Pohled na hlavní nákupní třídu Princess Street v Edinburghu
Pohled na obchodní třídu Princess Street v Edinburghu (Ondřej Horecký) Fotogalerie z festivalu

Hlavní město Skotska, Edinburgh (čti Edinbra) podle mě patří k jedněm z nejkrásnějších měst. Je to velice metropolitní místo a žijí tu lidé z celého světa. Pro ty, kdo chtějí poznat pravé Skotsko a Skoty s jejich krásným akcentem, bude zřejmě lepší odjet na venkov, na sever nebo alespoň do Glasgow.

Pokud chcete zažít tu nejlepší atmosféru a pořádně rušný střed města, určitě přijeďte v srpnu, kdy začíná největší umělecký festival na světě – Fringe (čti frindž). Od prvního víkendu v srpnu až do konce měsíce na návštěvníky čekají tisíce a tisíce představení a show na více než dvou stovkách rozmanitých míst od hospod, náměstí, stanů a kostelů až po velké a prestižní sály, haly a divadla.

Na tyto tři týdny se do Edinburghu sjedou zástupy milovníků především divadla, ale i jiných múzických umění, z celé zeměkoule. Město během festivalu žije naplno a k obvyklým zástupům turistů se přidají tisíce milovníků jevištního umění i samotní umělci z celého světa, takže se město stává ještě zalidněnější. Člověk má pocit, že se pořád něco děje. Atmosféra by se dala popsat jako uvolněná a neformální.

Kdo v branži něco znamená, chce tam být. Kromě divadelních představení, z nichž některá jsou zdarma nebo za malý poplatek, je možné shlédnout i nejlepší baviče a komiky v zemi, které lidi znají z televize, ale také muzikály, cirkusy, pouliční umělce, kouzelníky a akrobaty, hudebníky a tanečníky. Pravidelně se účastní i několik uměleckých seskupení z České republiky.

Japonský divadelník láká kolemjoucí na své představení (Ondřej Horecký)
Japonský divadelník láká kolemjoucí na své představení (Ondřej Horecký) Fotogalerie z festivalu

Umělci v kostýmech i bez nich, když zrovna nehrají, rozdávají letáky a všemi možnými způsoby vás lákají na svá představení. Večery, hlavně ty víkendové, jsou tu hodně živé a bujaré. Plno kultury, hudby, party, ale i přiopilých lidí. Pokud tedy budete ubytováni v centru města (velké množství hostelů nabízí poměrně levné ceny za nocleh), máte o hluk postaráno.

 

Kultura i příroda

Začátek festivalu Fringe nabízí několik zajímavých a bezplatných atrakcí. První sobotu prochází středem města (ulicí Royal Mile) průvod dudáckých kapel. Je to přehlídka nádherných národních krojů Skotů a jejich hudby s neodmyslitelnými dudami s doprovodem bubnů. Pastva pro uši i oči.

Druhý den poté, v neděli po obědě, začíná „parade“ neboli průvod alegorických vozů parkem Holyrood. Nádherné scenérie kopců a zeleně kolem doplňují přehlídku barev, hudby i tance. Průvodu se účastní nejrůznější skupiny, od Hare Krišna, přes dětské kroužky až po místní diskotéku, každý s vyzdobeným vozem. Letos například přehlídku zahajovali motorkáři a Ferrari klub, takže někdy je to opravdu zajímavý mišmaš. Také diváků stále přibývá, letos jich bylo podle odhadů 100 000!!!

 
Nakupování – Princess Street pro standardní módní řetězce stylu H&M, Next apod., Royal Mile a okolí pro suvenýry, kilty, nezávislé butiky atd., second handy (v Británii známé jako charity shop, protože je provozují nejrůznější charity) pro levné oblečení, knihy a všechno možné.

Památky – Edinburghský hrad, muzeum whisky (pod hradem na Royal Mile) a jiná muzea (Národní muzeum je zdarma), kostely, toulky Starým Městem, návštěva podzemních katakomb a spousta jiných atrakcí.
 

Průvod vždycky býval v centru města, na Princess Street, ale kvůli pracem na tramvajových tratích ho vloni přesunuli do parku. Příští rok už tedy zřejmě bude zase na Princess Street.

