Lidé na smutečním shromáždění v Moskvě drží portréty zavražděné Nataji Estěmirovové. (AP/SITA)
Lidé na smutečním shromáždění v Moskvě drží portréty zavražděné Nataji Estěmirovové. (AP/SITA)

Padesátiletá novinářka Natalja Estěmirovová byla ve středu 15. 7. nalezena mrtvá nedaleko ingušské metropole Nazraně, když několik hodin předtím byla unesena v Čečensku. Estěmirovovoá byla nositelkou mnoha ocenění; pranýřovala porušování lidských práv v Čečensku, kde byl oficiálně obnoven pořádek. Byla rovněž i blízkou přítelkyní zavražděné novinářky Anny Politkovské. Její vražda je už šestnáctou smrtí novináře v Čečensku od roku 2000.

Čečenský prezident Kadyrov, podporovaný Moskvou, označil ve středu její vraždu za „nelidskou" a slíbil, že bude na její vyšetřování osobně dohlížet.

Kadyrov uvedl: „Ti, kdo na ni vztáhli ruku, nemají právo být označováni za lidské bytosti a nezasluhují si žádné slitování. Doživotní vězení je pro vrahy Estěmirovové nedostačujícím trestem, musejí být souzeni jako nelidští tvorové, kteří zaútočili nejen na bezbrannou ženu, ale rovněž na všechen náš lid," cituje agentura Ria-Novosti.

Organizace na obranu lidských práv, jako jsou Human Rights Watch nebo Amnesty International, ale také ruská média, však obvinily z vraždy čečenské úřady.

„Jsem si jistý totožností toho, kdo nese vinu za vraždu Natalji Estěmirovové, známe ho všichni: jeho jméno je Ramzan Kadyrov," uvedl v prohlášení vydaném ve středu večer předseda Memorialu Oleg Orlov. „Kadyrov Natalji vyhrožoval, urážel ji a považoval ji za osobního nepřítele," dodal. „Nevím, zda dal sám příkaz k jejímu zavraždění, nebo zda to vykonali jeho podřízení, aby udělali šéfovi radost," uvedl rovněž.

Šéfka moskevské pobočky Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová také připsala vinu Kadyrovovi a ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi.

Zavraždění Estěmirovové odsoudily Evropská komise i Evropský parlament a vyzvaly k rychlému prošetření případu a potrestání viníků. „Takový zločin nesmí zůstat nepotrestán," prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Zopakoval také slib, že vražda bude zevrubně vyšetřena.

„Shodou okolností krátce před vraždou volal čečenský ombudsman Nurdi Nuchažijev šéfovi úřadu hnutí Memorial v Grozném a stěžoval si mu na Estěmirovovou, která nechtěla vidět pozitivní vývoj a neustále se šťourala v bahně," napsal deník Gazeta.

„Fakta, která Estěmirovová shromáždila o únosech a popravách bez soudu, jichž se dopouštěli federální i místní agenti, čečenské úřady znepokojovala," zdůraznil list Kommersant. „Zavražděna pro pravdu," napsal zase v titulku deník Novyje izvestija.

Estěmirovová shromažďovala důkazy o porušování lidských práv v Čečensku od počátku druhé rusko-čečenské války v roce 1999. Dalším spolupracovníkem Estěmirovové byl Stanislav Markelov, prominentní právník a odpůrce porušování lidských práv v Čečensku. Také on byl zastřelen, útočníci si na něj v lednu počíhali na moskevské ulici.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR je bylo hluboce znepokojeno vraždou renomované aktivistky ruské lidsko-právní organizace Memorial Natalji Estěmirovové. Skutečnost, že tato vražda je dalším z případů útoků vůči žurnalistům a lidsko-právním aktivistům v Ruské federaci, považuje za velmi zneklidňující. Ministerstvo zahraničních věcí ČR předalo své hluboké kondolence rodině a přátelům N. Estěmirovové.

Zdroj: ČTK,Čt24