20120121_renminbi
Ilustr. foto (Flickr.com/sugarboo)

Podle oficiálních zpráv bylo v Číně za rok 2011 vyšetřováno 140 tisíc úředníků kvůli korupci. Profesor Chu Sing-tou z Institutu technologie v Pekingu říká, že podle průměrné úrovně korupce ve světě tak není 99 procent korupce v Číně hlášeno.

Nicméně úroveň korupce v Číně průměr převyšuje. Mezinárodní organizací Transparency International , která vyšetřuje korupci, je Čína považována za vysoce zkorumpovanou.

Čang Tchien-liang, profesor na Univerzitě George Mason, prohlásil, že čínský režim v podstatě nebojuje proti korupci, ale naopak ji podporuje: „Protože se jedná o tento typ korupce, nemůžete jednoznačně říci, že určitý úředník nejedná morálně správně, ani že se vyhnul zákonnému stíhání. Tento typ korupce je v podstatě podporován vládou, protože komunistický režim potřebuje skupinu lidí, která by chránila jeho politickou autoritu. Takže jací lidé mohou ochránit takovou autoritu? Přesně oni jsou tou skupinou lidí, která z toho těží."

 

Video poskytla Televize NTD

 

Liou Kchaj-ming z Institutu pro soudobé pozorování v Šen-čenu říká, že existují způsoby, jakými by čínský režim mohl potlačit korupci, pokud by skutečně chtěl: „Spousta lidí na to má odlišné názory, navíc ve světě existuje mnoho vyspělých metod, jak se vypořádat s korupcí. Například nedávno vláda regionu Macao SAR oznámila, že každý úředník - především vysoce postavení úředníci - musí veřejně nahlásit osobní majetek, pokud není zesnulý. Tak jak prokážete své odhodlání jednat čestně? Je to velmi jednoduché, nahlásíte svůj oficiální majetek."

Korupce je v Číně dlouhodobě zakořeněný problém. Od roku 1990 veřejní úředníci a manažeři státně vlastněných společností zpronevěřili odhadem 123 miliard amerických dolarů.