20120121_hongkong
Demonstranti před obchodem Dolce & Gabbana v Hongkongu, 8. ledna. (Televize NTD)

Stovky protestujících se před 14-ti dny shromáždily před obchodem Dolce & Gabbana v Hongkongu. Demonstranti provolávali hesla proti diskriminaci. Na jejich transparentech byly věty jako: „Protest proti diskriminaci hongkongských lidí v D&G" nebo „D&G jdi pryč!"

Demonstranti žádají omluvu za incident, při kterém mělo dojít k diskriminaci místního občana. Tomu nebylo umožněno, aby si vyfotil průčelí obchodu, přitom zákazníkům z pevninské Číny toto mělo být povoleno.

Incident se tak stal podnětem k protestům. „Proti D&G protestuji, protože nesouhlasím s diskriminací našich lidí. Fotografovat tu povolují jen zákazníkům z pevninské Číny, ale nám ne," uvedl  jeden z demonstrantů.

 

Video poskytla Televize NTD

 

 „Fotografovat tady umožňují jen návštěvníkům z Číny, ale nám ne. Jen nás využívají. Tohle je hongkongská ulice. Jestli tu chtějí jen zákazníky z pevninské Číny, tak ať se přestěhují do Pekingu," říká další.

Další demonstrant mával před obchodem svazkem čínských bankovek a vykřikoval, zda nyní smí v obchodě nakupovat.

Celý incident podtrhuje rostoucí napětí mezi Číňany z Čínské lidové republiky a místními, kteří vnímají příliv bohatých zákazníků z Číny jako snahu Pekingu demonstrovat svou nadvládu nad Hongkongem.

 

small_United_Kingdom