Japonský mluvčí a první tajemník vlády Jukio Edano si za svou neúnavnou práci po katastrofě ve Fukušimě vysloužil úctu uživatelů sociální sítě Twitter. (Foto: AP/SITA/Kyodo News)
Japonský mluvčí a první tajemník vlády Jukio Edano si za svou neúnavnou práci po katastrofě ve Fukušimě vysloužil úctu uživatelů sociální sítě Twitter. (Foto: AP/SITA/Kyodo News)

Japonský mluvčí a první tajemník vlády Jukio Edano, který je od začátku nápravných prací po katastrofě veřejnou osobou vlády, si za svou neúnavnou snahu informovat veřejnost o každém vývoji událostí po úderu zemětřesení a tsunami vysloužil úctu uživatelů sociální sítě Twitter.

Internetová komunita, jejíž členové si povšimli Edanovy očividné vytrvalosti i vyčerpání, vzdala hold „japonskému Jacku Bauerovi", odkazujíc na hlavního hrdinu seriálu 24.

Mezi prvními hashtagy na Twitteru se objevily vzkazy jako: #legend_of_edano a #edano_nero, což znamená: „Edano, jdi se vyspat". Jakmile se trend objevil, rozšířil se bleskovou rychlostí.

„Lidé jsou tak milí (že posílají vzkazy Edanovi). První tajemníku vlády Edano, prosím, jděte se vyspat," napsal na Twitteru uživatel Miku Kuwazuru v sobotu ráno.

Od jedenáctého března, kdy zemětřesení o síle 9,0 Richterovy škály - nejsilnější dosud zaznamenané v Japonsku - zasáhlo ostrovní stát na severovýchodě země, šestačtyřicetiletý člen Demokratické strany podává veřejnosti denně alespoň jednu zprávu o záchranných pracích, postupech vlády a úrovni radiace.

Během nejhorších fází krize okolo jaderných elektráren ve Fukušimě byl Edano v přímém přenosu televize téměř bez přestávky a údajně nespal pěti dní v kuse.

Naoya Kigawa na Twitteru přidal na svou stránku v sobotu ráno celkem šest hashtagů inspirovaných prvním tajemníkem japonské vlády - #edano_nero, #we_are_the_edano,#edano_is_god, #legend_of_edano,#no_edano_no_life, and #edano_moe.

„Škoda, že nemůžu vidět, jak Edano neúnavně pracuje, protože nemám televizi," napsal na Twitteru v japonštině. „Ale aspoň mám tyhle hashtagy."

Edano, pravá ruka premiéra Naota Kana, se na televizních obrazovkách Japonců objevuje, když se země dostane do krize. Komunita uživatelů Twitteru začala zesměšňovat nepřítomnost Kana v médiích pomocí hashtagů jako #kan_okiro, což znamená „Kane, vzbuď se."

„Je na postu premiéra Kan? Asi jsem ho ještě v televizi neviděl," napsal (anglicky) Hidetaka Maeda z Osaky v sobotu na sociální síti.

Article in English