20120401_afrika
Povstalecký vůdce Joseph Kony. (youtube.com)

Africká unie (AU) vydala minulý pátek prohlášení o zřízení speciální jednotky o síle 5 000 mužů, jejímž úkolem je dopadnout povstaleckého vůdce Josepha Konyho. Ten se stal v posledních několika týdnech známý díky mezinárodní internetové iniciativě, jejímž cílem je dostat ho před soud.

Mezinárodní jednotka bude pod velením Ugandy. Budou v ní vojáci z Jižního Súdánu, Demokratické republiky Kongo, Středoafrické republiky a samozřejmě také ugandští vojáci.

Francisco Madeira, ambasador, zástupce AU pro boj s terorismem říká: „Cílem naší mise je zabránit Konymu, aby dál terorizoval lidi v ohrožených oblastech. Dáváme mu prostor, aby se bez odporu vzdal, pokud to neudělá, tak jsme odhodláni proti němu zasáhnout a zneškodnit jej. Dveře jsou pro něj zatím stále otevřené.“

Jednotka bude rozmístěna v džungli v místech, kde se předpokládá pohyb Konyho jednotek: „Vojáci určení pro toto nasazení nyní podstupují speciální výcvik. Budou tak schopni dlouhodobě přežít v buši a najít Konyho a jeho lidi. Musí se naučit používat stejné metody jako nepřítel, bojovat záškodnickým způsobem boje stejně jako Kony. Jen tak ho dokážou najít a porazit,“ dodává Madeira.

 

Video poskytla Televize NTD

 

V Ugandě již v honu na Konyho pomáhá asi stovka vojenských poradců z USA.

Kony je viněn z toho, že již přes dvě desetiletí terorizuje severní Ugandu. V současnosti je na něj Mezinárodním trestním soudem vydán zatykač. Je obviněn z válečných zločinů, ze zneužívání dětí jako vojáků či sexuálních otroků.

Podle stejných zpráv však byl Kony naposled viděn v roce 2006, a dokonce se objevily spekulace o jeho smrti.

Snahy o Konyho dopadení získaly na popularitě po zveřejnění 30 minutového videa organizace Invisible Children na Youtube. Video popisující Konyho činy viděly miliony lidí a získalo si podporu také mnoha hollywoodských celebrit.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Americký kazatel zachraňuje africké děti se samopalem v ruce (video)