Tajné zatýkání osob není v Číně žádnou zvláštností

20120317-zatceni.jpg
Čínská policie zatýká kanadského turistu na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, který zde seděl v meditaci, aby tak protestoval, proti porušování lidských práv v Číně. Bude se nový zákon také vztahovat na zahraniční turisty? (clearwisdom.net)

V budoucnu může být v Číně uvězněn kdokoliv na dobu šesti měsíců na neznámém místě, pokud bude onačen za toho, kdo kritizuje režim.

Tento dokonce i v Číně sporný zákon byl schválen na závěr letošního shromáždění Národního kongresu a vstoupil v platnost jako trestní právo procesní.

S tímto zákonem získaly takzvané bezpečnostní orgány dalekosáhlé pravomoci pro svévolná zatčení a uvalování domácích vězení. Navzdory blokádě internetu probíhaly v Číně o zákonu kontroverzní diskuze.

Za komunistického režimu není parlament v Číně svobodně volen, čímž tedy tento Národní kongres doposud vždy schválil a potvrdil každý návrh zákona komunistické vlády. Tentokrát však vzbudila pozornost skutečnost, že se při schvalování tohoto „sporného“ trestního práva procesního zdrželo hlasování více poslanců, než se původně očekávalo.

Kritika na čínském internetu směřovala hlavně k návrhu nového trestního zákoníku, který byl předložen až v srpnu 2011. Další jakákoliv online diskuze však byla internetovou policií zablokována.

O parlamentní diskuzi k novému znění čínského trestního zákoníku na 24. zasedání 11. Národního kongresu, který se konal od 26. do 31. prosince 2011 v Pekingu, nebyly dosud zveřejněny žádné informace.

 

Nový zákon přiostřuje situaci lidských práv v Číně

Ředitelka oddělení pro Asii z organizace pro lidská práva Human Rights Watch vyjádřila již v přípravném stádiu zákona své znepokojení nad celou situací. Zákon totiž dovoluje policii vzít podezřelé do vazby až na šest měsíců, aniž by byli informováni rodinní příslušníci nebo právník.

Dodala také, že po olympijských hrách čínský režim značně zesílil útlak jinak smýšlejících skupin obyvatel. Ironií tedy je, že protesty proti porušování lidských práv nevedly v Pekingu u vládnoucí garnitury ke změně jejího smýšlení, ale garnitura posílila svoji schopnost nepokoje potlačovat tím, že legalizovala dosud nezákonnou činnost vlastních bezpečnostních složek.

 

Dokonce i v Číně protiprávní

Přesněji vyjádřeno, tyto nové zákony porušují nejen mezinárodní právo Konvence o lidských právech, kterou Čína v „International Covenant on Civil and Political Rigths“ v roce 1998 uznala, ale porušují i čínské právní zásady.

Právník Liou Siao-jüan na svém blogu objasnil právní rozpory zákona. Za prvé je výraz „jiné těžké trestné činy“ velmi nepřesnou definicí pro oblast použití tohoto zákona a za druhé je nepřípustné, aby rodinní příslušníci nebyli informováni, protože by mohli bránit ve vyšetřování. Toto pak automaticky vrhá rodinu předem do úrovně spoluviny, což odporuje presumpci neviny.

 

Nevinní jsou znejistěni 

Tajné zmizení osob není v Číně žádnou zvláštností. Známý právník a obhájce lidských práv Kao Č'-šeng byl nezvěstný od února 2009 do prosince 2011. Čas od času probleskly dokonce i zvěsti o jeho úmrtí.

Dalšími oběťmi této metody jsou právníci Tcheng Piao, Ťiang Tchien-jung a Tchang Ťi-tchien nebo známý umělec Aj Wej-wej.

Na mikroblogu Wang-i jeden účastník napsal: „Nevím, jestli máš strach, ale já strach každopádně mám … V podstatě se dá vždycky tvrdit, že rodinní příslušníci brání ve vyšetřování. Nikdo už si není jistý.“

 

Forma ovládání lidských mas

V divadelní hře Komunismus, kterou hraje pražské Divadlo v Celetné, se říká: „Komunismus je cizí slovo, které znamená strach“. Vytváření atmosféry strachu je formou represe a nástrojem kontroly nad obyvatelstvem. Krajní řešení přijímaná čínskou komunistickou stranou také naznačují stále horší pozici samotné vládnoucí strany.

Jak řekl čínský mudrc Lao C’: „Pokud se lidé přestanou obávat smrti, k čemu je dobré jim jí vyhrožovat?“. Toto prastaré moudro v podstatě vystihuje pozici mnoha nespokojených Číňanů, kteří již vyčerpali veškeré cesty, jak na vládu apelovat zákonným způsobem, a vysvětluje také původ masových nepokojů a povstání proti čínskému režimu. Represe a bezpráví již mnohé z nich připravilo o existenční zabezpečení a jejich příbuzní a přátelé jsou v pracovních táborech nebo ve vězení, některé již úřady nechaly popravit.

V rozhovoru pro Velkou Epochu řekl Omar Rodriguez Saludes, představitel kubánské nezávislé žurnalistiky a bývalý politický vězeň, který na Kubě strávil 7 let ve vězení, že ohledně vytváření atmosféry strachu jsou všechny komunistické režimy na světě stejné: „Ne náhodou žije kubánský lid ve hmotné mizérii. Hmotná bída je metodou politické kontroly. Když se člověk stará pouze o svoje hmotné potřeby, když má bezprostřední starost o to, co bude dnes jíst, nebude se zajímat o jiné otázky.“

„Když člověk na Kubě začne protestovat, vyjadřovat se, stěžovat si, první, čeho ho zbaví, jsou existenční záležitosti. Vyhodí ho z práce, neumožní mu si vydělat, zbaví ho základních materiálních možností. Pokud se v tomto svém „rozmaru“ zatvrdí, čeká ho vězení.“

Článek doplnil Milan Kajínek

 

Čtěte také:

V Praze probíhá Mene Tekel: festival proti totalitě a násilí (video)

Nový nástupce čínského prezidenta prohlašoval v USA, že se situace lidských práv v ČLR zlepšuje

Brno: Spojme srdce za lidská práva (video)