20111001-forum2000
Zakladatel Fóra 2000 Václav Havel na fóru. (buletin Forum 2000)

15. konference Forum 2000 na téma "Demokracie a právní stát" se uskuteční od 9. do 11. října 2011 v Praze v Žofínském paláci.

V podzimní Praze se znovu setkají osobnosti z celého světa a pod záštitou bývalého prezidenta Václava Havla a jeho nadace Forum 2000 budou společně diskutovat o otázkách, které překračují hranice státu a kontinentu, jednotlivých kultur a jsou ve společném zájmu všech národů a civilizací globalizovaného světa.

Na základě iniciativy zakladatele Fora 2000, Václava Havla, budou letos hlavním tématem vyhlídky na demokracii a právní stát v 21. století.

„Cílem těchto diskuzí je dosáhnout lepšího pochopení našeho globalizovaného světa a klíčových výzev, kterým lidstvo čelí. Forum 2000 poskytuje světovým politickým, intelektuálním, duchovním a ekonomickým vůdcům prostor k tomu, aby vyjádřili své obavy a zároveň hledali způsoby, jak se jim postavit," uvádějí organizátoři konference.

Účastníci konference budou hovořit o tom, jak právní nedostatky podkopávají demokracii, jaký je vztah mezi právním státem a svobodou jednotlivce a jaká jsou omezení státní suverenity a mezinárodního společenství pro právo na humanitární intervenci a odpovědnost za ochranu.

„Konference se zaměří i na vliv korupce a organizovaného zločinu na demokracii a řadu dalších otázek včetně globální ekonomické produkce, ochrany životního prostředí a vztahu mezi náboženským a světským právem," uvádějí organizátoři.

Účastníci konference Forum 2000

Desítky světových vůdců z oblasti politiky, akademické obce, náboženství, podnikání a občanské společnosti se podělí o svá stanoviska. Mezi účastníky konference jsou k 15. září 2011 zahrnuti:

Joseph Stiglitz, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, USA

Princ El Hassan bin Talal, předseda Fóra západní Asie a severní Afriky, Jordánsko
Emma Bonino, místopředsedkyně senátu, Itálie

Francis Deng, zvláštní poradce pro prevenci genocidy, OSN, USA / Súdán
Hernando de Soto, prezident Institutu pro svobodu a demokracii, Peru
Gareth Evans, bývalý ministr zahraničních věcí, Austrálie
Jared Genser, prezident Freedom Today, USA

Asma Jahangir, prezidentka, Nejvyšší soud advokátní komory, Pákistán
Atifete Jahjaga, prezident, Kosovo
Adam Michnik, šéfredaktor, Gazeta Wyborcza, Polsko
Boris Němcov, politik a vůdce opozice, Rusko
Olusegun Obasanjo, bývalý prezident Nigérie
Ursula Plassniková, bývalý ministr zahraničních věcí, Rakousko
Michail Saakašvili, prezident Gruzie
Yohei Sasakawa, předseda Nippon Foundation, Japonsko

Zpráva z konference "Svět, ve kterém chceme žít"

Zpráva z jednání 14. konference Fóra 2000 s názvem "Svět, ve kterém chceme žít", která se konala v Praze 10. - 12. října 2010, obsahuje poznatky od téměř sta osobností z celého světa týkající se různých otázek, které ovlivňují to, kde a jak žijeme.Elektronická verze zprávy je k dispozici na webových stránkách Fora 2000.

 

Související články:

Praha - Forum 2000: Promluví osobnosti, které čínská vláda označuje za nebezpečné

Účastníci pražskej konferencie Forum 2000 vyzývajú na silnejšiu rolu OSN

V Praze se konala desátá výroční konference Forum 2000