20120909 zemětřesení
Balvan ležící na silnici v I-langu v provincii Jün-nan (jihozápadní Čína) po dvou mělkých otřesech. (STR/AFP/Getty Images)

 

Série zemětřesení zasáhla v pátek hustě obydlenou oblast v jihozápadní Číně, která je známa svou špatnou infrastrukturou. Katastrofa si doposud vyžádala přes 60 obětí a stovky zraněných.

Agentura US Geological Survey potvrdila, že dvě zemětřesení o síle 5,6 magnitudy udeřila za sebou během jedné hodiny s ohnisky ležícími v blízkosti horského města Čao-jang v jihozápadní provincii Jün-nan. Později byly zaznamenány desítky dalších otřesů.

Ačkoli byla zemětřesení mírnější, odehrála se v relativně malé hloubce, což zvýšilo jejich ničivou sílu.

Podle čínských médií nadělala zemětřesení největší škody v provinciích Jün-nan a Kuej-čou. Státní televize CCTV odvysílala záběry zachycující hromady trosek, včetně cihel a kusů betonu, rozházených v ulicích.

Téměř všechna úmrtí byla hlášena ve městě I-lang v oblasti Jün-nan, což je hustě obydlená oblast známá nedostatečnou infrastrukturou a nekvalitně postavenými stavbami. Region je považován za jeden z nejchudších v Číně a je obsazen především etnickou skupinou I.

 „Mnohé budovy jsou postaveny z cihel a trámů s malou nosností," sdělil podle Rádia Svobodná Asie jünnanský seismologický šéf Chuang Fu-kang.

Státní média uvedla, že došlo k poškození silnic, telekomunikací, zdravotnických zařízení, škol, elektráren a dalších částí infrastruktury.

Před čtyřmi lety zasáhlo zemětřesení venkovskou provincii S'-čchuan v blízkosti Jün-nanu a vyžádalo si téměř 90 000 obětí. Mnoho místních obyvatel tehdy za příčinu rozsáhlých škod označovalo lajdácky postavené školy, mosty a další stavby.

Státní agentura Sin-chua uvedla, že po nynějším zemětřesení muselo být evakuováno více než 100 000 lidí, bylo zničeno více než 6 000 domů a několik stovek tisíc dalších poškozeno. Kolem 200 000 lidí v I-langu bude muset být nejspíš přesunuto a postiženo zde bylo více než 700 000 osob.

20120909 zemětřesení2
Autobusy, uvízlé kvůli padlým skalám po sérii zemětřesení, která zasáhla oblast poblíž obce Čao-tchung na hranici Jün-nanu v jihozápadní Číně a provincii Kuej-čou, 7. září 2012. (STR/AFP/GettyImages)

Pan Ču z ilangské vesnice Mao-pching sdělil The Epoch Times, že asi „třetina domů se zhroutila a 90 procent jich bylo velmi poškozeno, až tak, že se v nich už nedá bydlet“.

Počet obětí se pravděpodobně bude v příštích dnech kvůli sesuvům půdy dále zvyšovat.

 „Záchranné práce nejvíce komplikuje dopravní situace,“ sdělil agentuře Sin-chua Li Fu-čchun, starosta obce Luo-ce-che, která se nachází v blízkosti epicentra. „Silnice byly zablokovány a záchranáři musejí lézt po skalách, aby se k vesničanům dostali,“ říká.

Vážně poškozena byla i osídlená oblast nacházející se v blízkosti zinkového dolu v Luo-ce-che, kde muselo být kvůli padajícím kamenům evakuováno kolem dvou desítek rodin. „Je to děsivé, můj bratr byl zabit padajícími kameny. Otřesy udeřily znovu a znovu. Jsme příšerně vyděšení,“ byl citován horník Pcheng Ču-wen.

Zprávy o zemětřesení se rozšířily po čínských sociálních médiích, kde nyní mnoho lidí vyjadřuje svou soustrast, posílá modlitby a zapaluje svíčky za oběti neštěstí.

small United Kingdom