Během posledních tří let, kdy jsem na „parade“ přijel, ještě nikdy v den průvodu nepršelo, právě naopak, většinou je hodně horko, takže mýty o tom, že ve Skotsku jen prší, nejsou až tak pravdivé. Každopádně buďte připravení na všechno, co se počasí týče. Některé dny jsou jako aprílové počasí. Za den můžete zmoknout i desetkrát a mezitím se vyhřívat na sluníčku.

Není-li angličtina vaší silnou stránkou, můžete si alespoň užít kultury v jiném smyslu – návštěvou památek, kterých je tu opravdu dost. Kámen – ten tu uvidíte jako dominující stavební materiál. A je na co se dívat. Centrum Edinburghu - Staré Město (Old Town), můžete snadno obejít po vlastních, prozkoumávajíc jeho víceúrovňové ulice i uličky, podloubí a zákoutí.

Jestli vás omrzí všechno to město a zástupy turistů, vyrazte do parků nebo k moři. Krásný je Holyrood Park, kam si můžete udělat půldenní výlet s pořádným výšlapem na vrchol Arthur's Seat nebo vedlejší Salisbury Crags.

Akropole na vrcholu Calton Hill
Nedokončený památník na Calton Hill je oblíbenou turistickou atrakcí (Ondřej Horecký)

Za to stojí i vyšlápnout si na kopec Calton Hill, odkud je skvělý výhled na celou Princess Street. Mapu města a rady ohledně všeho možného dostanete v informačním centru umístěném hned u nádraží Waverley Station.

A co jsem navštívil na festivalu já? Předně jsem se zúčastnil zahajovacího průvodu za britskou asociaci Falun Dafa.

V dalších dnech mě oslovili afričtí hudebníci na ulici, kteří propagovali svůj muzikál. Protože mám slabost pro všechno africké, zašel jsem se na ně podívat. Soubor pochází ze Zimbabwe a jejich muzikál Zambezi Express byl moc dobře udělaný, musím říct, když zvážím, odkud pocházejí. Africké reálie byly velice věrně zobrazeny. Šlo o příběh mladíka z vesnice, který touží hrát fotbal ve velkém městě, což se mu nakonec podaří.

A když už jsem byl na jedněch Afričanech, zašel jsem si o pár hodin později i na čistě hudební záležitost, světově proslulý sbor z Jihoafrické republiky, Soweto Gospel Choir, kteří vystupovali s třemi bratry a nastávajícími hvězdami – Bala Brothers. Ti zpěv studovali ve své vlasti a jejich hlasy si nezadají ani s operními zpěváky. Jejich repertoár byl vskutku široký, od typických afrických gospelů přes operu až po staronové popové songy.

 

Kolem města


V Edinburghu jsem dostal azyl u kamaráda Jirky, který ve městě žije už přes tři roky. Co se mu na „Edinu“ líbí nejvíc, je to, že „se tu necítí jako cizinec. Lidé jsou přátelští a rozmanití“. Tady jsou jeho typy na krátké výlety z města:

Rosslyn Chapel – krásná kaple z 15. století ve vesnici Roslin, která figurovala v románu a filmu Šifra mistra Leonarda. Dostanete se tam autobusem č. 15 z centra města. V kapli se také hrají některá představení v rámci festivalu Fringe.

Forth Bridge
Forth Bridge je ukázkou inženýrského umu Británie v 19. století (Ondřej Horecký)

Forth Bridge – ukázka nejlepšího britského inženýrství v podobě tohoto 2,5 km dlouhého železničního mostu z 19. století. Nejlíp tam dojedete vlakem z Waverley Station ve středu města. Lístek si kupte do North Queensferry. Jízda trvá půl hodiny. Pod mostem je mořské akvárium se žraloky, tuleni a jinými mořskými tvory.

North Berwick – pobřežní vesnička půl hodiny jízdy vlakem z Waverley Station. Je tu pěkná pláž a pobřeží a známý ostrůvek Bass Rock s největší kolonií terejů na světě a dalšími druhy ptactva, např. papuchalků. Z přístavu vozí turisty k Bass Rock čluny (za poplatek). Nezapomeňte si sebou vzít teplé oblečení.

 

Užitečné odkazy:

http://www.edfringe.com - oficiální stránky festivalu Fringe
http://www.edinburgh.org - oficiální stránky města pro turisty
Krátká video upoutávka o městě