevily příznaky po otravě potravinami, jako např. silný průjem.

Jeden ze zaměstnanců uvedl, že potom, co se několik z nich otrávilo, společnost knedlíky opět stáhla. „Hned po snědení knedlíků jsem měl silné bolesti břicha a dva dny jsem ležel doma,“ potvrdil pro Kyodo News.

Japonské Sankei Shimbun uvádí, že na knedlíky firmy Tianyang byl uvalen zákaz vývozu, a společnost se tak dostala do finanční krize. Státní podnik Železárny a ocelárny Hebei (HBIS) se staženého výrobku zhostil a přes sto tisíc balení distribuoval zaměstnancům svých dceřiných společností, jako je Tangshan Iron & Steel, ChengGang, HanGang a Zhangjiakou.

Podle Sankei Shimbun došlo k další vlně otrav, protože lidé uvěřili prohlášení čínské vlády, že „v Číně nedošlo k žádnému úmyslnému otrávení“. Čínská státní média uváděla, že společnost Tianyang má „řádnou správu bezpečnosti výrobků“ a celý incident popsala tak, že Tianyang vypadala jako oběť.

Podle neověřených zpráv došlo od dubna do června k otravám i ve společnosti HanGang. Zaměstnanci zde údajně dostávali dvě až tři balení problematických knedlíků a třicet tisíc lidí si je mělo odnést domů.

Mezi prosincem 2007 a lednem 2008 se deset lidí v japonském kraji Hyogo otrávilo knedlíky čínského výrobce. Devět z nich bylo hospitalizováno a jedna dívka upadla do komatu. Vyšetřování ukázalo, že knedlíky obsahovaly dichlorvos, pesticid, který je v Japonsku zakázaný. V tomtéž roce se stejným výrobkem otrávili také čtyři lidé v Číně. Peking prohlásil, že zatkl tři zaměstnance společnosti Tianyang, podezřelé z úmyslného otrávení knedlíků. Případ stále není uzavřen.