Podobné formy protestů se odehrávají po celém světě. (Getty Images/MARCEL ANTONISSE)
Podobné formy protestů se odehrávají po celém světě. (Getty Images/MARCEL ANTONISSE)

Firma Shell se nachází pod neustálým drobnohledem Greenpeace, kteří neúnavně bdí, aby firma zastavila své plány na průzkumné vrty v Arktidě.

Vše začalo před několika měsíci blokádou vrtné lodi v novozélandském přístavu. Od té doby se kampaň šířila po celém světě, protesty byly vidět v mnoha zemích. Denně se ke kampani za ochranu Arktidy připojovaly tisíce lidí. Celý arktický program Shellu navíc od samého počátku nabíral velké zpoždění způsobené celou řadou technických selhání, obtížemi při získávání potřebných povolení i drsnými podmínkami v místě plánovaných vrtů.

Arktida tedy získala čas a může si na chvíli vydechnout. Nicméně tím tato záležitost ani zdaleka nekončí, upozorňuje Greenpeace. Shell se pokusí do arktických vod vrátit. Ochránci se připravují jej opět zastavit. Doposud se k ochraně Arktidy přihlásily téměř dva miliony lidí.

Shell pro letošek zastavil své plány na průzkumné vrty v Arktidě. Díky všem ochráncům Arktidy z celého světa byla společnost Shell po celý rok pod přísným dohledem a nenastal den, kdy by protesty proti těžbě v Arktidě utichly.

Každý krok Shellu v posledních měsících sledují miliony lidí po celém světě a žádná závada se nedá utajit. Když tedy během testů došlo k poškození zařízení na likvidaci ropné havárie, neměl Shell jinou možnost, než své plány na ropné vrty v arktických vodách pro tento rok ukončit.

 

Historie ledu

Led trvale pokrývá Severní ledový oceán již více než 800 000 let. V důsledku využívání nečisté energie z fosilních paliv však dochází k masivnímu úbytku ledové plochy. Během krátké doby může v letním období dojít k jejímu úplnému vymizení, poprvé v historii lidstva. To by mělo devastující následky nejen pro lední medvědy, narvaly, mrože a další druhy, které v oblasti Arktidy žijí - ale pro veškeré lidstvo.

Led v oblasti severního pólu odráží část slunečního záření zpět do kosmu, a udržuje tak celou planetu chladnější a stabilizuje klimatické systémy, na kterých jsme závislí. Chránit ledový příkrov znamená chránit každého z nás.

Zapojte se i Vy a přidejte svůj hlas ke kampani za záchranu Arktidy!

Podle zdroje: Petr Kucka, Greenpeace

 

Čtěte také:

Shell: S aktivisty se nemluví - strategie velkých společností (video)