Čas adventu byl zahájen rozsvícením vánočních stromů na mnoha českých náměstích. Pro mnohé počátek adventu znamená vypuknutí vánoční nákupní horečky, avšak najdou se dnes i lidé, které čas adventu vybízí k zastavení se.

Zuzana Lapčíková uvádí adventní koncert v Praze u sv. Anny.
Zuzana Lapčíková uvádí adventní koncert v Praze u sv. Anny.

Jedním z takových zastavení se může stát koncert Zuzany Lapčíkové. V rámci předvánočního času se uskuteční v chrámu sv. Anny na Pražské křižovatce v Praze již 6. prosince. O den později následuje koncert v Karlových Varech.

Autorka projektu říká: „Z alba znějí například písně pocházející z Komenského kancionálu. Říkala jsem si: toto je přesně ten jeden jediný dílek, který mi v logice mého řazení do profánní mše chybí, ten tam musí být! Pocházejí z doby, kdy byly velmi intenzivně používané a velice často se praktikovaly při mších. Nevím, jestli můžeme tenhle repertoár považovat za hudbu ´vyšší´ nebo naopak tím, že byl tak často používaný, za lidový. Každopádně byl zlidovělý. To prolínání je přirozené.“

Její písně a koledy pocházejí většinou ze sbírek moravských lidových písní či moravských kancionálů. U některých je původ zahalen tajemstvím. Řada písní je vlastní tvorbou Zuzany Lapčíkové. Koncert zcela ojediněle propojuje lidovou a umělou hudbu.

Zuzana Lapčíková

je známá virtuosní cimbalistka, osobitá zpěvačka a skladatelka. Pochází z moravského Slovácka, kde se svojí rodinou žije. Díky rodinnému zázemí se začala hudebně rozvíjet na poli moravské lidové písně a hudby. Hru na cimbál studovala u Milady Vlasákové na brněnské konzervatoři a svůj zájem o folklór prohloubila dalším studiem etnologie a hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se také sběratelské činnosti moravských lidových písní.

Díky svému sympatickému projevu i zjevu, kultivovanému vystupování, velmi znělému a čistému hlasu i přirozené muzikalitě se velmi záhy stala naší nejžádanější a nejpopulárnější folklórní cimbalistkou i zpěvačkou.

Hrála a nahrávala s různými komorními seskupeními i orchestrálními tělesy [Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, Tallichův komorní orchestr]. Její diskografie čítá přes 40 titulů. Hrála rovněž hlavní roli ve filmu 80 dopisů (2011). Spolupracuje také s hudebním skladatelem a pedagogem Milošem Štědroněm a zpěvačkou Idou Kelarovou.

Poslední nahrávka z dílny zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové, jazzově laděná Marija Panna přečistá (Supraphon SU 4033-2), vydaná před Vánocemi 2010, vzbudila nadšení a byla označována za nejpozoruhodnější vánoční titul roku. Již tehdy se Zuzana Lapčíková vyjádřila o současné sestavě kvinteta jako o „kapele svých snů“ a třetím rokem s ním slaví úspěchy doma i v zahraničí.

Nezbývá než těšit se na její adventní předvánoční koncert.

6. 12. 2012 19:00 Kostel sv. Anny - Pražská křižovatka, Praha