20111201_cambridge
Univerzita Cambridge. (Wikimedia Commons/Wikipeder)

Kvůli manipulaci voleb předsedy studentské asociace, kterého se snaží na pozici údajně udržet čínské velvyslanectví, se udál na universitě Cambridge doslova mezinárodní skandál (více v předchozím článku).

Někteří pozorovatelé říkají, že událost odhalila, nakolik jsou čínští studenti v zámoří pod kontrolou čínského režimu.

Poté, co vedení univerzity Asociaci čínských studentů a vědců (ACAV) oficiálně rozpustilo a navrhlo založit asociaci novou, se studenti shromáždili na fóru v prostorách univerzity, kde se sešlo na 400 členů. Někteří z nich se ptali, zda ACAV patří pod čínské velvyslanectví nebo spadá pod univerzitu.

Dva kandidáti na post předsedy asociace Chen Lubin a Yang Xin řekli, že ACAV patří univerzitě. Bývalá pro-komunistická předsedkyně Chang Feifan, podporovaná čínskou ambasádou, podle jednoho z účastníků fóra, který na síti Sina Weibo pod jménem "purplecam" citoval její reakci, řekla: „Poté, co absolvujeme studium, se každý z nás vrátí do Číny, abychom splatili to, co dlužíme, a tak nikdo z nás nemůže opustit velvyslanectví.“

Univerzita Cambridge má svoji tradici v demokratické veřejné volbě předsedů studentských spolků. Čínští studenti chtějí této příležitosti využít a snaží se u vedení univerzity najít podporu. Z druhé strany však do situace zasahuje čínské velvyslanectví, které chce podle některých členů sdružení a zahraničních pozorovatelů mít aktivity studentů pod kontrolou. Studenti jsou také často využíváni k různým politickým aktivitám.

Nedávno rozpuštěné sdružení mělo stanovy sepsané pouze v čínštině, které odmítla poslední předsedkyně Chang Feifan univerzitě předložit. Southern Weekend uvedl, že jsou poslední stanovy v podstatě kopií stanov z pevninské Číny. Tim Holt, vedoucí oddělení komunikace v Cambridgi, uvedl, že studenti nyní ve spolupráci s univerzitou sepisují nové stanovy v anglickém jazyce.

Poté, co skončilo funkční období předsedkyně Chang Feifanové, se podle zprávy populárního čínského týdeníku Southern Weekend na setkání dotázala členů komise, kdo z nich podporuje její práci. Všichni tehdy zvedli ruce na souhlas, že odvedla dobrou práci. Chang Feifanová následně uveřejnila na stránkách sdružení, ke kterým měla přístup, zprávu, že byla členy komise „jednomyslně znovu-zvolena“, a že tento rok nebude třeba pořádat žádné veřejné volby.

Chen Qi, vedoucí internetového klubu v Cambridgi a člen ACAV, řekl, že byl "šokován", poté, co si přečetl zprávu bývalé předsedkyně Changové na svém e-mailu. Právě tehdy odstartoval boj o uspořádání veřejných voleb a studenti začali žádat Cambridge o podporu.

Čínský univerzitní student z Velké Británie, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že pro ACAV bylo v minulosti běžnou praxí, že volby vůbec neprobíhají. Jako důkaz svého tvrzení uvádí webové stránky ACAV ve Velké Británii, které neobsahují žádná ustanovení o volbách ani ústavu či politiku, kterou používá ACAV pro svoje řízení.

Bývalí úředníci ACAVu ve Spojených státech řekli Velké Epoše, že volby minulých předsedů prostřednictvím komise byly běžným prostředkem pro výběr nového předsedy a metodou, která nabízí čínským konzulárním úředníkům možnost kontrolovat výběr kandidáta.

Volební aktivity se podle nařízení vedení Cambridge měly zastavit na konci listopadu 2011, volby mají proběhnout 2. prosince, avšak slečna Changová nařízení neuposlechla. Junior proctor univerzity Oren A. Scherman se k jejím aktivitám vyjádřil ve zprávě, kterou zaslal studentské obci. "Je důležité, aby všichni členové ACAV vzali na vědomí, že kampaň pro jednoho z kandidátů (Feifan Chang) na post předsedy nyní toto pravidlo od 19. listopadu několikrát porušila," napsal Scherman.

Feifan Changová používá gmailový účtet, Groupspaces účet a oficiální ACAV Facebook účet k tomu, aby prosadila svoji pozici ve vedení až do voleb.

Tyto akce jsou velmi nevhodné a všichni členové ACAV v Cambridgi si musejí být před volbami vědomi těchto porušení ustanovení," napsal v e-mailové zprávě Scherman.

Feifan Changová se pokusila na fóru ospravedlnit svoje aktivity. Při svém proslovu byla přerušována výkřiky několika studentů, kteří hlasitě vykřikovali „přestaň lhát!“.

Incident dále prosakuje do čínského internetu, blogů, sítě Weibo a zpravodajských serverů, díky čemuž pevninští Číňané pozorují snahy komunistické strany rozšířit svůj vliv i za hranicemi Číny.

Anketa týdeníku Southern Weekend se ptala na názory, co je hlavní příčinou tohoto sporu. Odpověď s největším počtem hlasů (2698) říká: "Prácovní styl [komunistických] úředníků byl vyvezen mimo Čínu."

 

Související články:

Universita Cambridge rozpustila sdružení čínských studentů a vědců