Poova žena Ku Kchaj-laj je vyšetřována kvůli podezření z vraždy anglického obchodníka Neila Heywooda

Po Si-laj v Národním lidovém kongresu, 5. března 2012. (Feng Li/Getty Images)
Po Si-laj v Národním lidovém kongresu, 5. března 2012. (Feng Li/Getty Images)

Po Si-laj, jako tajemník stranického výboru třicetimilionové megapole Čchung-čching, byl oficiálně zbaven členství ve stranickém politbyru a vzat do interního vyšetřování disciplinární komise.

Informaci o jeho odvolání zveřejnila čínská státní tisková agentura Sin-chua.

Jedná se o jeho definitivní odsunutí z vládní garnitury. „Soudruh Po Si-laj vážně porušil disciplínu," uvedla Sin-chua v článku vydaném 10. dubna 2012 v 10 hodin dopoledne. Zprávu zveřejnila také čínská centrální televizní stanice CCTV.

Zprávy uvádějí, že Po Si-laj byl Ústředním výborem odvolán ze stranického politbyra a ústředních stranických komisí a bude vyšetřován.

Na letošním 18. sjezdu Komunistické strany Číny měl Po Si-laj převzít post předsedy Výboru pro politické a právní záležitosti od současného předsedy výboru a člena stálého výboru politbyra Čou Jung-kchanga. Jeho vstup do nejvyššího vedení země měl udržet moc maoistické frakce okolo bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina koncentrované právě do Výboru pro politické a právní záležitosti.

Po byl odvolán v důsledku zběhnutí jeho pobočníka Wang Li-tüna na americký konzulát ve městě Čcheng-tu.

Poova žena vyšetřována pro vraždu

Tisková agentura Sin-chua také oznámila, že Poova žena Ku Kchaj-laj je vyšetřována pro podezření z vraždy angličana Neila Heywooda, který zemřel v Čchung-čchingu v polovině listopadu 2011.

Policie uvedla, že Heywood zemřel „v důsledku nadměrné konzumace alkoholu" a následně jeho tělo nechala zpopelnit bez provedení soudní pitvy. Přátelé a Heywoodovi rodinní příslušníci tvrdí, že alkohol pil jen málo a způsob, jakým se čchung-čchingská policie vypořádala s celou situací, rovněž vyvolává další otázky.

Agentura Sin-chua uvedla, že Heywood a Ku Kchaj-laj byli v blízkém vztahu, který byl narušen „ekonomickými zájmy". Podle Sin-chui vyzval Wang Li-tün, který navštívil velvyslanectví USA v Čcheng-tu, orgány veřejné bezpečnosti k přezkoumání Heywoodova případu.

Zpráva říká, že „podle vyšetřování se objevily důkazy, které potvrzují, že Neil Heywood byl obětí vraždy. Hlavními podezřelými jsou Ku Kchaj-laj a Čang Siao-ťün (přítel Poovy rodiny)".

Heywood měl obavy o svou bezpečnost poté, co se nepohodl s manželkou Po Si-laje. Český rozhlas (ČRo) zveřejnil informaci, že se jeho rodina domnívala, že zemřel na infarkt, proto nepožádala čínské úřady o prošetření okolností jeho úmrtí. O vyšetřování požádalo podle ČRo až britské velvyslanectví poté, co policejní náčelník Wang Li-tün na americký konzulát předal informace, že byl Heywood otráven a jeho smrt měla spojitost s rodinou Po Si-laje.

Režim svolal rychlou schůzi členů strany ve všech oblastech ještě v nočních hodinách, aby jim rozhodnutí oznámil před jeho vypuštěním do státních médií. Podobné celostátní stranické schůze se pořádaly vždy pouze v naléhavých případech. Podobná schůze se konala v době Kulturní revoluce, kdy byl Lin Piao, pravá ruka Mao Ce-tunga, označen za zrádce.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda (video)

Po Si-lajovo spiknutí je jen začátek

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka I.

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany

Dominový efekt pádu mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Komunističtí kádři posílají své rodiny žít do zahraničí, mají pocit nejistoty