Matongo rodí navzdory mrazu              

20120224_kalon

Dospělý Kaloň zlatý. (Kateřina Kosová/Zoo Jihlava)

 

Tuhý mráz ani následná nadílka sněhu zvířatům v jihlavské zoo zdá se nevadí – v africké vesnici Matongo se radujeme hned z několika mláďat:

První mládě přibylo u kaloňů zlatých (Pteropus rodricensis) v noční chýši 8. února. Březost u tohoto druhu letounů trvá zhruba šest měsíců, mládě nosí samička na těle a kojí ho dva až tři měsíce.

V jihlavské chovné skupině kaloňů je po lednovém transportu pěti samců do holandské zoo Amsterdam celkem 6 samců a 11 samic, k nim přibylo zatím jedno letošní mládě.  Vzhledem k tomu, že tento ohrožený druh úspěšně rozmnožuje pouze několik zoologických zahrad na světě, je každý úspěšný odchov dalším krokem k zajištění jeho trvalé existence.

Kaloň zlatý je nazýván též kaloň rodriguezský – jeho původní domovinou je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jeho přirozeného prostředí je zařazen do několika mezinárodních záchovných programů.

Kaloni patří do jednoho ze dvou podřádů letounů, což jsou savci příbuzní netopýrům. I jejich tělo se podobá netopýřímu, hlava ale připomíná lišku (v anglickém jazyce jsou nazýváni „Flying fox“ – létající lišky). Jsou býložravci, živí se převážně sladkými ovocnými plody. K orientaci využívají kromě zraku i echolokaci, což je schopnost navigace sluchem podle ozvěny jejich pískotu od okolních předmětů.

Kaloně zlaté chová v České republice kromě Jihlavy ještě Zoo Praha, Olomouc a Plzeň.

20120224_lemur_mamka
Lemur-mamka. Mládě maminka zatím schovává na břiše a zahřívá ho svým huňatým ocasem. (Kateřina Kosová/Zoo Jihlava)

Zvídavý návštěvník může objevit také další letošní přírůstky – rodince lemurů kata (Lemur catta) se narodila zatím 2 mláďata - jedno spatřilo světlo světa 15. února, druhé o pět dní později. Otcem obou mláďat je tříletý samec, který do Jihlavy přicestoval v roce 2010 ze zlínské zoo, obě matky se narodily v Jihlavě. Lemurů kata je nyní v expozici celkem 13.

Původní domovinou všech lemurů je ostrov Madagaskar, typickým znakem lemurů kata je dlouhý pruhovaný ocas, který jim nejen pomáhá udržovat rovnováhu při skocích, ale slouží také k dorozumívání ve vysoké trávě. Patří mezi býložravce, nejraději se živí ovocem. Březost u lemurů trvá necelých 5 měsíců, mládě se hned po narození zavěsí za srst na břiše matky, asi po čtrnácti dnech potom „přesedlá“ na hřbet a vozí se jako na koni. Matka mládě kojí asi pět měsíců, v šesti měsících je už zcela samostatné. Lemuři kata, stejně jako ostatní druhy lemurů, patří do skupiny druhů ohrožených vyhubením.

20120224_lemur
Lemur, ilustr. foto. (Kateřina Kosová/Zoo Jihlava)