Dmitrij Furman. (wikimedia)
Dmitrij Furman. (wikimedia)

22. 7. 2011 v Moskvě zemřel přední ruský historik, politolog a expert na náboženství Dmitrij Furman. Bylo mu 68 let.

Dmitrij Efimovič Furman se narodil 28. března 1943 v Moskvě, absolvoval Moskevskou státní univerzitu, kde studoval historii se zaměřením na dějiny náboženství. V r. 1981 obhájil disertační práci „Náboženství a sociální konflikty v USA“. V poslední době působil jako vedoucí vědecký pracovník v Institutu Evropy Ruské akademie věd.

Je znám jako jeden z nejinteligentnějších a nezávislých hlasů bývalého Sovětského svazu i současného Ruska. V době totalitního komunistického režimu pracoval v Institutu USA a Kanady při Ruské akademii věd, který dodával objektivní informace ze západu pro tehdejší nejvyšší sovětské představitele a byl jedním z hlavních sovětských ústavů iniciujících a podporujících Gorbačovovu perestrojku. Dmitrij Furman byl editorem nebo autorem řady studií z bývalých Sovětských periferií:  Sbírky na Ukrajině (1997), Bělorusko (1998), Čečensko (1999), Azerbajdžán (2001), Pobaltské státy (2002), monografie o Kazachstánu (2004) a desítek samostatných esejů a článků a sbírka jeho politické žurnalistiky Našich posledních deset let (2001).

Pokud něco řekl, vždy to mělo reálný základ, založeno na zdravém rozumu, ať už to bylo o prezidentovi, vládní politice nebo nacionalismu. Jeho články v ruských novinách vždy vyprovokovaly žhavou debatu i odezvy. Žádal svoji dceru, aby připravila přehled politického vývoje v zemích SNS. Po zhroucení Sovětského svazu studoval politické procesy v post-sovětském prostoru. Do poslední chvíle nedával na sobě nic znát, když poskytoval rozhovory.

Dmitrij Furman, byl nevyléčitelně nemocen a zemřel ve spánku, doma.