Malebné jihomoravské městečko Kunštát na Boskovicku o víkendu 12. – 13. června 2010 zaplnili milovníci starých a zapomenutých řemesel. Občanské sdružení Řemesla Kunštát zde již po třetí organizovalo Svátky řemesel v Kunštátě. A že se bylo na co dívat, se mohli přesvědčit stovky návštěvníků, kteří sem zavítali z blízka i daleka.

Tradice, které jsou v ohrožení

20100617_kunstat7
Mistr šindelář při práci. (Kateřina Šebelová)
Oba dny byl pro návštěvníky místního zámku naplněn bohatým programem. Ze všech koutů naší republiky přijeli zástupci i poslední udržovatelé tradic starých i postupem času vymírajících řemesel. K vidění byly ukázky práce mistrů kolářů, šindelářů, kočárníků nebo sklářů. Kromě tradičních řemesel si mohli návštěvníci zakoupit i výrobky tradiční kunštátské keramiky, produkty textilních dílen, kulinářské speciality nebo vyzkoušet své znalosti a dovednosti u nejrůznějších stánků zasvěcených starým řemeslům. Mezi nejzajímavější patřilo umělecké vystoupení tří mistrů, kteří jako jediní v ČR ovládají řemeslo kolářské, šindelářské a kočárnické. Poslední zástupci těchto zapomenutých řemesel v čele s panem Václavem Obrem ve strhující show představili obecenstvu netradiční formou své umění. Koncert starých řemeslných nástrojů a šikovných rukou vhodně podbarvila emotivní hudba. Tato umělecká performance byla skutečným zážitkem a v celé své podobě působila jako modlitba či meditace ctící stará řemesla.

Rytířské klání, rock a country na zámku

20100617_kunstat2
Souboj rytířů při přeskoku přes ohnivou tyč sledovali někteří diváci se zatajenýjm dechem. (Kateřina Šebelová)
Kromě starých řemesel byla velká pozornost věnovaná vystoupení hudebních souborů ať již ve stylu country, bluegrass nebo klasických rockových rytmů. Zasloužené pozornosti se také dostalo tanečním skupinám Anita a Bami a souboru historického šermu Štvanci z Brna, který předvedl napínavý souboj na rytířském kolbišti. Součástí jejich vystoupení byl slavnostní historický průvod, v jehož čele stanul český král Jiří z Poděbrad a Kunštátu, jak rádi dodávají místní obyvatelé. Do nedělního odpoledne patřilo i předávání cen dětem zapojeným do hrnčířské soutěže. Adrenalin do žil dospělé populace nalila dražba originálních výrobků lesního skla, které vznikly po dobu konání Svátku řemesel.

Svátky řemesel přilákaly do Kunštátu stovky lidí od dětí po seniory. Pořadatelé možná ve skrytu duše doufají, že se z návštěvníků vyprofiluje možný pokračovatel ohrožených druhů řemesel, která jsou na pokraji vymření.

20100617_kunstat120100617_kunstat620100617_kunstat420100617_kunstat5
20100617_kunstat920100617_kunstat8
(Kateřina Šebelová)